Dodaj obiekt! Dodaj usługę!

Użyj filtrów aby znaleźć idealne miejsce na wakacje. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki Booking.com


 


 


 

Ciekawe miejsca w pobliżu: Domki Leśne

Dane miejsca: Wisła , Cieńków , 793556161 , www.domkizkominkiem.pl , domkizkominkiem@gmail.com

  • Muzeum Koronki w Koniakowie

    więcej...

    Koniaków jest niewielką wsią w powiecie cieszyńskim, znaną przede wszystkim z koronczarstwa. Sąsiaduje z Żywcem i Wisłą.

    Muzeum Koronki zlokalizowane jest w Koniakowie Szańcach, w domu rodziny Gwarków. Koniakowskie koronki wykonywane są od prawie 200 lat metodą heklowania (szydełkowania), głównie z białych lub kremowych nici (np. kordonka). Składają się z niepowtarzalnych elementów (inspirowanych głównie przyrodą i tradycją), które następnie łączy się w całość.Najpierw zdobiły góralskie stroje, kościoły i domostwa, aż w końcu zyskały ogólnoświatową sławę.

     

    Maria Gwarek jest pierwszą koronczarką, która poważnie przyczyniła się do rozsławienia tego rękodzieła. Artystka urodziła się w 1896 roku, a zmarła w 1962, w Koniakowie. Już od najmłodszych lat zgłębiała tajniki heklowania koronkowych elementów tradycyjnych strojów góralskich (głównie damskich czepców) i innych wyrobów koronkowych. Potrafiła przy tym umiejętnie i intensywnie je promować w kraju, a nawet za granicą (wyroby dla królowej belgijskiej i papieża Jana XXIII). Maria Gwarek była też aktywną działaczką społeczną.

     

    Po wojnie założyła w Koniakowie Spółdzielnię Koronkarską, która w najlepszym swoim okresie zrzeszała około 250 koronczarek z regionu, przyczyniła się też do elektryfikacji wsi (co miało ułatwiać artystkom pracę) oraz zainicjowała powstanie zespołu regionalnego „Koniaków”. W Muzeum Koronki możemy zapoznać się z dorobkiem twórczym Marii Gwarek oraz z rozwojem lokalnego koronczarstwa na przestrzeni dziesięcioleci. Są tu m.in. 150-letnie elementy czepców damskich (tzw. naczółki), obszycia chust, wstawki do bielizny pościelowej, serwety, obrusy, firany, części garderoby, a nawet bielizna.

    Jest też niedokończona serweta, którą Maria Gwarek wykonywała na specjalne zamówienie królowej Elżbiety II (niestety, w trakcie prac artystka zmarła). W Izbie jest też kolekcja rzeźb lokalnych twórców, oraz przedmiotów codziennego użytku z Koniakowa i okolic - np. sprzęty kuchenne, instrumenty muzyczne, stroje górali śląskich itp. Koronczarstwo w Koniakowie jest nadal bardzo żywe. Wzbogaca się wzornictwo i ciągle poszerza asortyment. Od 2013 roku można podziwiać największą koronkę koniakowską świata o średnicy 5 m.

     

    www.silesia.travel

    Fot. archiwum Śląskiej Organizacji Turystycznej, Tomasz Gębuś

  • Równica Ustroń

    więcej...

    Wierzchołek oraz zbocza Równicy porastają lasy, przeważnie mieszane i bukowe. Pod szczytem znajduje się obszerna polana, na której ulokowano różne obiekty, składające się na lokalne centrum turystyczne.

    Prowadzi tutaj kręta szosa z pobliskiego Ustronia. Na wysokości 785 m znajduje się schronisko górskie z restauracją i 50 miejscami noclegowymi. Obiekt ten, wybudowany w 1927 roku, nawiązuje do architektury regionalnej. Szlakami turystycznymi można stąd dotrzeć do okolicznych miejscowości ( Ustroń, Brenna i Wisła), lub też wybrać się na dłuższą wędrówkę wzdłuż Pasma Równicy i Trzech Kopców w stronę Przełęczy Salmopolskiej i Pasma Baraniej Góry.

     

    Obok schroniska na Równicy przebiega między innymi Główny Szlak Beskidzki. Niedaleko, przy tym właśnie szlaku, znajduje się tradycyjne miejsce nabożeństw ewangelickich, odprawianych tu w okresie prześladowań w czasach austriackich. Widoki z polany pod szczytem Równicy obejmują znaczną część Beskidu Śląskiego z charakterystycznym, widocznym po drugiej stronie doliny Wisły, Pasmem Czantorii i Stożka. W rejonie Równicy zlokalizowano obiekty rozrywkowe, które zainteresują przede wszystkim najmłodszych.

    Należy do nich Extreme Park, gdzie można poskakać na batutach lub poćwiczyć na ściance wspinaczkowej. Atrakcją Extreme Parku jest także kino 4D, z ruszającymi się fotelami, wiejącym wiatrem, spadającymi na widza kroplami wody i innymi efektami specjalnymi, pozwalającymi na oglądanie filmów w niekonwencjonalny sposób. Inne atrakcje na Równicy to park linowy oraz niekonwencjonalne zoo – Leśny Park Niespodzianek.

     

    Rejon Równicy w ostatnich latach słynie także z obiektów gastronomicznych, pielęgnujących lokalne tradycje. Możemy odwiedzić tutaj „Zbójnicką Chatę”, Dwór Skibówki, a także „Kolibę Pod Czarcim Kopytem”. W stylowo urządzonych wnętrzach można tam skosztować regionalnych przysmaków.

     

    www.silesia.travel

    Fot. archiwum Śląskiej Organizacji Turystycznej, Tomasz Gębuś

  • Wielka Czantoria 995 m n.p.m.

    więcej...

    Wielka Czantoria opada ku dolinom Wisły i Olzy stromymi zboczami, które porastają lasy - przeważnie bukowe i świerkowo-jodłowe. Najbardziej cenne pod względem przyrodniczym fragmenty lasów, o naturalnym charakterze, chronione są w rezerwatach przyrody znajdujących się po obu stronach granicy państwowej. Kolejką krzesełkową można wyjechać z Ustronia Polany na znajdująca się na Czantorii polanę Stokłosica, skąd na szczyt pozostaje dwadzieścia pięć minut spaceru.

     

    Będąc na szczycie Czantorii możemy skorzystać ze znajdującej się po czeskiej stronie wieży widokowej. Rozległa panorama, oprócz terenów Beskidu Śląskiego, obejmuje także znajdujący się po stronie Republiki Czeskiej Beskid Śląsko-Morawski. Widać stąd ponadto miasta południowej części Górnego Śląska, a w przypadku lepszej pogody także odleglejsze pasma górskie Polski, Czech i Słowacji.

    Poniżej szczytu, nieco na zachód, po czeskiej stronie granicy, znajduje się schronisko. Obiekt ten postawiony został w latach 1903-1904, jeszcze przez niemiecką organizacje turystyczną Beskidenverein, w ramach niemiecko-polskiej rywalizacji kulturalnej i turystycznej w tej części Beskidów. Po wytyczeniu granicy polsko-czechosłowackiej w 1920 roku schronisko znalazło się po drugiej stronie. W Polsce znajdowało się przez krótki czas przed II wojną, po zaanektowaniu Zaolzia w 1938 roku. Po wojnie znalazło się z powrotem w Czechosłowacji. W latach PRL, z uwagi na restrykcje graniczne, schronisko było niedostępne, często też szlaków w tym rejonie pilnowały dość liczne patrole wojskowe. W latach 90. XX w. otwarto tutaj turystyczne przejście graniczne, zaś od czasu przystąpienia Polski i Czech do porozumienia z Schengen (w 2007 roku) granicę można przekraczać bez przeszkód (pamiętając o obowiązku posiadania dokumentu tożsamości).

     

    Tak w schronisku, jak i na wieży widokowej można płacić i w koronach czeskich i złotówkach. Najkrótsze szlaki turystyczne na Czantorię prowadzą z Ustronia oraz leżącego po drugiej stronie granicy Nýdka. Ze szczytu można wędrować w stronę góry Tuł i Goleszowa, albo też wybrać się na dłuższą wycieczkę Głównym Szlakiem Beskidzkim, w stronę Stożka i Baraniej Góry.

     

     

    www.silesia.travel

    Fot. archiwum Śląskiej Organizacji Turystycznej, Tomasz Gębuś

  • Muzeum Browaru Żywiec

    więcej...

    W pierwszej połowie XIX wieku większość Żywiecczyzny znalazła się w rękach przedstawicieli austriackiego, cesarskiego rodu Habsburgów. W połowie stulecia kolejnym jej właścicielem był arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg, który był również właścicielem Księstwa Cieszyńskiego.

    Książę słynął z gospodarności, inwestując w huty, tartaki, przemysł drzewny i rolny. Budowę browaru w Żywcu rozpoczęto w 1852 roku. Oficjalna rejestracja zakładu nastąpiła w 1856 i właśnie ta data widnieje na etykietach piw z Żywca. Rok później z browaru wyjechały do konsumentów pierwsze beczki ze złotym trunkiem. Już po kilku latach browar zyskał pozycję dominującą na rynku galicyjskim.

     

    Własnością Habsburgów miał on pozostać do 1939 roku, kiedy przejęły go niemieckie władze okupacyjne. Po II wojnie światowej browar upaństwowiono. Obecnie właścicielem zakładu jest należąca do holenderskiego Heinekena Grupa Żywiec. W Żywcu do dziś stoi wiele budynków z oryginalnej, XIX-wiecznej zabudowy browaru. Zaprojektował je główny architekt Dyrekcji Dóbr Żywieckich, mieszkaniec Żywca, Karol Pietschka. Spod jego ręki wyszły plany m.in. warzelni, słodowni, leżakowni, zakładów bednarskich, kotłowni, hali maszyn oraz budynków administracyjnych.

     

    Do podróży w przeszłość zaprasza też supernowoczesne Muzeum Browaru Żywiec, ulokowane w dawnych, wykutych w skale, piwnicach fermentacyjnych i leżakowych. Wydzielono tutaj 18 pomieszczeń, w których w interesujący sposób prezentuje się historię warzenia piwa w Żywcu oraz metody jego produkcji. Zwiedzający może się przenieść na ulicę galicyjskiego miasteczka, wstąpić do tradycyjnej karczmy, odwiedzić sklep kolonialny. Muzeum Browaru Żywiec znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

    : rezerwacja@muzeumbrowaru.pl
     
     

    www.silesia.travel

    Fot. archiwum Śląskiej Organizacji Turystycznej, Tomasz Gębuś

  • Zamek Sułkowskich Bielsko-Biała

    więcej...

    Bielsko zawsze leżało na granicy - czy to pomiędzy księstwami piastowskimi, czy to Polską a Czechami, wreszcie między Galicją a Śląskiem Cieszyńskim.

    Mocna warownia była więc koniecznością. Pierwszy, solidny zamek wzniósł nad rzeką Białą książę cieszyński Przemysław I Noszak w XIV wieku.

     

    Z biegiem lat zamek zmieniał właścicieli, trafiając chociażby w ręce bogatych rodów Promnitzów, Schaffgotschów czy Sunneghów; zmieniały się również jego rola i wygląd. W 1752 roku bielskie posiadłości wraz z zamkiem nabył Aleksander Józef Sułkowski. Jego potomkowie władali nim aż do roku 1945. 

     

    To Sułkowscy odpowiadają za współczesne oblicze zamku. Uległ on bowiem gruntownej przebudowie w drugiej połowie XIX wieku, uzyskując eklektyczny wygląd. Jak wyglądały poprzednie budowle stara się nam uzmysłowić muzeum w Lapidarium, gdzie odsłonięto dawne mury, pokazano detale architektoniczne i polichromie. Samym Sułkowskim także poświęcono niewielką ekspozycję (Gabinet Pana i Damski Salonik). Muzeum w Bielsku-Białej pozwala gruntownie się zapoznać z „Dziejami miasta i zamku”, a wystawa etnograficzna przybliża wieloetniczne tradycje tych okolic. Wielbicieli dawnej broni skusi z pewnością zbrojownia i pokój myśliwski. W muzeum udało się też zgromadzić ciekawe zbiory sztuki – od późnego średniowiecza po wiek XXI.

    Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w zamku jest klasycystyczny salon muzyczny, rozbrzmiewający muzyką po dziś dzień. Również sztuka współczesna jest stale obecna na zamkowych salonach.

     
    : info@muzeum.bielsko.pl

     

    www.silesia.travel

    Fot. archiwum Śląskiej Organizacji Turystycznej, Tomasz Gębuś

     

  • Kolejka linowa na Szyndzielnię

    więcej...

     Kolejka linowa na Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim, to niesamowita wycieczka, pełna wspaniałych widoków Bielska- Białej i Beskidów. Kolejka przystosowana jest do przewożenia osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, a także wózków dziecięcych, rowerów, nart i innego bagażu.

  • Zamek Andrychowski

    więcej...

    Zamek Andrychowski nazywany również Pałacem Bobrowskich – dwór w centrum Andrychowa otoczony parkiem ze stawem.

    Nazwa "Zamek" występuje w oficjalnych dokumentach już w roku 1761. Nazwa ta związana jest z pierwotnym obronnym charakterem tego miejsca (prawdopodobnie istniał tu dwór obronny). Dwory takie były powszechnie (rozpowszechnione w Polsce w XVI w.) budowane przez zamożną szlachtę, zachowując schemat średniowiecznych, małych założeń zamkowych o zredukowanym programie budowlanym. W literaturze określa się je również mianem fortalitium.

    Dwór otacza pozostałość dworskiego założenia parkowego. Obok dworu wolnostojący budynek powozowni, obecnie wykorzystany, jako lokal gastronomiczny.

    źródło:wikipedia

    Fot. www.majkad.blogspot.com

  • Park Miniatur "Świat Marzeń" Inwałd

    więcej...

    Na powierzchni 7,5 hektara podziwiać może najsłynniejsze budowle świata, perfekcyjnie zbudowane w miniaturze. Znajdujący się w Świata Marzeń lunapark ma atrakcyjną ofertę skierowaną zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a po pełnym wrażeń dniu można odpocząć i posilić się w działającej na terenie parku Restauracji Bajkowy Zamek.

     

  • Park Rozrywki DINOLANDIA

    więcej...

    W DINOLANDII mieszka  ponad 50 różnej wielkości dinozaurów. Nie tylko one są mieszkańcami Parku Dinozaurów. Znajdują się w nim również pterozaury, ichtiozaury i wiele innych prehistorycznych stworzeń. Jest to jedyna w Europie kolekcja dinozaurów, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. W Dinolandii znajdują się również dwie ścieżki do minigolfa, pola do gry w pétanque, ściana wspinaczkowa oraz trasy zjazdów tyrolskich Crazy Tyrol. Najmłodsi goście mogą dodatkowo skorzystać z parku linowego dla dzieci, placu zabaw oraz - o ile starczy im odwagi - wejść do Jaskini Tajemnic. Na młodych odkrywców czeka na plaży ukryty szkielet pewnego dinozaura. Zapraszamy też do mieszczącej się w Dinolandii restauracji T.rextaurant i kilku innych punktów gastronomicznych oraz do odwiedzenia sklepiku z pamiątkami.


    http://www.dinolandia.pl/pl/index.html

  • Pałac w Pszczynie

    więcej...

    Pierwotny zamek został wzniesiony w Pszczynie prawdopodobnie w XI lub XII w., przez książąt piastowskich. Podczas I wojny w zamku mieściła się kwatera armii niemieckiej, mieszkał tu także sam cesarz Wilhelm II. Po wojnie i odrodzeniu państwa polskiego, zamek nadal należał do Hochbergów. Pozytywnie w historii Polski zapisał się ostatni z właścicieli (od 1938 roku), Hans Heinrich XVII, który przyjął obywatelstwo polskie i walczył w polskich siłach zbrojnych na Zachodzie. Rezydencja szczęśliwie przetrwała II wojnę, nie ulegając dewastacji przez wojska niemieckie czy radzieckie, w związku z czym już w 1946 roku utworzono tu muzeum, które obecnie nosi nazwę Muzeum Zamkowego w Pszczynie, prezentujące głównie pałacowe wnętrza i wyposażenie oraz przedmioty z kolekcji Hochbergów. 9 maja 2001 roku, w jednym z pomieszczeń zamku otwarto Gabinet Miniatur, a 12 maja 2009, w gotyckich piwnicach - Zbrojownię.

     
    : kancelaria@zamek-pszczyna.pl

     

    www.silesia.travel

    Fot. archiwum Śląskiej Organizacji Turystycznej, Tomasz Gębuś

     

  • Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II

    więcej...

    W Domu Rodzinnym Jana Pawła II stworzone zostały Muzeum, gdzie można prześledzić życie i działalność kapłańską Papieża. Co roku to miejsce odwiedzane jest przez rzesze turystów, którzy pragną poznać bliżej tego najsłynniejszego Polaka.

    http://www.domrodzinnyjanapawla.pl/

     

     


    http://www.domrodzinnyjanapawla.pl/

  • Cmentarz Żydowski - Wadowice

    więcej...

    Cmentarz Żydowski w Wadowicach to zabytkowa nekropolia założona w 1882. Zajmuje powierzchnię 0,5 hektara, na której zachowało ponad 500 nagrobków wykonanych z marmuru i piaskowca z inskrypcjami w języku hebrajskim i jidysz

     

    Źródłem informacji i zdjęć jest wikipedia

  • Obóz koncentracyjny Auschwitz

    więcej...

    Obóz koncentracyjny Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager),  w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945). Nazwy Auschwitz i Birkenau są niemieckimi odpowiednikami polskich nazw Oświęcim i Brzezinka, stosowanymi po agresji Niemiec na Polskę w 1939 r. i aneksji tych ziem przez III Rzeszę.

    W 1940 r. na tych terenach władze niemieckie utworzyły obóz przeznaczony początkowo do osadzania więźniów politycznych i opozycji, głównie Polaków. Rozbudowywany był potem stopniowo w główne miejsce masowej eksterminacji około miliona Żydów z całej Europy, a także wielu Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości. W sumie zginęło tu ponad 1mln osób.

    źródło: www.pl.wikipedia.org

    Fot. "www.auschwitz.org"

     

    Book your ticket HERE

  • Lanckorona

    więcej...

    Lanckorona miasto do 13 VII 1933, obecnie wieś, siedziba gminy. Znana szczególnie w kręgach artystycznych, miejscowość letniskowa. Gościła tu cała plejada znanych polskich malarzy, artystów ,reżyserów, pisarzy i innych zagorzałych wielbicieli.
    Unikatowy w skali kraju małomiasteczkowy układ urbanistyczny, malownicze niepowtarzalne krajobrazy, swoisty mikroklimat, czyste powietrze, a przede wszystkim cisza i spokój, które dają możliwość dobrego wypoczynku od zgiełku współczesnej cywilizacji. Lanckorona jest też dobrym punktem wypadowym do wycieczek - w Beskid Makowski, Dróżki Kalwaryjskie, do Wadowic i Krakowa.
     

    źródło:http://www.lanckorona.pl

    Photo: modraszek.flog.pl

  • Tyskie Browarium

    więcej...

    Tychy przez stulecia były jedną z osad na ziemi pszczyńskiej, na której piwowarstwo miało duże znaczenie już w czasach średniowiecznych. Dobitnie o tym świadczą tradycje warzenia piwa w samej Pszczynie, o czym przypomina położona w samym centrum miasta ulica Piwowarska.

     

    Pierwsza wzmianka o istnieniu browaru, należącego do właścicieli Pszczyny, pochodzi z 1629 roku. Funkcjonował on razem z gorzelnią. Produkowano wówczas trzy rodzaje piwa: wysyłkowe, drożdżowe i stołowe.

    Rewolucja nastąpiła w XIX wieku - zmieniła się technologia produkcji piwa, browary z niewielkich manufaktur stawały się dużymi zakładami przemysłowymi.

    W 1861 roku książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg przekształcił browar w Tychach w nowoczesną fabrykę, budując m.in. młyn, słodownię, warzelnię, suszarnię i lodownię. W ofercie pojawiły się jasne Piwa Książęce. Wkrótce książęcej inicjatywie wyrosła konkurencja – Browar Obywatelski, który wpisał się w tradycje dzisiejszego potentata. 

     

    Obecnie 400-letnią historią warzenia piwa w Tychach szczyci się Kompania Piwowarska SA. Muzeum Piwowarstwa w Tychach było pierwszą tego typu instytucją w Polsce. Oficjalne otwarcie miało miejsce 22 listopada 2004 roku. Ekspozycję umieszczono w dawnym kościele ewangelickim z początku XX wieku. Po powitaniu przez księcia Jana Henryka XI, zwiedzający w ciekawy sposób poznaje wszystkie etapy warzenia, butelkowania i degustacji złocistego napoju.

    Czeka tutaj wiele multimedialnych atrakcji, w tym projekcja trójwymiarowego filmu. Zainteresowani mogą również wypić szklaneczkę piwa w stylowym pubie. Warto się ponadto wybrać na zwiedzanie Tyskich Browarów Książęcych, w których tradycja dopełnia się nowoczesnością. Na trasie wycieczki znajduje się współczesna linia produkcyjna oraz piękne zabytki architektury przemysłowej, jak np. warzelnia z 1915 roku, bednarnia i smolarnia czy ciekawy budynek dyrekcji. Tyskie Browarium jest jednym z punktów na Szlaku Zabytków Techniki.

    www.tyskiebrowarium.pl

     

    www.silesia.travel

    Fot. archiwum Śląskiej Organizacji Turystycznej, Tomasz Gębuś

     

  • Rabkoland - Park rozrywki i Edukacji w Rabce-Zdrój

    więcej...

    Park Rozrywki i Edukacji Rabkoland w Rabce-Zdrój to miejsce z typowymi dla wesołego miasteczka atrakcjami dla dzieci, a jedna kto miejsce niezwykłe. Jest to też największy tego typu park w regionie. W 2004r. Park został uznany przez europejski magazyn "Park and Gamex Industry" za najlepszy w Polsce. Na odwiedzających czeka tutaj 70 urządzeń rozrywkowych, rozlokowanych na 16 ulicach i 6 placach. Wyjątkowy klimat tego miejsca tworzą 154 ruchome figury, min: farmer grający na banjo, kataryniarz, strach na wróble.

    Ciekawostkami Parku są: Dom Rekordów i Osobliwości, który gromadzi całą dokumentację związaną z rekordami Polaków i osobliwościami w  kraju. Można w nim zobaczyć np. kolekcję 192 rzeźb w jednej zapałce - ewenement na skalę światową. W Parku organizowane są niecodzienne imprezy typu: Mistrzostwa w jeździe na muszlach klozetowych, Mistrzostwa Polski w dojeniu sztucznej krowy czy Mistrzostwa w dmuchaniu balona z gumy do żucia. Warto tu zajrzeć.


     

  • Zamek Lipowiec

    więcej...

    Lipowiec – dawny zamek biskupów krakowskich, zachowany w formie zakonserwowanej ruiny, zlokalizowany na wapiennym wzgórzu (362 m n.p.m.) o tej samej nazwie, będącym częścią tzw. Grzbietu Tenczyńskiego, w sąsiedztwie wsi Wygiełzów i Babice. Jego najstarsze partie pochodzą z drugiej połowy XIII wieku. Zamek murowany najprawdopodobniej stopniowo zaczął powstawać od drugiej połowy XIII aż do początków XIV wieku.Zamek udostępniony jest do zwiedzania, po wykupieniu biletu wstępu obejrzeć można  kilkadziesiąt pomieszczeń, na trzech kondygnacjach. Jedną z głównych atrakcji jest taras widokowy na zamkowej wieży, na wysokości 27m.

    źródło:wikipedia

    Fot. www.majkad.blogspot.com
     

  • Opactwo w Tyńcu

    więcej...

    Opactwo w Tyńcu jest jednym z najstarszych, istniejących dziś klasztorów w Polsce. Usytuowane jest na wysokim wzgórzu nad Wisłą, skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Opactwo, wciąż pełni swoje funkcje religijne, prowadząc jednocześnie część komercyjną. W budynku dawnej biblioteki mieści się ekspozycja muzealna, Benedyktyński Instytut Kultury oraz Dom Gości - w którym można znaleźć nocleg. W Opactwie działa również jednostka gospodarcza Benedicite, która zajmuje się sprzedażą produktów wytwarzanych wg klasztornych, tradycyjnych receptur.

     

  • Zakopane

    więcej...

    Ten, jeden z najpopularniejszych kurortów w Polsce,  zimą jest celem amatorów białego szaleństwa, a latem turystów kochających spacerowanie po górach. Drewniane chaty góralskie, wszechobecna kultura ludowa, znakomita regionalna kuchnia - to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat tego miasta. Zakopane to idealna destynacja dla tych, którzy chcą poczuć prawdziwy klimat polskich gór.

    Fot.Poland is Here
     

  • Galeria Szyb Wilson Katowice

    więcej...

    Galeria Szyb Wilson znajduje się w Katowicach, na granicy trzech dzielnic: Nikiszowca, Janowa oraz Szopienic. Znajdujące się na terenie dzisiejszej galerii szyby kopalniane początkowo nazywały się „Richthofen” i „Hulda”. Charakterystyczny budynek z czerwonej cegły został zaprojektowany przez kuzynów Georga i Emila Zillmanów, tych samych, którzy są architektami pobliskich dzielnic Nikiszowiec i Giszowiec.

     

    Historyczny budynek przekształcony został w galerię sztuki współczesnej w 2001 roku, dzięki inicjatywie Moniki Pacy i Johanna Brosa. Ogromna przestrzeń ekspozycyjna (ponad 2500 m2) stwarza niezliczone możliwości aranżacji i ekspozycji dzieł sztuki. Niepowtarzalny klimat wnętrza sprawia, że budynek często jest wykorzystywany jako plan filmowy czy plener fotograficzny, ale także jako sala koncertowa, teatralna czy przestrzeń do organizacji innych wydarzeń kulturalnych.

     

    W Galerii Szyb Wilson można oglądać przede wszystkim sztukę współczesną. Założyciele i właściciele tego miejsca szczególną uwagę poświęcają promocji młodych twórców. Aby móc lepiej realizować to zadanie, powołali Fundację Eko-Art Silesia. Ze względu na położenie galerii – w pobliżu podupadłych materialnie dzielnic, których mieszkańcy mają utrudniony dostęp do kultury – działania artystyczne są łączone ze społecznymi. Odnowa budynku wiązała się również z rewitalizacją społeczną najbliższej okolicy.

     

    Jednym z najważniejszych zdarzeń cyklicznych organizowanych przez Galerię Szyb Wilson i Fundację Eko-Art Silesia jest Art Naif Festiwal. Radosne i barwne wydarzenie gromadzi dzieła artystów naiwnych z całego świata w jednym miejscu. To niezwykłe przedsięwzięcie przełamujące stereotypy i bariery już od wielu lat przyciąga tysiące miłośników tej sztuki.

     

    Galeria jest czynna codziennie od godz. 9.00 do 19.00.

    Wstęp jest bezpłatny.

     

    Galeria Szyb Wilson

    ul. Oswobodzenia 1

    40-403 Katowice

    www.szybwilson.org

Tweetuj z Nami!

Pogoda, 30 Czerwiec
Pogoda w Warszawa
+14

Max.: +18° Min.: +13°

Wilgotność: 93%

Wiatr: NW - 13 KPH

Pogoda w Poznań
+17

Max.: +19° Min.: +11°

Wilgotność: 72%

Wiatr: WNW - 11 KPH

Pogoda w Cracow
+14

Max.: +17° Min.: +12°

Wilgotność: 93%

Wiatr: NW - 10 KPH

Pogoda w Wrocław
+17

Max.: +19° Min.: +11°

Wilgotność: 77%

Wiatr: WNW - 8 KPH

Pogoda w Lublin
+20

Max.: +21° Min.: +13°

Wilgotność: 93%

Wiatr: W - 6 KPH

Pogoda w Gdańsk
+17

Max.: +20° Min.: +12°

Wilgotność: 67%

Wiatr: WNW - 11 KPH