Dodaj obiekt! Dodaj usługę!

Użyj filtrów aby znaleźć idealne miejsce na wakacje. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki Booking.com


 


 


 

Natura w pobliżu: Storczykowe Wzgórze

Dane miejsca: 59-411 Paszowice , Nowa Wieś Wielka 45A , +48768701701 , +48501348106 , www.storczykowewzgorze.pl , storczykowe.wzgorze@gmail.com

  • Karkonoski Park Narodowy

    więcej...

    Największą część Karkonoskiego Parku Narodowego zajmują lasy. Na terenie Parku jest 112 km oznakowanych szlaków turystycznych, z których część służy także zwolennikom turystyki rowerowej. W Parku można również uprawiać paralotniarstwo, wymaga ono jednak niezbędnego zezwolenia Dyrektora Parku. Na terenie Parku jest duża liczba schronisk stanowiących bazę noclegową.

    Photo: Zbigniew Rękas, zbyrek@gmail.com

    http://www.kpnmab.pl/

  • Park Narodowy Gór Stołowych

    więcej...

    Góry Stołowe są płaskie i urozmaicone labiryntami, szczelinami i pojedynczymi skałkami o niespotykanych kształtach. Dużym zainteresowaniem cieszą się grupy ścian skalnych, wież, i form o kształtach przypominających zwierzęta oraz postaci ludzkie; do atrakcji należą również Skalne Miasto i labirynty Błędnych Skał. W Parku występują rzadko spotykane gatunki sów jak puchacz sóweczka i włochatka. Na terenie Parku zostały oznaczone trasy piesze, rowerowe oraz trasy narciarstwa biegowego (195km). Dla miłośników wspinaczki wyznaczono miejsca do uprawiana tego sportu. Na terenie Parku jest również szeroka baza noclegowa.

    Photo: Zbigniew Rękas, zbyrek@gmail.com

    http://www.pngs.com.pl/

     

  • Ojcowski Park Narodowy

    więcej...

    Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem w Polsce i znajduje się ok. 20km na północny zachód od Krakowa. Krajobraz Parku to wąwozy i doliny, ostańce wapienne i jaskinie. Najbardziej charakterystycznymi ssakami Parku są nietoperze; żyje tu 17 spośród 25 gatunków występujących w Polsce. Oprócz nietoperzy występują tu: sarna (ok. 150 okazów) i dzik, a także lis (ok. 60 osobników) oraz 120 gatunków ptaków. Przez Park biegnie ok.37km tras turystycznych.

    http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/

     

  • Cedyński Park Krajobrazowy

    więcej...

    Cedyński Park Krajobrazowy został utworzony w 1993r. Obejmuje teren o powierzchni 308,5 km², a w jego granicach znajdują się takie ciekawe miejsca jak: Puszcza Piaskowa, Wzgórza Krzymowskie, Wzgórza Moryńskie, Żuławy Cedyńskie i Lasy Mieszkowickie. Swoją unikatową w skali kraju wartość zawdzięcza nagromadzonym na stosunkowo niedużej powierzchni wyjątkowo zróżnicowanym krajobrazom pochodzenia polodowcowego. Można tu spotkać miejsca pokryte starym, zwartym lasem,  bagna i rozlewiska, a także obszary wizualnie przypominające step.

    Teren Cedyńskiego Parku Krajobrazowego stwarza doskonałe warunki siedliskowe dla zwierząt, w tym dla wielu gatunków chronionych i zagrożonych wyginięciem. Park zamieszkuje 12 gatunków płazów, 6 gatunków gadów, 194 gatunki ptaków i 39 gatunków ssaków.

     

  • Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy

    więcej...

    Został utworzony w 1981r., znaczną jego część zajmują lasy. Można również tutaj znaleźć liczne stanowiska archeologiczne oraz zabytkowe ruiny średniowiecznych zamków, zespoły dworskie i kościoły. Na terenie parku znajdują się cztery rezerwaty przyrody:
    Bielańskie Skałki - rezerwat leśny, utworzony w 1957 roku, położony na terenie Lasku Wolskiego, o powierzchni 1,73 ha. Panieńskie Skały - rezerwat krajobrazowy, utworzony w 1953 roku; położony na Woli Justowskiej, o powierzchni 6,41 ha. Skałki Przegorzalskie - rezerwat florystyczny, utworzony w 1959 roku; położony w Przegorzałach, o powierzchni 1,38 ha. Skołczanka - rezerwat faunistyczny, utworzony w 1957 roku; położony w północnej części kompleksu leśnego Uroczysko Tyniec (Kraków, Dębniki), o powierzchni 36,77 ha.

    Source: http://en.wikipedia.org/wiki/Bielany-Tyniec_Landscape_Park

  • Bolimowski Park Krajobrazowy

    więcej...

    Bolimowski Park Krajobrazowy położony jest w centralnej części Polski, między Łodzią a Warszawą. Jego ogólna  powierzchnia wynosi 23 614 ha. Największym i najwspanialszym mieszkańcem Parku jest łoś. Spotkać go można w zasadzie wszędzie - przechadzającego się wzdłuż Rawki lub jej dopływów, w nadrzecznych zapustach, lub po prostu żerującego na leśnych uprawach. Kolejnym gatunkiem Parku, choć rzadkim jest jest jeleń europejski. W obrębie Parku pojawiają się pojedyncze osobniki, podczas wędrówki z Puszczy Kampinoskiej.Poza tym w Parku można spotkać sarny i daniele, a także liczne dziki. Z innych ssaków, żyjących w Parku warto m.in. wymienić: zająca, dzikiego królika, wiewiórkę, piżmaka amerykańskiego, jeża, lisa, borsuka, jenota, kunę leśną, wydrę, rzęsorka rzeczka - jedynego w Polsce jadowitego ssaka oraz bobra. Podczas wizyty w Bolimowskim Parku Krajobrazowym, koniecznie trzeba zobaczyć jego prawdziwy ewenement - niespotykane nigdzie indziej w Polsce centralnej rozległe, śródleśne, podmokłe łąki i pastwiska. Jest ich około 50, są różnej wielkości - od kilku arów do kilkudziesięciu hektarów. Choć łącznie zajmują tylko ok. 1% powierzchni Parku, są wyjątkowo bogate w okazy świata roślin i zwierząt; występuje na nich prawie 1/3 wszystkich gatunków roślinnych Parku.

    www.bolimowskipark.pl

     

  • Brudzeński Park Krajobrazowy

    więcej...

    Brudzeński Park Krajobrazowy został utworzony w 1988r. Na jego terenie mieszka łącznie ok. 1000 gatunków zwierząt lądowych i wodnych, a świat roślin reprezentuje 681 gatunków roślin naczyniowych, co stanowi 29 % gatunków występujących na terytorium Polski. Krajobraz Parku to też młyny, kościoły  - na szczególną uwagę zasługują kościoły w Bądkowie Kościelnym, Sikorzu, Siecieniu, Starej Białej i w Brwilnie, oraz pałace i dworki.

    Brudzeński Park Krajobrazowy jest bardzo popularnym terenem turystycznym i edukacyjnym, oferuje wiele możliwości dla amatorów turystyki aktywnej - od szlaków turystycznych dla wędrówek po najbardziej niedostępnych fragmentach terenu, przez wędkarstwo i żeglarstwo, do rzecznych spływów kajakowych.

     


     

     

  • Babiogórski Park Narodowy

    więcej...

    Babiogórski Park Narodowy odwiedzany przez ok. 100tys. turystów rocznie. Jako jeden z pierwszych obszarów na świecie posiada status Rezerwatu Biosfery UNESCO oraz został włączony do sieci Natura 2000. W parku żyje ok.120 gatunków ptaków oraz jelenie, sarny, lisy, zające, dziki oraz rysie, borsuki i wydry, a także wilki oraz niedźwiedzie brunatne. Przez Park przebiegają liczne trasy piesze (53km), rowerowe i konne (2km) oraz narciarskie (6km). Na terenie Parku można skorzystać z noclegu w pokojach gościnnych.

    www.bgpn.pl

    photo: ryszard.flog.pl

  • Drawieński Park Narodowy

    więcej...

    Drawieński Park Narodowy znajduje się w północno-zachodniej części Polski. W Parku dominują lasy i systemy wodne; występuje tu prawie 150 gatunków drzew i krzewów. Na terenie Parku i w jego sąsiedztwie naliczono ponad 160 gatunków ptaków. Do najcenniejszych należą: bocian czarny, tracz nurogęś, kania czarna i ruda, bielik, rybołów, puchacz, włochatka i jarząbek. Park zamieszkują liczne są populacje bobra i wydry; można tu również spotkać 13 gatunków nietoperzy. Turyści mają do dyspozycji oznaczone trasy piesze i rowerowe (91km) oraz trasa wodna (41km) i trasy konne (30km). Na terenie Parku zostały wyznaczone miejsca do biwakowania

    http://www.dpn.pl/

     

  • Gorczański Park Narodowy

    więcej...

    95% powierzchni Gorczańskiego Parku Narodowego zajmuje puszcza karpacka. Szczególne znaczenie dla walorów Parku mają polany reglowe, na których można spotkać wiele chronionych i rzadkich roślin oraz wiele ciekawych gatunków owadów. Na polanach stoją drewniane szałasy, niektóre z nich z przełomu XIX i XX wieku zostały uznane za zabytki. Świat zwierząt, reprezentują: wilk i ryś oraz duże ssaki kopytne – jeleń i sarna, a w dolinach potoków często można spotkać wydrę. W lasach Parku gniazduje ponad 100 gatunków ptaków, w tym rzadkie i chronione. Na terenie Parku wyznaczone są trasy piesze (66km), konne (60km) i rowerowe (58km). Nie ma bazy noclegowej, ale można skorzystać z bazy biwakowej lub schronisk, które znajdują się na obrzeżach Parku.

    http://www.gorczanskipark.pl/

     

  • Tatrzański Park Narodowy

    więcej...

    Tatrzański Park Narodowy zaliczany jest do jednych z większych parków narodowych w Polsce, odwiedzany jest rocznie przez ok.3mln turystów. Tatry to jedyny obszar o charakterze wysokogórskim w Polsce. Około 70% powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30 proc. to murawy wysokogórskie, skały i wody. Klimat wysokogórski Tatr oraz ich izolacja przyczyniły się do wyodrębnienia nowych gatunków zwierząt, których poza Tatrami nigdzie indziej na świecie spotkać nie można. Spośród ssaków do najbardziej znanych tatrzańskich reliktów z epoki lodowcowej (plejstoceńskich) należą kozica (Rupicapra rupicapra) i świstak (Marmota marmota). Na terenie Parku wyznaczone są trasy turystyczne i narciarskie.

    http://tpn.pl/

  • Pieniński Park Narodowy

    więcej...

    Pieniński Park Narodowy odwiedza rocznie ok. 580tys osób zachwyconych jego piękną przyrodą, wąwozami, urwiskami i poszarpanymi, wapiennymi skałami. Największą atrakcją Parku jest 18km spływ Dunajcem, jednym z najpiękniejszych w Europie przełomów rzecznych. W Pieninach żyje ponad 7 tys. gatunków zwierząt, w tym ok. 235 gatunków kręgowców. Z większych ssaków występują: borsuk, dzik, jeleń, ryś, żbik, kuna leśna, sarna. W jaskiniach występuje 15 gatunków nietoperzy. Pieniński Park Narodowy ma rozbudowaną sieć szlaków turystycznych (ok.35km), a w dolinach leży kilka miejscowości wypoczynkowych z bogatą bazą noclegową i gastronomiczną.

    http://www.pieninypn.pl/

     

  • Kampinoski Park Narodowy

    więcej...

    Kampinoski Park Narodowy położony jest przy północno-zachodnich obrzeżach Warszawy; odwiedza do ok.1mln turystów rocznie. Najważniejszym elementem Parku są wydmy oraz tereny bagienne. W 2000 r. Park został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery, a w 2004 r. wszedł w skład sieci NATURA 2000. Turyści w Parku mają do dyspozycji 360km oznakowanych szlaków pieszych, 200km rowerowych oraz specjalnie przygotowane polany piknikowe. Na terenie Parku można skorzystać z bogatej oferty gospodarstw agroturystycznych.

    http://www.kampinoski-pn.gov.pl/

     

  • Świętokrzyski Park Narodowy

    więcej...

    Świętokrzyski Park Narodowy odwiedza rocznie ok.220tys. turystów. Jego główną część stanowi Pasmo Łysogórskie z najwyższymi szczytami: Łysicą (612 m n.p.m.), Agatką (608 m n.p.m.) oraz Łysą Górą (595 m n.p.m.). Na terenie Parku dominują lasy (95%), a także łąki (4,5%), gołoborza i wody powierzchniowe. W lasach przeważa znaczna ilość drzew starych, porośniętych owocnikami nadrzewnych grzybów (hub), martwych stojących lub powalonych (np. przez wiatr). Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego stwierdzono występowanie ponad 4000 gatunków zwierząt. W Parku wyznaczone są trasy turystyczne piesze (ok.42km).

    http://www.swietokrzyskipn.org.pl/

     

  • Park Narodowy Bory Tucholskie

    więcej...

    Park Narodowy Bory Tucholskie jest niewielkim parkiem, który odwiedza ok. 60tys. turystów rocznie. Obejmuje przede wszystkim kompleks leśny oraz jest największym skupiskiem wydm śródlądowych w Borach Tucholskich. Bardzo charakterystycznym elementem krajobrazu sandrowego są również rynny polodowcowe. Na terenie parku występują liczne gatunki roślin objęte ochroną, do najcenniejszych przedstawicieli fauny należą: puchacz, bielik, zimorodek, traszka grzebieniasta, rzekotka drzewna i poskocz krasny. Na terenie Parku znajdują się oznakowane trasy rowerowe o średnim i wysokim stopniu trudności, ok. 280km, oraz oznakowane trasy piesze ok. 47km.

    http://www.park.borytucholskie.info/

    Photo: Bogdan Nitka

  • Brodnica Park Krajobrazowy

    więcej...

    Brodnicki Park Krajobrazowy został utworzony w 1985 r. Aktualna powierzchnia Parku wynosi 16 685 ha. Ponad 60 % powierzchni Parku to lasy, wody zajmują powierzchnię około 10% (jest tutaj ok. 40 jezior). Typowe dla Parku jest  występowanie naturalnych zbiorowisk torfowiskowych, szuwarowych i wodnych.

    W Parku można podziwiać bogaty świat bezkręgowców, z których ponad 70% stanowią owady. W szczególności należy wymienić różnobarwne motyle oraz chrząszcze. Park to też idealne miejsce do obserwacji ptaków, najcenniejsze siedliska ptactwa wodnego znajdują się na obszarach porośniętych trzciną oraz zaroślami nadwodnymi.
     

    Source: http://en.wikipedia.org/wiki/Brodnica_Landscape_Park

  • Woliński Park Narodowy

    więcej...

    Woliński Park Narodowy odwiedza rocznie 1,5mln turystów. Park został powołany min.w celu ochrony wybrzeża klifowego oraz przylegających do niego wzgórz morenowych i części wyspy Wolin. Park objął swoimi granicami jedne z najciekawszych na ornitologicznej mapie Polski terenów leżący na trasie wędrówek ptaków pomiędzy Europą Północno-Wschodnią i Azją a Europą Zachodnią i Południową. Wyjątkowe walory przyrodnicze sprawiły, że obszary Wolińskiego Parku Narodowego zostały włączone do europejskiej sieci NATURA 2000, której celem jest ochrona zagrożonych w skali całej Europy gatunków zwierząt i rodzajów siedlisk. Na terenie Parku wyznaczono trasy turystyczne, piesze i rowerowe (50km).

    http://www.wolinpn.pl/

    Photo: Biegus zmienny (Calidris alpina)

     

  • Magurski Park Narodowy

    więcej...

    Magurski Park Narodowy odwiedza rocznie ok. 50tys turystów. Jego krajobraz to w 95% lasy. Żyje tu 57 gatunków ssaków, min. niedźwiedź, wilk, borsuk, ryś, żbik oraz 160 gatunków ptaków, np. orzeł przedni, włochatka, sóweczka, puszczyk uralski Na terenie Parku wyznaczono szlaki piesze, rowerowe i konne (85km).

    http://www.magurskipn.pl/

     

  • Roztoczański Park Narodowy

    więcej...

    Roztoczański Park Narodowy leży w środkowo-wschodniej części kraju, 95% jego powierzchni zajmują lasy. Z dużych ssaków na terenie parku występują: jelenie, sarny, dziki, wilki, rysie, lisy, kuny, borsuki. Pośród około 190 gatunków ptaków są: orlik krzykliwy, trzmielojad, bocian czarny, liczne dzięcioły. Park można zwiedzać ścieżkami poznawczymi, trasami pieszymi(5 szlaków), rowerem, zaprzęgiem konnym, samochodem lub kajakiem.

    http://www.roztoczanskipn.pl/

     

  • Poleski Park Narodowy

    więcej...

    Poleski Park Narodowy odwiedza rocznie ok.20tys turystów. Park ochrania ekosystemy wodno – torfowiskowe, jako jeden z trzech o takim charakterze, w Polsce. Dominującymi formacjami roślinnymi są tu torfowiska, łąki i lasy. Na terenie Parku wytyczone są ścieżki przyrodnicze oraz trasy turystyczne: piesze (50km), rowerowy (21km) oraz szlak konny (60km). W samym Parku można skorzystać ze skromnej oferty noclegowej lub z bardziej rozbudowanej w jego okolicach.

    http://www.poleskipn.pl/

     

Twój widget

Tweetuj z Nami!

Pogoda, 30 Czerwiec
Pogoda w Warszawa
+14

Max.: +18° Min.: +13°

Wilgotność: 93%

Wiatr: NW - 13 KPH

Pogoda w Poznań
+17

Max.: +19° Min.: +11°

Wilgotność: 72%

Wiatr: WNW - 11 KPH

Pogoda w Cracow
+14

Max.: +17° Min.: +12°

Wilgotność: 93%

Wiatr: NW - 10 KPH

Pogoda w Wrocław
+17

Max.: +19° Min.: +11°

Wilgotność: 77%

Wiatr: WNW - 8 KPH

Pogoda w Lublin
+20

Max.: +21° Min.: +13°

Wilgotność: 93%

Wiatr: W - 6 KPH

Pogoda w Gdańsk
+17

Max.: +20° Min.: +12°

Wilgotność: 67%

Wiatr: WNW - 11 KPH