Użyj filtrów aby znaleźć idealne miejsce na wakacje. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki Booking.com
Ciekawe miejsca w pobliżu: Hotel LOGOS*** Zakopane
-
Zakopane
więcej...Ten, jeden z najpopularniejszych kurortów w Polsce, zimą jest celem amatorów białego szaleństwa, a latem turystów kochających spacerowanie po górach. Drewniane chaty góralskie, wszechobecna kultura ludowa, znakomita regionalna kuchnia - to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat tego miasta. Zakopane to idealna destynacja dla tych, którzy chcą poczuć prawdziwy klimat polskich gór.
Fot.Poland is Here
-
Zamek w Czorsztynie
więcej...Zamek w Czorsztynie ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Do zwiedzania udostępnione są zachowane i częściowo utrwalone ruiny zamku średniego i górnego, renesansowa baszta Baranowskiego i Zieleniec.Z tarasów zamku górnego roztacza się ciekawa panorama na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry. Z okien baszty Baranowskiego podziwiać można panoramę Podhala, Gorców i fragmentu Pienin Czorsztyńskich. W pomieszczeniach zamku górnego wystawa o historii zamku i starostwa czorsztyńskiego oraz niewielkie lapidarium.
źródło: http://www.pieninypn.pl/
-
Rabkoland - Park rozrywki i Edukacji w Rabce-Zdrój
więcej...Park Rozrywki i Edukacji Rabkoland w Rabce-Zdrój to miejsce z typowymi dla wesołego miasteczka atrakcjami dla dzieci, a jedna kto miejsce niezwykłe. Jest to też największy tego typu park w regionie. W 2004r. Park został uznany przez europejski magazyn "Park and Gamex Industry" za najlepszy w Polsce. Na odwiedzających czeka tutaj 70 urządzeń rozrywkowych, rozlokowanych na 16 ulicach i 6 placach. Wyjątkowy klimat tego miejsca tworzą 154 ruchome figury, min: farmer grający na banjo, kataryniarz, strach na wróble.
Ciekawostkami Parku są: Dom Rekordów i Osobliwości, który gromadzi całą dokumentację związaną z rekordami Polaków i osobliwościami w kraju. Można w nim zobaczyć np. kolekcję 192 rzeźb w jednej zapałce - ewenement na skalę światową. W Parku organizowane są niecodzienne imprezy typu: Mistrzostwa w jeździe na muszlach klozetowych, Mistrzostwa Polski w dojeniu sztucznej krowy czy Mistrzostwa w dmuchaniu balona z gumy do żucia. Warto tu zajrzeć.
-
Muzeum Browaru Żywiec
więcej...W pierwszej połowie XIX wieku większość Żywiecczyzny znalazła się w rękach przedstawicieli austriackiego, cesarskiego rodu Habsburgów. W połowie stulecia kolejnym jej właścicielem był arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg, który był również właścicielem Księstwa Cieszyńskiego.
Książę słynął z gospodarności, inwestując w huty, tartaki, przemysł drzewny i rolny. Budowę browaru w Żywcu rozpoczęto w 1852 roku. Oficjalna rejestracja zakładu nastąpiła w 1856 i właśnie ta data widnieje na etykietach piw z Żywca. Rok później z browaru wyjechały do konsumentów pierwsze beczki ze złotym trunkiem. Już po kilku latach browar zyskał pozycję dominującą na rynku galicyjskim.
Własnością Habsburgów miał on pozostać do 1939 roku, kiedy przejęły go niemieckie władze okupacyjne. Po II wojnie światowej browar upaństwowiono. Obecnie właścicielem zakładu jest należąca do holenderskiego Heinekena Grupa Żywiec. W Żywcu do dziś stoi wiele budynków z oryginalnej, XIX-wiecznej zabudowy browaru. Zaprojektował je główny architekt Dyrekcji Dóbr Żywieckich, mieszkaniec Żywca, Karol Pietschka. Spod jego ręki wyszły plany m.in. warzelni, słodowni, leżakowni, zakładów bednarskich, kotłowni, hali maszyn oraz budynków administracyjnych.
Do podróży w przeszłość zaprasza też supernowoczesne Muzeum Browaru Żywiec, ulokowane w dawnych, wykutych w skale, piwnicach fermentacyjnych i leżakowych. Wydzielono tutaj 18 pomieszczeń, w których w interesujący sposób prezentuje się historię warzenia piwa w Żywcu oraz metody jego produkcji. Zwiedzający może się przenieść na ulicę galicyjskiego miasteczka, wstąpić do tradycyjnej karczmy, odwiedzić sklep kolonialny. Muzeum Browaru Żywiec znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
: rezerwacja@muzeumbrowaru.plFot. archiwum Śląskiej Organizacji Turystycznej, Tomasz Gębuś
-
Muzeum Koronki w Koniakowie
więcej...Koniaków jest niewielką wsią w powiecie cieszyńskim, znaną przede wszystkim z koronczarstwa. Sąsiaduje z Żywcem i Wisłą.
Muzeum Koronki zlokalizowane jest w Koniakowie Szańcach, w domu rodziny Gwarków. Koniakowskie koronki wykonywane są od prawie 200 lat metodą heklowania (szydełkowania), głównie z białych lub kremowych nici (np. kordonka). Składają się z niepowtarzalnych elementów (inspirowanych głównie przyrodą i tradycją), które następnie łączy się w całość.Najpierw zdobiły góralskie stroje, kościoły i domostwa, aż w końcu zyskały ogólnoświatową sławę.
Maria Gwarek jest pierwszą koronczarką, która poważnie przyczyniła się do rozsławienia tego rękodzieła. Artystka urodziła się w 1896 roku, a zmarła w 1962, w Koniakowie. Już od najmłodszych lat zgłębiała tajniki heklowania koronkowych elementów tradycyjnych strojów góralskich (głównie damskich czepców) i innych wyrobów koronkowych. Potrafiła przy tym umiejętnie i intensywnie je promować w kraju, a nawet za granicą (wyroby dla królowej belgijskiej i papieża Jana XXIII). Maria Gwarek była też aktywną działaczką społeczną.
Po wojnie założyła w Koniakowie Spółdzielnię Koronkarską, która w najlepszym swoim okresie zrzeszała około 250 koronczarek z regionu, przyczyniła się też do elektryfikacji wsi (co miało ułatwiać artystkom pracę) oraz zainicjowała powstanie zespołu regionalnego „Koniaków”. W Muzeum Koronki możemy zapoznać się z dorobkiem twórczym Marii Gwarek oraz z rozwojem lokalnego koronczarstwa na przestrzeni dziesięcioleci. Są tu m.in. 150-letnie elementy czepców damskich (tzw. naczółki), obszycia chust, wstawki do bielizny pościelowej, serwety, obrusy, firany, części garderoby, a nawet bielizna.
Jest też niedokończona serweta, którą Maria Gwarek wykonywała na specjalne zamówienie królowej Elżbiety II (niestety, w trakcie prac artystka zmarła). W Izbie jest też kolekcja rzeźb lokalnych twórców, oraz przedmiotów codziennego użytku z Koniakowa i okolic - np. sprzęty kuchenne, instrumenty muzyczne, stroje górali śląskich itp. Koronczarstwo w Koniakowie jest nadal bardzo żywe. Wzbogaca się wzornictwo i ciągle poszerza asortyment. Od 2013 roku można podziwiać największą koronkę koniakowską świata o średnicy 5 m.
Fot. archiwum Śląskiej Organizacji Turystycznej, Tomasz Gębuś
-
Lanckorona
więcej...Lanckorona miasto do 13 VII 1933, obecnie wieś, siedziba gminy. Znana szczególnie w kręgach artystycznych, miejscowość letniskowa. Gościła tu cała plejada znanych polskich malarzy, artystów ,reżyserów, pisarzy i innych zagorzałych wielbicieli.
Unikatowy w skali kraju małomiasteczkowy układ urbanistyczny, malownicze niepowtarzalne krajobrazy, swoisty mikroklimat, czyste powietrze, a przede wszystkim cisza i spokój, które dają możliwość dobrego wypoczynku od zgiełku współczesnej cywilizacji. Lanckorona jest też dobrym punktem wypadowym do wycieczek - w Beskid Makowski, Dróżki Kalwaryjskie, do Wadowic i Krakowa.
źródło:http://www.lanckorona.pl
Photo: modraszek.flog.pl
-
Park Wodny Wysowa Zdrój
więcej...Park Wodny zaprasza do skorzystania z basenu-rekreacyjno-rehabilitacyjnego, z temperaturą wody 30ºC , basenu dla dzieci oraz jazcuzzi i sauny, a także z narzędzi do masażu wodnego.
-
Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
więcej...W Domu Rodzinnym Jana Pawła II stworzone zostały Muzeum, gdzie można prześledzić życie i działalność kapłańską Papieża. Co roku to miejsce odwiedzane jest przez rzesze turystów, którzy pragną poznać bliżej tego najsłynniejszego Polaka.
http://www.domrodzinnyjanapawla.pl/
-
Park Miniatur "Świat Marzeń" Inwałd
więcej...Na powierzchni 7,5 hektara podziwiać może najsłynniejsze budowle świata, perfekcyjnie zbudowane w miniaturze. Znajdujący się w Świata Marzeń lunapark ma atrakcyjną ofertę skierowaną zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a po pełnym wrażeń dniu można odpocząć i posilić się w działającej na terenie parku Restauracji Bajkowy Zamek.
-
Park Rozrywki DINOLANDIA
więcej...W DINOLANDII mieszka ponad 50 różnej wielkości dinozaurów. Nie tylko one są mieszkańcami Parku Dinozaurów. Znajdują się w nim również pterozaury, ichtiozaury i wiele innych prehistorycznych stworzeń. Jest to jedyna w Europie kolekcja dinozaurów, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. W Dinolandii znajdują się również dwie ścieżki do minigolfa, pola do gry w pétanque, ściana wspinaczkowa oraz trasy zjazdów tyrolskich Crazy Tyrol. Najmłodsi goście mogą dodatkowo skorzystać z parku linowego dla dzieci, placu zabaw oraz - o ile starczy im odwagi - wejść do Jaskini Tajemnic. Na młodych odkrywców czeka na plaży ukryty szkielet pewnego dinozaura. Zapraszamy też do mieszczącej się w Dinolandii restauracji T.rextaurant i kilku innych punktów gastronomicznych oraz do odwiedzenia sklepiku z pamiątkami.
-
Zamek Andrychowski
więcej...Zamek Andrychowski nazywany również Pałacem Bobrowskich – dwór w centrum Andrychowa otoczony parkiem ze stawem.
Nazwa "Zamek" występuje w oficjalnych dokumentach już w roku 1761. Nazwa ta związana jest z pierwotnym obronnym charakterem tego miejsca (prawdopodobnie istniał tu dwór obronny). Dwory takie były powszechnie (rozpowszechnione w Polsce w XVI w.) budowane przez zamożną szlachtę, zachowując schemat średniowiecznych, małych założeń zamkowych o zredukowanym programie budowlanym. W literaturze określa się je również mianem fortalitium.
Dwór otacza pozostałość dworskiego założenia parkowego. Obok dworu wolnostojący budynek powozowni, obecnie wykorzystany, jako lokal gastronomiczny.
źródło:wikipedia
-
Cmentarz Żydowski - Wadowice
więcej...Cmentarz Żydowski w Wadowicach to zabytkowa nekropolia założona w 1882. Zajmuje powierzchnię 0,5 hektara, na której zachowało ponad 500 nagrobków wykonanych z marmuru i piaskowca z inskrypcjami w języku hebrajskim i jidysz
Źródłem informacji i zdjęć jest wikipedia
-
Kolejka linowa na Szyndzielnię
więcej...Kolejka linowa na Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim, to niesamowita wycieczka, pełna wspaniałych widoków Bielska- Białej i Beskidów. Kolejka przystosowana jest do przewożenia osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, a także wózków dziecięcych, rowerów, nart i innego bagażu.
-
Zamek Sułkowskich Bielsko-Biała
więcej...Bielsko zawsze leżało na granicy - czy to pomiędzy księstwami piastowskimi, czy to Polską a Czechami, wreszcie między Galicją a Śląskiem Cieszyńskim.
Mocna warownia była więc koniecznością. Pierwszy, solidny zamek wzniósł nad rzeką Białą książę cieszyński Przemysław I Noszak w XIV wieku.
Z biegiem lat zamek zmieniał właścicieli, trafiając chociażby w ręce bogatych rodów Promnitzów, Schaffgotschów czy Sunneghów; zmieniały się również jego rola i wygląd. W 1752 roku bielskie posiadłości wraz z zamkiem nabył Aleksander Józef Sułkowski. Jego potomkowie władali nim aż do roku 1945.
To Sułkowscy odpowiadają za współczesne oblicze zamku. Uległ on bowiem gruntownej przebudowie w drugiej połowie XIX wieku, uzyskując eklektyczny wygląd. Jak wyglądały poprzednie budowle stara się nam uzmysłowić muzeum w Lapidarium, gdzie odsłonięto dawne mury, pokazano detale architektoniczne i polichromie. Samym Sułkowskim także poświęcono niewielką ekspozycję (Gabinet Pana i Damski Salonik). Muzeum w Bielsku-Białej pozwala gruntownie się zapoznać z „Dziejami miasta i zamku”, a wystawa etnograficzna przybliża wieloetniczne tradycje tych okolic. Wielbicieli dawnej broni skusi z pewnością zbrojownia i pokój myśliwski. W muzeum udało się też zgromadzić ciekawe zbiory sztuki – od późnego średniowiecza po wiek XXI.
Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w zamku jest klasycystyczny salon muzyczny, rozbrzmiewający muzyką po dziś dzień. Również sztuka współczesna jest stale obecna na zamkowych salonach.
: info@muzeum.bielsko.plFot. archiwum Śląskiej Organizacji Turystycznej, Tomasz Gębuś
-
Wyciąg narciarski Magura Małastowska
więcej...Wyciąg narciarski zlokalizowany jest na południu Polski w Małastowie, na zboczu Magury Małastowskiej. Długość kolei to 1071,5m, a długość trasy zjazdowej to 1400m. Różnica poziomów wynosi 260m. Można tutaj skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz zaplecza gastronomicznego.
-
Równica Ustroń
więcej...Wierzchołek oraz zbocza Równicy porastają lasy, przeważnie mieszane i bukowe. Pod szczytem znajduje się obszerna polana, na której ulokowano różne obiekty, składające się na lokalne centrum turystyczne.
Prowadzi tutaj kręta szosa z pobliskiego Ustronia. Na wysokości 785 m znajduje się schronisko górskie z restauracją i 50 miejscami noclegowymi. Obiekt ten, wybudowany w 1927 roku, nawiązuje do architektury regionalnej. Szlakami turystycznymi można stąd dotrzeć do okolicznych miejscowości ( Ustroń, Brenna i Wisła), lub też wybrać się na dłuższą wędrówkę wzdłuż Pasma Równicy i Trzech Kopców w stronę Przełęczy Salmopolskiej i Pasma Baraniej Góry.
Obok schroniska na Równicy przebiega między innymi Główny Szlak Beskidzki. Niedaleko, przy tym właśnie szlaku, znajduje się tradycyjne miejsce nabożeństw ewangelickich, odprawianych tu w okresie prześladowań w czasach austriackich. Widoki z polany pod szczytem Równicy obejmują znaczną część Beskidu Śląskiego z charakterystycznym, widocznym po drugiej stronie doliny Wisły, Pasmem Czantorii i Stożka. W rejonie Równicy zlokalizowano obiekty rozrywkowe, które zainteresują przede wszystkim najmłodszych.
Należy do nich Extreme Park, gdzie można poskakać na batutach lub poćwiczyć na ściance wspinaczkowej. Atrakcją Extreme Parku jest także kino 4D, z ruszającymi się fotelami, wiejącym wiatrem, spadającymi na widza kroplami wody i innymi efektami specjalnymi, pozwalającymi na oglądanie filmów w niekonwencjonalny sposób. Inne atrakcje na Równicy to park linowy oraz niekonwencjonalne zoo – Leśny Park Niespodzianek.
Rejon Równicy w ostatnich latach słynie także z obiektów gastronomicznych, pielęgnujących lokalne tradycje. Możemy odwiedzić tutaj „Zbójnicką Chatę”, Dwór Skibówki, a także „Kolibę Pod Czarcim Kopytem”. W stylowo urządzonych wnętrzach można tam skosztować regionalnych przysmaków.
Fot. archiwum Śląskiej Organizacji Turystycznej, Tomasz Gębuś
-
Wielka Czantoria 995 m n.p.m.
więcej...Wielka Czantoria opada ku dolinom Wisły i Olzy stromymi zboczami, które porastają lasy - przeważnie bukowe i świerkowo-jodłowe. Najbardziej cenne pod względem przyrodniczym fragmenty lasów, o naturalnym charakterze, chronione są w rezerwatach przyrody znajdujących się po obu stronach granicy państwowej. Kolejką krzesełkową można wyjechać z Ustronia Polany na znajdująca się na Czantorii polanę Stokłosica, skąd na szczyt pozostaje dwadzieścia pięć minut spaceru.
Będąc na szczycie Czantorii możemy skorzystać ze znajdującej się po czeskiej stronie wieży widokowej. Rozległa panorama, oprócz terenów Beskidu Śląskiego, obejmuje także znajdujący się po stronie Republiki Czeskiej Beskid Śląsko-Morawski. Widać stąd ponadto miasta południowej części Górnego Śląska, a w przypadku lepszej pogody także odleglejsze pasma górskie Polski, Czech i Słowacji.
Poniżej szczytu, nieco na zachód, po czeskiej stronie granicy, znajduje się schronisko. Obiekt ten postawiony został w latach 1903-1904, jeszcze przez niemiecką organizacje turystyczną Beskidenverein, w ramach niemiecko-polskiej rywalizacji kulturalnej i turystycznej w tej części Beskidów. Po wytyczeniu granicy polsko-czechosłowackiej w 1920 roku schronisko znalazło się po drugiej stronie. W Polsce znajdowało się przez krótki czas przed II wojną, po zaanektowaniu Zaolzia w 1938 roku. Po wojnie znalazło się z powrotem w Czechosłowacji. W latach PRL, z uwagi na restrykcje graniczne, schronisko było niedostępne, często też szlaków w tym rejonie pilnowały dość liczne patrole wojskowe. W latach 90. XX w. otwarto tutaj turystyczne przejście graniczne, zaś od czasu przystąpienia Polski i Czech do porozumienia z Schengen (w 2007 roku) granicę można przekraczać bez przeszkód (pamiętając o obowiązku posiadania dokumentu tożsamości).
Tak w schronisku, jak i na wieży widokowej można płacić i w koronach czeskich i złotówkach. Najkrótsze szlaki turystyczne na Czantorię prowadzą z Ustronia oraz leżącego po drugiej stronie granicy Nýdka. Ze szczytu można wędrować w stronę góry Tuł i Goleszowa, albo też wybrać się na dłuższą wycieczkę Głównym Szlakiem Beskidzkim, w stronę Stożka i Baraniej Góry.
Fot. archiwum Śląskiej Organizacji Turystycznej, Tomasz Gębuś
-
Kopalnia Soli Bochnia
więcej...Zabytkowa Kopalnia Soli Bochnia to najstarsza na ziemiach polskich kopalnia, w której rozpoczęto wydobycie soli kamiennej. Jej początki sięgają 1248 r. Po blisko ośmiu wiekach eksploatacji przypomina niezwykłe podziemne miasto, zachwycając niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami. Kopalnię można zwiedzać pieszo oraz... łodziami.
Zwiedzanie podziemi najstarszej polskiej kopalni soli to niezwykła wyprawa przez najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska znajdujące się na poziomie IV August (176 m głębokości) i poziomie VI Sienkiewicz (223 m głębokości). Obejmują one unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, surowe kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami, a także narzędzia i urządzenia górnicze, którymi posługiwano się przed wiekami.
Dla turystów dostępna jest jedyna na świecie Podziemna Ekspozycja Multimedialna. Zwiedzanie ma charakter podróży w czasie. W opowiadaniu o historii przewodnikowi pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy a nawet duch cystersa - mnicha, z którego zakonem wiąże się początek kopalni w Bochni. Zwiedzanie kończy się w Komorze Ważyn, znajdującej się na poziomie VI Sienkiewicz 250 m pod ziemią. Znajdują się tam boisko sportowe, podziemna restauracja Ważynek, sklepik z pamiątkami oraz mini plac zabaw dla najmłodszych.
źródło: www.kopalniasoli.pl
-
Opactwo w Tyńcu
więcej...Opactwo w Tyńcu jest jednym z najstarszych, istniejących dziś klasztorów w Polsce. Usytuowane jest na wysokim wzgórzu nad Wisłą, skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Opactwo, wciąż pełni swoje funkcje religijne, prowadząc jednocześnie część komercyjną. W budynku dawnej biblioteki mieści się ekspozycja muzealna, Benedyktyński Instytut Kultury oraz Dom Gości - w którym można znaleźć nocleg. W Opactwie działa również jednostka gospodarcza Benedicite, która zajmuje się sprzedażą produktów wytwarzanych wg klasztornych, tradycyjnych receptur.
-
VisitVineam - turystyka winiarska
więcej...Zapraszamy na spacer po winnicy, komentowaną degustację lokalnych win, przysmaki kuchni regionalnej
Aranżujemy kompleksowe imprezy z zakresu turystyki winiarskiej.
Spacer po winnicy dostarczy nie tylko niezapomnianych wrażeń ale i wiedzę na temat cyklu powstawania wina – uprawy winorośli, prowadzenia winnicy i procesu produkcji wina. Degustacja win odbywa się w miejscu niezwykle urokliwym. W trakcie spotkania zdradzimy tajniki degustacji wina, co nam mówi jego barwa, aromat, smak. Wino smakujemy, analizujemy i oceniamy w nieskrępowanej, przyjacielskiej atmosferze, bez pośpiechu i komercji. Przybliżymy również historię winiarstwa i kulturowe aspekty wina. Całość wzbogacą specjały lokalnej sztuki kulinarnej.
W swojej działalności organizujemy również noclegi w pobliskich gospodarstwach agroturystycznych lub pensjonatach, przygotowujemy program zwiedzania regionu w zależności od zainteresowań, potrzeb i możliwości kondycyjnych Klienta.
U nas znajdziesz dobrą gościnę, dobre wino i dobre towarzystwo.
Tatiana i Krzysztof Muchowie
Odwiedź winnicę
Na Stoku 26a
33-190 Ciężkowice
tel. 607 440 507