Użyj filtrów aby znaleźć idealne miejsce na wakacje. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki Booking.com
Ciekawe miejsca w pobliżu: Dębowy Dwór / Haus Eichendorff
-
Zamek Czocha
więcej...Zamek Czocha – obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha (Czocha), gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Czajków (1329: castrum Caychow), przed 1945 Tzschocha. Zamek posadowiony jest na gnejsowych skałach należących do metamorfiku izerskiego. Najstarszą część stanowi, stojący przy głównych bramach (istnieją dwie, starsza dolna i nowa górna), stołp – później obudowany częścią mieszkalną. Z części mieszkalnej najstarszy jest północny fragment.Malownicze zabudowania zamku były tłem powstania filmów: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Legenda[4], Poza Lasem Sherwood (Beyond Sherwood Forest) oraz seriali Tajemnica twierdzy szyfrów, Dwa światy (Spellbinder) oraz Pierwsza miłość.
źródło: wikipedia
Fot.Angelika Kulik
-
Szklarska Poreba
więcej...Szklarska Poręba - to miasto przepięknie położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów na wys. 440-886 m.n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy z kulminującą nad miastem Szrenicą ( 1362 m npm ), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem ( 1058 m npm ) i Czarną Górą ( 965 m npm ). Szklarska jest największym ośrodkiem sportów zimowych w polskich Sudetach. Centrum narciarstwa zjazdowego jest masyw Szrenicy, na którym zlokalizowanych jest 5 tras zjazdowych o łącznej długości ok. 12 km, o różnym stopniu trudności (100% dośnieżania). Warunki klimatyczne, które tu panują, porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości powyżej 1200 m npm. Głównym atutem Szklarskiej Poręby, jako ośrodka sportów zimowych, jest długo zalegającą pokrywa śnieżna – średnio przez 110 dni w roku, co sprawia, że stanowi prawdziwy raj dla amatorów „białego szaleństwa”.
W Jakuszycach, należących do Szklarskiej Poręby, śnieg utrzymuje się grubą warstwą aż do późnej wiosny. Trasy biegowe tego ośrodka narciarstwa biegowego , o łącznej długości około 100 km, mogą zaspokoić oczekiwania wyczynowców jak i amatorów spacerów na biegówkach (najwyżej położone trasy usytuowane są na wysokości prawie 1000 m n.p.m), zaś po sezonie zimowym służą one amatorom dwóch kółek. Cała sieć malowniczych szlaków w Karkonoszach i Górach Izerskich, to sieć tras rowerowych o różnym stopniu trudności – jedne z ostrymi podjazdami i podnoszącymi adrenalinę zjazdami, inne stworzone na wycieczki rowerowe dla całej rodziny.
Istnieje również możliwość korzystania z pieszych wędrówek po szlakach turystycznych, z górskiej wspinaczki, konnej jazdy po rozległych ostępach leśnych oraz poszukiwania minerałów. W Szklarskiej nie można się nudzić.
źródło: www.szklarskaporeba.pl
-
Chybotek w Szklarskiej Porębie
więcej...Chybotek (grupa skalna) to od XIXw. jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Jest to najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m, który daje się łatwo rozkołysać. Z Chybotkiem związane legendy o Duchu Gór, podobno zamykała ona wejście do podziemnego skarbca.
-
Wieża książęca w Siedlęcinie
więcej...Wieża książęca w Siedlęcinie jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Bez wątpienia jest także największym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu w kraju. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia Henryka I jaworskiego. Podpiwniczona wieża miała pierwotnie trzy kondygnacje i otoczona była fosą. W XVIII wieku właścicielami wieży w Siedlęcinie stali się von Schaffgotschowie. Wtedy wieżę przekształcono w spichlerz. W 1840 roku rozebrano pozostałości murów obronnych. W rękach Schaffgotschów obiekt pozostawał do 1945 roku.
Najciekawszym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura - sir Lancelocie z Jeziora (jedyne zachowane takie na świecie). Można je oglądać na drugim piętrze wieży (ich kompleksową konserwację przeprowadzono w roku 2006). Interesujące są również najstarsze zachowane w Polsce stropy drewniane, datowane metodą dendrochronologiczną na lata 1313 i 1314.
źródło:www.wiezasiedlecin.pl
Fot. zbyrek@gmail.com
-
Termy Cieplickie Jelenia Góra
więcej...Termy Cieplickie to, unikalny w skali Karkonoszy i całego regionu, kompleks basenów, którego wyjątkowość polega na wykorzystaniu wód termalnych o niespotykanym, w skali europejskiej składzie chemicznym i temperaturze.
Baseny oraz wanny jacuzzi są wypełnione wodą, której nadajemy, optymalną dla rekreacji i wypoczynku, temperaturę w przedziale 28-36°C. Kąpiel, zabawa czy nauka pływania w ciepłej, ale niezbyt gorącej, wodzie gwarantuje nieoceniony, dobroczynny wpływ na regenerację całego organizmu, a także efektywność wodnych i powietrznych masaży.
Kompleks podzielony jest na trzy strefy. W skład strefy basenów wewnętrznych wchodzą: basen rekreacyjny z hydromasażami, huśtawką wodną i „dziką rzeką”, połączony z basenem pływackim (4 tory x 25m), 2 brodziki ze zjeżdżalniami i tryskaczami dla dzieci, dwie wanny jacuzzi, zjeżdżalnie „Anakonda” i „Cebula” oraz 2 baseny termalne z leżankami wodnymi i możliwością wypłynięcia na zewnątrz hali basenowej bez względu na porę roku i temperaturę powietrza.
Strefa basenów zewnętrznych czynna jest latem i można na niej korzystać z basenu rekreacyjnego z torową zjeżdżalnią rodzinną, drugiej zjeżdżalnią rurowej, gejzerów i parasola wodnego, kosza do gry w aquabasket oraz drewnianej i zielonej plaży z leżakami.
Całość uzupełnia strefa SPA w której znajdują się dwie sauny fińskie o różnych temperaturach, sauna parowa, sauna infrared, bicze wodne, dodatkowe trzy wanny jacuzzi, tepidarium, grota śnieżna, fontanna lodowa, strefa relaksu z podgrzewanymi leżankami ceramicznymi oraz dwa gabinety w których oferuje się liczne zabiegi i masaże.
Ponadto w obiekcie znajduje się sklep sportowy, zaplecze konferencyjne i strefa gastronomiczna, a niebawem zostaną uruchomione zajęcia fitness i siłownia.
Termy Cieplickie położone są w uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry – Cieplicach, w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch zabytkowych parków – Zdrojowego i Norweskiego oraz licznych zabytków i obiektów sanatoryjno-hotelowych. Trzy darmowe parkingi są w stanie pomieścić łącznie ponad 150 samochodów.
Oprócz dni, w których organizowane są imprezy tematyczne, obiekt czynny jest od 6.00 do 23.00, siedem dni w tygodniu ze świętami włącznie. Rozbudowany cennik, system zniżek oraz pakietów grupowych, a także oferta elektronicznych karnetów pre-paid powoduje, że jest to jeden z najatrakcyjniejszych cenowo obiektów tego typu w Polsce.
-
Zamek Chojnik
więcej...Warownia położona jest na szczycie góry Chojnik, nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa. Dojście do zamku prowadzi przez malowniczy wąwóz.
Rys historyczny
Historia zamku Chojnik sięga XIII wieku, kiedy to książę Bolesław Łysy Rogatka nakazał wybudować tu dwór myśliwski o cechach obronnych. Dworek został zastąpiony warownią około 1355 roku, za panowania Bolka II. Twierdza nawet jak na owe czasy była niewielkich rozmiarów, ale – ze względu na położenie w górzystym terenie – niezwykle trudna do zdobycia. Po śmierci Bolka II wdowa po nim przekazała zamek Gutsche Schaffowi – protoplaście potężnego śląskiego rodu Schaffgotschów. W ich rękach zamek pozostał do końca, tj. do 31 sierpnia 1675 roku, kiedy spłonął od uderzenia pioruna. Schaffgotschowie przenieśli wówczas swą rodową siedzibę do Cieplic, a opuszczona warownia popadła w ruinę.
żródło: http://www.dolnyslask.info.pl/dokumenty,zamek-chojnik,doc4-223.html
-
Wodospad Podgórnej
więcej...Wodospad Podgórnej to trzeci, co do wielkości, wodospad w polskiej części Karkonoszy. Jest to 10 - cio metrowy próg skalny, położony na wysokości 547m n.p.m., z którego woda spada trzema kaskadami
Pod spadkiem wody utworzył się niewielki zbiornik, który stał się ulubionym miejscem kąpieli tych, którzy są odporni na niskie temperatury. Zazwyczaj takie kąpiele gromadzą nad potokiem sporą widownię. Wodospad ma też stałych bywalców, którzy kąpią się w nim przez cały rok i można ich spotkać, co tydzień o tej samej godzinie.Fot. Angelika Kulik
-
Kaskada Myi Przesieka
więcej...Kaskada Myi to niewielki, czwarty co do wielkości w polskich Karkonoszach wodospad, o wysokości zaledwie 5 m, zlokalizowany na wysokości ok. 860m n. p.m. Tworzą go trzy progi skalne. Dojście do kaskady jest nieoznakowane i trudno dostępne, ale warto odwiedzić to miejsce.
-
Muzeum Zabawek w Karpaczu
więcej...Muzeum Zabawek w Karpaczu to wyjątkowe miejsce, które zachwyci nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Zgromadzona tu kolekcja prezentuje przekrój zabawkarstwa obejmujący ok. 200 lat od XVIII – wiecznych figurek szopkowych aż po zabawki typowe dla XX wieku. Wśród eksponatów znajdują się też lalki z Japonii, Meksyku czy Australii.
W wyjątkowej scenerii można oglądać lalki zabytkowe, porcelanowe i pluszowe. Na chłopców czeka niezwykła kolekcja samochodów straży pożarnej i klocków lego, a na dziewczynki miniaturki domków dla lalek z pełnym wyposażeniem, wykonanym ze szczególną dbałością o szczegóły. W jednej z części ekspozycji można obejrzeć ozdoby z cukru, piernika, koguciki gliniane i koniki drewniane.
-
Galeria Minerałów w Karpaczu
więcej...Galeria Minerałów prezentuje okazy minerałów z różnych stron świata, a także z nieczynnych kopalni i wyrobisk w Polsce. Można skorzystać ze stanowisk z mikroskopami i obejrzeć z bliska fragmenty skał, a także kupić ciekawe i wyjątkowe minerały i wykonaną przez lokalnych artystów biżuterię.
-
Miejsce anomalii grawitacyjnej w Karpaczu
więcej...Miejsce anomalii grawitacyjnej w Karpaczu to jedno z kilku takich miejsc na ziemi, gdzie można stwierdzić, iż grawitacja "nie działa" tak jak powinna. Na odcinku ul.Strażackiej od ul. Karkonoskiej w Karpaczu droga opada właściwie łagodnie, ale pusta butelka, rozlana woda lub auto z wyłączonym silnikiem toczą się tu samodzielnie w kierunku szczytu wzniesienia. To niezwykłe zjawisko zaobserwowało już wielu turystów odwiedzających to miejsce.
Takie anomalie występują również min. w Australii, w Kanadzie, w Chinach, Francji i Niemczech.
-
Świątynia Wang
więcej...Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Wang (norw. Vangsmjösa). Do dzisiaj zachowała się jedna taka świątynia w Karpaczu Górnym oraz 31 w Norwegii, a zbudowano ich w tamtym okresie ok.1000. Kościół Wang zbudowano bez użycia gwoździ, tylko za pomocą kołków i zaciosów, tak jak budowano wówczas łodzie Wikingów. Na uwagę zasługują misterne rzeźbienia w drewnie, przedstawiające postaci zwierząt, roślin i ludzi. Ten w Karpaczu został tutaj przeniesiony z Norwegii w roku 1842
Photo:zbyrek@gmail.com
-
Zapora na Łomnicy
więcej...Łomnica to jedna z najbardziej dzikich i najniebezpieczniejszych rzek w Karkonoszach. Ma ok. 20km i jest bardzo zdradliwa i kapryśna. Zbudowana na niej zapora, chroni okoliczne zabudowania przed zalaniem, w czasach gdy poziom wód się podnosi. Jest to miejsce popularne wśród turystów, którzy podziwiają wodne kaskady i urokliwe widoki, które roztaczają się z zapory.
Photo:zbyrek@gmail.com
-
Park Bajek w Karpaczu
więcej...Park Bajek to propozycja dla rodzin z dziećmi na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. W Parku odnajdziemy osiem chatek, z których każda to inna bajkowa opowieść. Można zobaczyć bajki: "Królowa Śniegu", "Calineczka", "Jaś i Małgosia", "Czerwony kapturek" ,"Śpiąca Królewna" i "Kopciuszek", a dzieci słuchając nagrań mogą podziwiać wspaniałe ruchome lalki.
Oprócz chatek dzieci mogą skorzystać z dużego placu zabaw, przeszukać specjalny tunel , we wnętrzu którego ukryty jest "Skarb Ducha Gór", natomiast najmłodsi mogą wspiąć się samodzielnie na szczyt miniaturowej Śnieżki, gdzie stoi wierna kopia obserwatorium meteorologicznego i schroniska.
Przy parku działa również letni tor zjazdowy ( Summer Tubing), gdzie na specjalnie przystosowanych do tego pontonach mogą zjeżdżać zarówno małe dzieci, jak i dorośli.
-
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach
więcej...Odwiedzając Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska można zobaczyć pięknie i starannie wykonane modele zamków, pałaców, klasztorów i innych najważniejszych budowli regionu w skali 1:25. Modele wykonano za pomocą najnowszych technik modelarskich, z użyciem materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Oprócz nich można zobaczyć też model Karkonoszy, wraz ze Śnieżką, wykonany w skali 1:50.
-
Karkonoskie Tajemnice
więcej...Karkonoskie Tajemnice, to wyjątkowe miejsce, gdzie zwiedzający mogą poznać historię i legendy związane z Karkonoszami. Ta interaktywna, podziemna ekspozycja sprawia, że można przenieść się do magicznego świata, gdzie rządzi Władca Karkonoszy. Nie zabrakło tu również tajemniczego kostura, niezwykłych hutników szkła, alchemicznej komnaty Czterech Żywiołów czy okazów najbardziej niesamowitych owadów żyjących w najbliższym otoczeniu Karkonoszy.
-
Zamek Bolczów
więcej...Zamek Bolczów- zamek z fragmentami naturalnych skalnych ścian, znajdujący się około 15 km od Jeleniej Góry, w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym, granitowym występie, ok. 561 m n.p.m. Zachowane do dziś ruiny pozwalają odtworzyć trzy główne części budowli, na które składają się: zamek średniowieczny, złożony z murów obwodowych, budynku mieszkalnego i czworobocznej wieży; część XV-wieczna, składająca się z dwóch dziedzińców, muru południowego z otworami strzelniczymi oraz część XVI-wieczna, z której zachowały się mury barbakanu, basteje oraz brama wjazdowa.
source: wikipedia
photo: Zbigniew Rękas, zbyrek@gmail.com
-
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
więcej...Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich to miejsce magiczne i wyjątkowo urokliwe.Ich zabarwienie związane jest z występowaniem w wodzie różnych związków chemicznych. Jezioro Purpurowe zawdzięcza swój kolor związkom żelaza i miedzi; Jezioro Błękitne - związkom miedzi, a Jeziorko Zielone jest wyjątkowe, bo czasem jest a czasem, podczas suszy - wysycha. Jeziorka znajdują się na różnych wysokościach: Purpurowe - 560m n.p.m., Zielone na ok. 730 m n.p.m., a Błękitne Jeziorko na wys 635 m n.p.m.
Photo:zbyrek@gmail.com
-
Zamek Grodziec
więcej...Zamek Grodziec wznosi się na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu - 389 m n. p. m. w malowniczej scenerii. Pierwsza potwierdzona wzmianka o Grodźcu pochodziła z bulli papieża Hadriana IV z 23 kwietnia 1155 r. Zamek miał burzliwą historię, wielokrotnie zdobywany, palony i plądrowany, w latach 1906-1908 zamek ulega gruntownej przebudowie. Na zamku powstaje muzeum sztuki gotyku i renesansu Śląska, hotel i restauracja. W 1945 roku spalona przez Rosjan. W latach 60-tych XX wieku częściowo odbudowany. W latach 2004-2005 jest miejscem realizacji produkcji filmowych przez telewizje: szwedzką, francuską, belgijską oraz rosyjską.
Obecnie na zamku odbywają się imprezy o zasięgu regionalnym i międzynarodowym: Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana (z pojedynkami na miecze, turniejami łuczniczymi itd.), Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych, Śląskie Święto Pieśni, Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego.źródło: www.grodziec.com
Fot. zbyrek@gmail.com
-
Zamek Świny
więcej...Zamek w Świnach był jedną z pierwszych murowanych warowni i należał do znanego i możnego rodu Świnków. W XVIII w. stracił na znaczeniu i został opuszczony. Pożar w 1876 r. obrócił budowlę w ruinę.
Postępujące zniszczenie powstrzymały dopiero przeprowadzone w latach trzydziestych XX w prace zabezpieczające. Aktualnie ruiny są własnością prywatną, udostępnianą do zwiedzania. Do dzisiaj zachowały się gotyckie mury wieży mieszkalnej z dwoma cylindrycznymi wieżami, wzniesionymi w XVI-XVII stuleciu oraz murami obwodowymi.
źródło: www.turystyka.dolnyslask.pl
Fot. zbyrek@gmail.com