Użyj filtrów aby znaleźć idealne miejsce na wakacje. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki Booking.com
Ciekawe miejsca w pobliżu: SPA Medical Dwór Elizy
-
Jaskinia Niedźwiedzia
więcej...Jaskinia Niedźwiedzia jest najpiękniejszą, najciekawszą i największą polską jaskinią udostępnioną turystom. Temperatura powietrza w wynosi tam ok. 6°C. Korytarze są rozłożone horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych tzw. kominami.
Najlepiej rozwinięte są piętra środkowe i dolne. Dolne partie zostały po raz pierwszy bliżej zaprezentowane szerszej publiczności, dzięki powstałemu w 2003 r filmowi o Jaskini Niedźwiedziej. Partie środkowe, których część udostępniono do zwiedzania, można poznać wędrując Trasą Turystyczną.
Specjalnie wybudowane chodniki oraz oświetlenie mają z jednej strony ułatwić zwiedzanie, a z drugiej ochronić piękno i niezwykłą wartość przyrodniczą tego miejsca: wspaniałe formy nacieków wapiennych. Podziemne korytarze powstawały przez miliony lat pod wpływem wody penetrującej marmurowe złoże.
W przestrzeniach wysokich miejscami na kilkanaście metrów utworzyły się fantastyczne formy, w różnorodnych postaciach – stalaktyty zwieszające się z góry, stalagmity tworzące się od dołu, kaskady spływające ze ścian, draperie i wiele innych. Niektóre z nich osiągają wielkość kilku metrów. Górne partie występują ponad Salami Pałacowymi. Wypływająca z nich woda stworzyła imponujące, kalcytowe formy naciekowe. Jaskinia jest bardzo wilgotna, licznie występują w niej jeziorka i przepływy wody. Trasa liczy około 360 m, czas zwiedzania ok. 40 min.
źródło: www.turystyka.dolnyslask.pl
photo: fotopolska
-
Muzeum Papiernictwa
więcej...Najznamienitsze w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki. Położone jest nad rzeką Bystrzycą Dusznicką, na południowych obrzeżach miasta, przy międzynarodowej trasie biegnącej w kierunku granicy z Czechami.
source: http://www.muzpap.pl
-
Kopalnia w Złotym Stoku
więcej...Najstarsze prace wydobywcze prowadzono w okolicach Złotego Stoku już około 2000 lat p.n.e. Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych aż na 21 poziomach.Najstarszy natomiast zapis o prowadzonych pracach górniczych w Kopalni w Złotym Stoku pochodzi z wieku XIII. Jest to zatem najstarsza kopalnia złota w Polsce, w której eksploatację rudy arsenowej i odzysk złota prowadzono aż do 1962 r., kiedy to na skutek do dziś nie wyjaśnionych „odgórnych zaleceń” zaprzestano wydobycia i produkcji tego cennego kruszcu, a kopalnię zamknięto – na zawsze ją likwidując.
W Kopalni warto: zobaczyć jedyny w Polsce i podziemny wodospad, którego wody spadają z wysokości ok. 10m, spróbować jazdy na podziemnej zjeżdżalni, przepłynąć podziemne korytarze łodzią oraz przejechać się Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem.
źródło: www.kopalniazlota.pl
Fot. Angelika Kulik
-
Sanktuarium w Wambierzycach
więcej...Sanktuarium w Wambierzycach - zwane Śląską Jerozolimą, wzniesione zostało w latach 1683-1725. Od końca XVII do XIX w. powstała tu kalwaria z około 100 kaplicami i kapliczkami oraz 12 bramami. Płynący przez wieś strumień nosi nazwę Cedron, nazwy okolicznych wzgórz nawiązują do tematyki biblijnej takich jak Tabor, Syjon itp. Odnosi się to w swojej symbolice do Jerozolimy z czasów, kiedy żył Chrystus i sprawia, że miejscowość, będąc od XII w. ośrodkiem kultu maryjnego, jest odwiedzana przez liczne pielgrzymki oraz turystów.
Wambierzyckie Sanktuarium Maryjne (bazylika), Kalwaria z 74 kaplicami oraz ruchoma szopka stanowią prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Kościół Nawiedzenia NMP zbudowany został na wzór jerozolimskiej świątyni Salomona. We wnętrzu bazyliki, w okazałym barokowym ołtarzu, znajduje cudowna figurka Matki Boskiej Wambierzyckiej - Królowej Rodzin, która 17.08.1980 r. została obdarzona przez Jana Pawła II koronami papieskimi. Wysokiej klasy atrakcją jest grupa ruchomych szopek, która powstała w czasie kilkudziesięciu lat pracy miejscowego zegarmistrza - Ludwika Wittiga. Zawiera ona 800 figurek ludzi i zwierząt, z czego 300 jest ruchomych.
źródło: www.turystyka.dolnyslask.pl
-
Skansen - Muzeum w Wambierzycach
więcej...Skansen w Wambierzycach powstał z prywatnej inicjatywy pana Mariana Gancarskiego, który na terenie swojego gospodarstwa agroturystycznego zgromadził kilkanaście tysięcy eksponatów. Są to sprzęty użytku domowego, narzędzia rzemieślników różnych profesji, a także wyjątkowe eksponaty, takie jak wydobyte spod ziemi ponad sześćdziesięcioletnie weki. Można tu zobaczyć traktor z 1954r, kamienną figurkę rycerza, prawdopodobnie z XVIw, miech austriacki z początku XIXw., drewniany kierat z XIXw oraz dziewiętnastowieczne wózki dziecięce oraz rowery i żelazka. Kolejnymi eksponatami są: sprzęt pszczelarski, warsztat szewca oraz narzędzia do uprawy roli z przełomu XIX i XX wieku.
Oprócz muzeum, można również zobaczyć tutaj kury, jelenie, sarny, dzikie świnie i strusia, które mieszkają w specjalnych zagrodach i wolierach.
-
Park Dinozaurów w Karłowie
więcej...Park Dinozaurów w Karłowie to 8300m2 terenu, na którym można spotkać 30 figur odzwierciedlających prehistoryczne zwierzęta. Całość uświetnia malowniczy, górski krajobraz z naturalnymi formami skalnymi.
Jest to najwyżej położony park dinozaurów w Polsce, a na jego terenie znajduje się duży plac zabaw oraz sklep z pamiątkami. Park czynny jest od 1.04 do 30.10.
-
Muzeum Zabawek "Bajka" w Kudowie-Zdroju
więcej...Muzeum Zabawek "Bajka" to największa wystawa zabawek w Polsce - 300m2 powierzchni ekspozycyjnej i kilka tysięcy eksponatów . Można tu znaleźć wszystkie formy zabawkarstwa europejskiego od starożytności po lata 80te XXw. - zabawki znane z filmów, zabawki blaszane, lalki, klocki, zabawki optyczne i wiele innych. Warto wybrać się w tą podróż do świata dziecięcej fantazji.
Photo: http://www.atlasobscura.com
-
Kaplica Czaszek w Czermnej
więcej...Kaplica Czaszek znajduje się obok Kościoła Św. Bartłomieja. Został zbudowana w XVIIIw. przez księdza z parafii, któremu 8 lat zajęła budowa kaplicy , zbieranie szczątków , dezynfekcja oraz układanie szczątków. Ściany i sklepienie kaplicy pokrywa ok. 3tys. czaszek i ludzkich kości, należących do ofiar wojen i epidemii chorób zakaźnych. W krypcie pod kaplicą znajduje się kolejne 20-30tys. szczątków. Przed wejściem do kaplicy stoi pomnik z napisem po niemiecku, czesku i polsku: „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914”.
Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.
Photo: http://www.atlasobscura.com/
-
Dom Kata w Paczkowie
więcej...Ten główny symbol Paczkowa stoi obok murów obronnych i warownego kościoła. Został zbudowany w XVIIIw. i według podań mieszkał w nim paczkowski kat wraz z rodziną. Z domem związanych jest wiele legend, jedna z nich mówi, że w samym Paczkowie oprawca nie wykonywał wyroków, bo zostałby zlinczowany przez mieszkańców.
-
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
więcej...Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim – monumentalny pałac neogotycki z XIX wieku znajdujący się we wsi Kamieniec Ząbkowicki w województwie dolnośląskim. Bryła pałacu jest zbudowana na planie prostokąta 75,3 na 48,3 m[6]. Cztery wieże narożne mają 33,6 m wysokości. Kubatura pałacu wynosi 90 tys. m³, natomiast powierzchnia użytkowa to blisko 20 tys. m². Dziedzińce wewnętrzne mają wymiary 19,5 na 18,2 m i przedziela je arkadowy krużganek, łączący ścianę północno-wschodnią i południowo-zachodnią. Pałac otoczony jest murem, w którego narożnikach znajdują się cztery pary okrągłych baszt. Od strony północno-zachodniej umieszczono w ciągu murów wozownie, a od strony południowo-wschodniej - stajnie.
-
Podziemna trasa turystyczna kopalni węgla kamiennego w Nowej Rudzie
więcej...Pełna atrakcji, podziemna trasa turystyczna kopalni węgla kamiennego w Nowej Rudzie, to idealne miejsce na spędzenie ciekawego dnia z rodziną. Zwiedzanie rozpoczyna się od Muzeum Górnictwa, w którymi można zobaczyć eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego, np. modele maszyn i sprzęt zabezpieczający.
Zwiedzanie podziemnej trasy to spacer chodnikami kopalni, sztolni, zapoznawanie się z górniczym sprzętem, a także przejazd podziemną kolejką - pierwszą tego typu atrakcją w Polsce, a czwartą w Europie. W kopalni można wszystkiego dotknąć i wszystko poruszyć lub podnieść, poznając jak trudna była praca górnika.Po zwiedzaniu można skorzystać z innych atrakcji: jazdy konnej, bicia monet w zabytkowej mennicy, poszukiwania skarbów, przejazdu XIX- wieczną bryczką, a wieczorem można odpocząć piekąc kiełbaski przy ognisku lub racząc się piwem w pobliskiej karczmie piwnej.
-
Opactwo Henryków
więcej...Opactwo Henrykowskie (XIIIw.), otoczone urokliwym parkiem krajobrazowym, to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Wnętrze gotyckiego kościoła klasztornego jest barokowe, w wystroju uwagę przyciągają wspaniałe obrazy i polichromie. W ołtarzu głównym rzeźby Macieja Steinla i obraz „Boże Narodzenie w wizji św. Bernarda” - dzieło Michała Willmanna, najwybitniejszego malarza śląskiego baroku. W 2 poł. XIII w. spisano w Henrykowie tzw. księgę henrykowską - znajduje się w niej pierwsze zdanie w języku polskim. W rozległych ogrodach klasztornych z pawilonem i oranżerią rośnie cis - pomnik przyrody o obwodzie 316 cm i 11 m wysokości.
źródło: www.turystyka.dolnyslask.pl
Fot. zbyrek@gmail.com
-
Podziemne miasto Głuszyca
więcej...Podziemne Miasto Głuszyca - Kompleks Osówka, który znajdziemy w powiecie wałbrzyskim jest najciekawszym i najdłuższym udostępnionym kompleksem wybudowanym w Górach Sowich. Prace nad projektem rozpoczęte w połowie 1943 r. doprowadziły do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był utrzymywany w ścisłej tajemnicy. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni zaś twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni.„Osówka” to ostatnia, główna i najbardziej rozbudowana kwatera Hitlera na Dolnym Śląsku.
źródło:www.turystyka.dolnyslask.pl
-
Muzeum Sztolni Walimskich
więcej...Walim położony jest w północno-zachodniej części Gór Sowich. Rejon ten był świadkiem tajemniczego projektu Hitlera, którego ślady do dziś kuszą miłośników historii.
Od 1943 r. w rejonie Gór Sowich Niemcy z rozkazu Hitlera prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem "Riese" (olbrzym). Nie został jednak w pełni zrealizowany, a jego pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia: mały to być podziemne zakłady przemysłowe i doświadczalne, bądź podziemne stanowiska dowodzenia Kwatery Głównej.źródło: www.turystyka.dolnyslask.pl
-
Muzeum Ziemi Prudnickiej
więcej...Muzeum Ziemi Prądnickiej mieści się w basztach obronnych z XV w. oraz budynków przylegających do średniowiecznych murów miejskich. W tym miejscu mieściły się arsenał, więzienie, zakład wodociągowy a w czasie okupacji więzienie gestapo. Zbiory archeologiczne, historyczne, artystyczne i etnograficzne prezentują dzieje regionu oraz kulturę materialną mieszkańców dawnego Powiatu Prudnickiego.
-
Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim
więcej...Chełmsko Śląskie, było w XVIw. ośrodkiem płóciennictwa i sukiennictwa. W 1707 roku wzniesiony zostaje zespół drewnianych domów dla tkaczy sprowadzonych z Czech, zwany „Dwunastoma Apostołami”. Domy te wzniesiono ok 200 m na wschód od rynku przy dawnej drodze do Mieroszowa (dzisiaj ulica Sądecka). Tworzą one zabytkowy kompleks najlepiej zachowanych drewnianych budynków na Dolnym Śląsku. Do dziś zachowało się 11 domostw wzniesionych w zabudowie szeregowej z charakterystycznymi podcieniami. Tworzą one ciąg komunikacyjny, który kiedyś służył jako miejsce sprzedaży gotowych płócien. Domy z dwuspadowym dachami krytymi gontem stoją szczytami do drogi. W szczytach nad podcieniami umieszczono drzwi na poddasze, które służyło za magazyn.
źródło: www.prumyslovepamatky.cz
Fot. zbyrek@gmail.com
-
Szczawno Zdrój
więcej...Uzdrowisko jest jednym z najstarszych na Dolnym Śląsku. Właściwości lecznicze występujących tu wód mineralnych znane były i wykorzystywane od kilku stuleci, ale po raz pierwszy zbadał je i potwierdził ich właściwości nadworny lekarz Hochbergów - Caspar Schwenckfeldt w 1598 roku. Od roku 1816, nastąpił intensywny rozwój uzdrowiska. Wybudowano pijalnię wód mineralnych, teatr, pawilon dla orkiestry, hotele i zajazdy. Europejska sława uzdrowiska ściągała na leczenie wodami mineralnymi wielu możnych i sławnych ludzi. Przebywali tu tacy znani ludzie jak choćby: Z. Krasiński i H. Wieniawski, Winston Churchill czy też I. Turgieniew. Urodził się tu Gerhart Hauptmann, laureat nagrody Nobla w 1912 r.
Do największych walorów miasta należą wody lecznicze, szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo-magnezowe: "Mieszko", "Dąbrówka", "Młynarz" i " Marta". Położenie, krajobraz, czyste powietrze czy zabytki architektury są dopełnieniem usług uzdrowiskowych i turystycznych. W Szczawnie leczy się schorzenia narządu ruchu, górnych i dolnych dróg oddechowych, schorzenia układu pokarmowego, moczowego, laryngologiczne.
źródło: www.szczawno-zdroj.pl
Fot. zbyrek@gmail.com
-
Zamek Książ
więcej...Zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamku w Polsce, znajduje się na majestatycznym urwisku skalnym nad rzeką Pełcznicą, na wysokości 395m npm. Zamek często nazywany jest "Perłą Dolnego Śląska". Takie położenie odpowiadające wielkości budynku jest bardzo rzadkie w Europie. Zamek Książ został sklasyfikowany jako budynek zabytkowy, teraz mieści się tutaj także galeria sztuki, dwie restauracje, a nawet trzy hotele.
Photo: majkad.blogspot.com
-
Zamek w Mosznej
więcej...Budowę zamku w Mosznej rozpoczęto w XVII wieku, jednak swój obecny wygląd, zamek zawdzięcza przebudowom przez Franza Huberta von Tiele-Winckler z Miechowic - właściciela zamku w XIX wieku. Zamek urzeka turystów 99-ciom wieżami i wieżyczkami, które nadają budowli wielkiego uroku - dzięki nim często określany jest jako "polski Dysneyland". Co roku na wiosnę na terenach ogrodów zamkowych organizowane jest Święto Kwitnących Azalii, przyciągające setki turystów z kraju i zagranicy. W zamku znajduje się obecnie Centrum Lecznicze oraz Hotel, ale zwiedzanie zamku jest dozwolone.
-
Muzeum Archeologiczne w Świdnicy
więcej...Siedzibą Muzeum Archeologicznego jest pałac wzniesiony w 1602 roku w stylu renesansowym. Pierwszymi właścicielami pałacu byli wielce zasłużeni dla Świdnicy członkowie rodu Kietliczów. W odrestaurowanych wnętrzach zachowało się wiele oryginalnych elementów architektonicznych. Dodatkową ozdobą pałacu jest otaczający go wspaniały park. Ekspozycja archeologiczna obejmuje pradzieje i historię regionu do czasów nowożytnych. Większość prezentowanych zabytków archeologicznych pochodzi z własnych badań wykopaliskowych Muzeum. Układ wystaw stałych jest chronologiczny. Poza wystawami archeologicznymi muzeum okazjonalnie organizuje wystawy sztuki współczesnej lub rękodzieła świdnickich twórców.
źródło: www.muzeum-swidnica.org