Dodaj obiekt! Dodaj usługę!

Użyj filtrów aby znaleźć idealne miejsce na wakacje. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki Booking.com


 


 


 

Ciekawe miejsca w pobliżu: Gościniec pod Dębem

Dane miejsca: 11-300 Biskupiec , Wilimy 5 , 89 715 96 21 , 728 335 677 , www.gosciniecpoddebem.pl , biuro@gosciniecpoddebem.pl

  • Brama Górna w Olszynie

    więcej...

    Brama Górna w Olsztynie od XIX wieku zwana Wysoką Bramą zbudowana została w XIV wieku. Jest jedyną bramą pozostałą z trzech,które znajdowały się w murach obronnych otaczających miasto. W 1788 roku Wysoką Bramę wyremontowano i zaadaptowano na zbrojownię szwadronu dragonów, w 1858 roku przebudowano na więzienie, a w 1898 przekazano miejskiemu komisariatowi policji.

    W 2003 roku brama została odrestaurowana. W jej blendzie pojawił się wizerunek Matki Bożej Królowej Pokoju, podarowany Olsztynowi przez Jana Pawła II. Dzieło zostało wykonane techniką szklanej mozaiki w jednej z rzymskich pracowni. Mury Wysokiej Bramy goszczą również spiżową głowę Jana Pawła II, poświęconą w I rocznicę śmierci papieża.

    źródło: www.pl.wikipedia.org

  • Stary Ratusz w Olsztynie

    więcej...

    Stary Ratusz w Olsztynie został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku, do 1915 roku stanowił on siedzibę władz miasta. W 1620 roku uległ spaleniu, podobnie jak większa część miasta. Cztery lata później został odbudowany. . Władze miasta okupowały wówczas całe piętro budynku, podczas gdy parter oraz piwnice przeznaczone były dla celów handlowych.

     

    W 2003 roku z okazji 650-lecia miasta budynek ratusza przeszedł kapitalny remont. W tym czasie zdecydowano się na odrestaurowanie wieżyczki, a pod warstwą tynku w części południowej budynku odkryto oryginalne elementy gotyckie, w tym tzw. "ośle grzbiety". Największą wartość zabytkową posiadają średniowieczne piwnice. Obecnie są one niedostępne dla zwiedzających, gdyż po II wojnie światowej zasypano je żużlem.

    Aktualnie największą atrakcją dla turystów są zegary słoneczne umieszczone na zewnętrznych ścianach budynku. Obecnie budynek Starego Ratusza jest siedzibą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

    źródło: www.pl.wikipedia.org

  • Bazylika katedralna Św. Jakuba w Olsztynie

    więcej...

    Bazylika katedralna Św. Jakuba w Olsztynie jest jednym z najcenniejszych kościołów na Warmii. Na temat budowy kościoła nie zachowały się żadne dokumenty. Jest to potężna, gotycka budowla o trzech, prawie tej samej wysokości nawach, wykonana całkowicie z cegły. Kościół ten nie jest dokładnie orientowany ze wschodu na zachód. Stanowi podłużny czworobok o wymiarach 58 metrów długości i 24,5 metra szerokości.

    Wieża katedry ma siedem kondygnacji oddzielonych od siebie poziomymi, tynkowanymi pasami, które do wysokości trzeciej kondygnacji są ozdobione glazurowanym maswerkiem, świadczącym o pięknej filigranowej sztuce garncarskiej. Szczyt wieży otrzymał swój dzisiejszy kształt w wyniku kapitalnej renowacji kościoła w latach 1866 – 1868.

    źródło: www. katedra.olsztyn.pl

  • Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

    więcej...

    Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie został wybudowany w XIV wieku, w stylu gotyckim. Odegrał dużą rolę podczas wojen polsko-krzyżackich.  Najsławniejszym administratorem zamku w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur, które gromadzi pamiątki przeszłości regionu z zakresu archeologii, historii i numizmatyki, rzemiosła artystycznego i kultury ludowej.

    Fot: www.zamki-gotyckie.pl


     

  • Makumba Park Linowy w Olsztynie

    więcej...

    Makumba Park - największy park linowy w północnej Polsce. Powstał w 2010 roku, a jego budowę prowadził wybitny polski alpinista. W parku znajdują się cztery trasy, zróżnicowane pod względem długości i trudności, na których zgromadzone jest aż 88 atrakcji. Na terenie Parku stworzono również Park tematyczny Mega Owady - można tu obejrzeć gigantycznych rozmiarów owady, niektóre z nich sięgają nawet 8m.
     

  • Wieża Bismarcka Mrągowo

    więcej...

    Po śmierci kanclerza Bismarcka Niemcy powszechnie czcili jego pamięć budową kolumn, pomników i wież. Tę na tak zwanym Wzgórzu Jaenike w Mrągowie postawiono w 1906 roku. Wieża znajduje się w parku im. Władysława Sikorskiego, na tak zwanym Wzgórzu Jaenike, w pobliżu ul. Brzozowej. Ma 23 metry wysokości. Na szczycie znajduje się taras widokowy. Od roku 2011 wieża jest ponownie - po 18 latach - udostępniona turystom.

    źródło: www.mragowo.wm.pl
     

  • Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

    więcej...

    Miejsce pielgrzymek wiernych za Polski i Europy. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia NM Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. Początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV w. Według ustnie przekazywanej informacji więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec dzięki interwencji Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie Jej figurkę z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony. Uwolniony skazaniec figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem zasłynęła cudami. Z czasem wokół lipy wybudowano kaplicę. Nie wiadomo jak ta kaplica wyglądała. Kaplicę obsługiwali księża krzyżaccy z Kętrzyna.
     

    source: wikipedia

  • Lawendowe Pole w Nowym Kawkowie

    więcej...

    Lawendowe Pole w Nowym Kawkowie to pierwsza warmińska plantacja lawendy, w pełni organiczna. Na miejscu wytwarzane są kremy do ciała, nalewki na lawendzie, woreczki z lawendowym suszem , suszone bukiety, a także herbatę.

  • Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie

    więcej...

    Sanktuarium w Gietrzwałdzie to jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce, które jest odwiedzane przez blisko 1 mln pielgrzymów i turystów rocznie. Jego historia zaczęła się w 1877 roku, kiedy dwóm dziewczynkom pokazała się na klonie Matka Boska i przemówiła do nich.

  • Zamek w Kętrzynie

    więcej...

    Zamek krzyżacki w Kętrzynie  to budowla gotycka pochodząca z drugiej połowy XIV wieku. Pierwotnie, zamek ten był obiektem trzy- skrzydłowym, zbudowanym wokół dziedzińca, na planie kwadratu. Otoczono go murem obronnym z trzema basztami oraz bramą wjazdową od strony miasta. W północnym skrzydle umieszczony był refektarz, kaplica oraz mieszkania krzyżackiego urzędnika - prokuratora. W zamku oraz w folwarku, który do niego przylegał mieściły się m.in.: kuchnia, browar, młyn, piekarnia, spichlerz, spiżarnia, zbrojownia, prochownia, kaplica a także więzienie.

     

    żródło: wikipedia.com

    photos: http://zamki-gotyckie.pl

  • Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo

    więcej...

    Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo znajduje się na terenie Puszczy Piskiej, gdzie zwierzęta żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych. W Parku możliwe jest wejście na obszerne wybiegi niektórych gatunków, a nawet karmienie i głaskanie. Ze względu na wielkość terenu i jego charakter, zwiedzanie Parku odbywa się tylko z przewodnikami, którzy opowiadają o poszczególnych zwierzętach, ich biologii, zwyczajach oraz potrzebie ochrony. Dotyczy to przede wszystkim gatunków rzadkich ginących, jak ryś, wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek.

    Nie polecamy osobom starszym, na wózkach inwalidzkich lub osobom z dziećmi w wózkach, gdyż poruszanie się między wybiegami wymaga wspinania się po drabinach.

    źródło:www.kadzidlowo.pl

  • Mikołajki

    więcej...

    Mikołajki to miasteczko położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, stolica polskiego żeglarstwa. Co roku licznie ściągają tu amatorzy żeglarstwa i sportów wodnych. Pobyt Mikołajkach to też doskonała okazja do zapoznania się z bogactwem lokalnej flory i fauny. Zaledwie kilka kilometrów od Mikołajek jest wiele miejsc unikalnych pod względem flory lub fauny, gdyż Mikołajki sąsiadują z terenami Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

  • Wilczy Szaniec

    więcej...

    Wilczy Szaniec (niem. Wolfsschanze) – w latach 1941–1944 kwatera główna Adolfa Hitlera. Zlokalizowany w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż.  Tutaj, 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na życie Hitlera.

  • Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku

    więcej...

    Muzeum Bitwy pod Grunwaldem znajduje się w pawilonie pod amfiteatrem.

    Prezentuje stałą wystawę Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411, wraz z krótką historią plemion pruskich.

    Wystawę uzupełnia kolekcja Średniowiecznego uzbrojenia oraz pokazy multimedialne ukazujące poszczególne fazy bitwy, opis chorągwi grunwaldzkich wg Jana Długosza i pokaz specjalny poświęcony obrazowi Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Całość dopełniają zawieszone u sufitu kopie chorągwi polskich i krzyżackich oddziałów, które wzięły udział w bitwie.

     

    Obok muzeum, w sali kinowej pokazywany jest fragment filmu Aleksandra Forda „Krzyżacy”, przedstawiający bitwę. Warto zapoznać się także z wystawami czasowymi: zbroi i oręża z pracowni S. Nurmatova oraz Potęga i upadek. Zamki Państwa Krzyżackiego autorstwa M. Garnca.

     

    Najważniejszą imprezą współorganizowaną przez Muzeum są odbywające się w połowie lipca Dni Grunwaldu – Święto dla osób kochających Średniowiecze i etos rycerski. Największą atrakcją jest odtwarzana przez prawie dwa tysiące rekonstruktorów inscenizacja Bitwy. Muzeum organizuje także wiele innych imprez: „Noc Muzeów. Tajemnice Grunwaldzkiego Pobojowiska”, wystawy, plenery, konferencje naukowe, czy też turnieje rycerskie.

     

    www.muzeumgrunwald.pl www.facebook.com/grunwald

     

    Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku

    Stębark 1, 14-107 Gierzwałd

    Muzeum tel./fax 89 647 22 15, Biuro Stębark tel. 89 647 22 27

    Recepcja – informacja, ochrona 89 647 22 28

    Muzeum czynne jest codziennie od godz. 900 do 1700 od 1 maja do 30 września

  • Zamek w Nidzicy

    więcej...

    Twierdza w Nidzicy zbudowana  w XIV wieku  była siedzibą Krzyżaków. Jest piękną ceglaną budowlą na wysokiej, kamiennej podmurówce. Fasdę zamku zdobią wspaniałe gotyckie okna. Aktualnie zamek służy za miejskie centrum biznesu, kultury i rozrywki. Mieści się w nim: Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Galeria Autorska Hieronima Surpskiego, pracownia rzeźby i biblioteka miejska. Działa tutaj również hotel oraz restauracja. Wstęp na przedzamcze i na dziedziniec zamku wysokiego wolny, do muzeum płatny. Kompleks otoczony jest gęstym XIX wiecznym parkiem.

    źródło: Wikipedia

    photo: zamki-gotyckie.pl

  • Piramida w Rapie

    więcej...

    Piramida w Rapie to rodzinny grobowiec pruskiego rodu baronów von Fahrenheid, zaprojektowany przez duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena. Ma 16m wysokości i mierzy u podstawy kwadratu 10m. Jest to jedyna tego typu budowla w Polsce, gdzie zachowały się zmumifikowane zwłoki. Mówi się, że piramida ma właściwości lecznicze. We jej wnętrzu zachodzą duże zakłócenie pola magnetycznego.


     
  • Muzeum Kropli Wody i Wieża Ciśnień w Ełku

    więcej...

    W Muzeum Kropli Wody i Wieża Ciśnień w Ełku

    W Muzeum, które znajduje się w Wieży Ciśnień można obejrzeć eksponaty związane z wodą. Stare pompy strażackie, gąsiory czy butelki. Na ścianach powieszono fotografie starego Ełku z z przełomu XIX i XX wieku. Na placu przy wieży stoją pompy i urządzenia przeciwpożarowe z dawnych czasów. Wieżę zbudowano w 1895 roku; dzięki niej w wodę zaopatrywano większość miasta. Także za PRLu.

    Z wieży korzystano przez osiemdziesiąt lat, do czasu, gdy w latach 70-tych wybudowano nowoczesny system wodociągowy. Dzięki nocnemu oświetleniu obiekt wygląda atrakcyjnie również po zachodzie słońca.

    źródło: www.elk.wm.pl

  • Park Solidarności Ełk

    więcej...

    Park Solidarności  - zabytkowy park miejski, położony w centrum Ełku, odrestaurowany w 2009 roku. Park został założony z inicjatywy Związku Upiększania Miast na przełomie XXI i XX wieku; jest cennym punktem na zabytkowej mapie miasta Ełk. Centralnym i najcenniejszym punktem parku jest zabytkowa fontanna istniejąca od momentu jego powstania. Na dwóch przeciwległych krańcach parku znajdują się dwa pomniki. W północnej części, od ulicy Mickiewicza, wzniesiony jest pomnik wdzięczności, w 2001 roku poddany renowacji. Widnieje na nim napis Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę. Przy tym pomniku odbywają się główne uroczystości państwowe oraz kościelne. W części południowej, od strony ulicy Armii Krajowej, znajduje się pomnik ludowego poety i działacza mazurskiego Michała Kajki.

    źródło: www.pl.wikipedia.org

  • Kanał Elbląski

    więcej...

    Kanał Elbląski o długości 82 km ze względu na funkcjonujące na nim od 1860 roku urządzenia hydrotechniczne jest zaliczany do ewenementów w skali światowej. Różnica poziomów kanału na długości 9,6 km zmienia się o ponad 100 m, które statek pokonuje przy pomocy pięciu napędzanych wodą pochylni.

    Kanał Elbląski z niepowtarzalnym na skalę światową systemem pochylni znalazł się na liście Siedmiu Cudów Polski tuż obok Kopalni Soli w Wieliczce, Zamku w Malborku i Katedry na Wawelu. Plebiscyt internetowy, który został ogłoszony przez Dziennik Rzeczypospolita w sierpniu 2007r. wzorowany był na konkursie "Siedem nowych Cudów Świata" zmierzający do wybrania najważniejszych polskich obiektów będących dziełem człowieka. Łącznie w plebiscycie Rzeczypospolitej udział wzięło 82 tysiące osób. (źródło: http://www.umelblag.pl)

     

  • Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim

    więcej...

    Majątek Waplewo od początku XVII wieku pozostawał we władaniu polskich rodów szlacheckich związanych z Pomorzem Nadwiślańskim.

     

    Ostatni właściciele Waplewa, rodzina hrabiów Ogończyk-Sierakowskich, w rękach których majątek pozostawał do roku 1939, na przestrzeni bez mała 200 lat angażowali się w działalność polityczną, artystyczną, naukową, oświatową i społeczną.

     

    Na szczególne podkreślenie zasługuje ich wkład w pielęgnowanie tradycji narodowych na Pomorzu oraz działalność mającą na celu umacnianie polskiego charakteru tych ziem.

     

    Obecnie trwa rewaloryzacja zespołu pałacowego. Co roku w Muzeum Tradycji Szlacheckiej, będącym oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku, organizowane są Pomorskie Dni Chopinowskie, prezentujące muzykę Fryderyka Chopina w mistrzowskich wykonaniach.

     

    Po potwierdzeniu wizyty telefonicznie zapraszamy codziennie w godzinach od 11.00 do 18.00.

     

    82-410 Stary Targ

    tel. +48 55 277 15 68

    www.mng.gda.pl

     

    Mapa dojazdu

     

    Fot. MTS - Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie, fot. Grzegorz Nosorowski

Tweetuj z Nami!

Pogoda, 30 Czerwiec
Pogoda w Warszawa
+14

Max.: +18° Min.: +13°

Wilgotność: 93%

Wiatr: NW - 13 KPH

Pogoda w Poznań
+17

Max.: +19° Min.: +11°

Wilgotność: 72%

Wiatr: WNW - 11 KPH

Pogoda w Cracow
+14

Max.: +17° Min.: +12°

Wilgotność: 93%

Wiatr: NW - 10 KPH

Pogoda w Wrocław
+17

Max.: +19° Min.: +11°

Wilgotność: 77%

Wiatr: WNW - 8 KPH

Pogoda w Lublin
+20

Max.: +21° Min.: +13°

Wilgotność: 93%

Wiatr: W - 6 KPH

Pogoda w Gdańsk
+17

Max.: +20° Min.: +12°

Wilgotność: 67%

Wiatr: WNW - 11 KPH