Dodaj obiekt! Dodaj usługę!

Znajdziecie tutaj CIEKAWE MIEJSCA i atrakcje zlokalizowane na terenie Polski - historyczne pałace, zamki i kościoły, a także miejsca do spędzenia rodzinnych chwil i przeżycia przygody.

Jeśli interesuje Cię natura, fauna i flora - zapraszamy tutaj - Natura - gdzie prezentujemy Parki Narodowe, Krajobrazowe i Rezerwaty Przyrody w Polsce.

Poszukujących rozrywki, ciekawych wydarzeń kulturalnych, muzycznych, wystaw i muzeów - zapraszamy tutaj Wydarzenia.



Muzeum Narodowe w Gdańsku

Gdańsk , Toruńska 1 , pomorskie Planuj podróż

Muzeum Narodowe w Gdańsku, dziedziczące zbiory i tradycje dwóch instytucji – Muzeum Miejskiego (1870) i Muzeum Rzemiosł Artystycznych (1881), należy do najstarszych w Polsce. Chlubą gdańskiego muzeum jest tryptyk z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga (1433–1494), jednego z największych twórców niderlandzkich.

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku, w którego głównym gmachu mieści się Oddział Sztuki Dawnej, posiada jeszcze sześć oddziałów. W Oliwie, w Pałacu Opatów działa Oddział Sztuki Nowoczesnej, a w sąsiadującym z nim Spichlerzu Opackim Oddział Etnografii. Zielona Brama jest miejscem wystaw czasowych, zbiory fotograficzne prezentuje Gdańska Galeria Fotografii na Głównym Mieście w Gdańsku. W dworku Józefa Wybickiego, w Będominie koło Kościerzyny, jest czynne Muzeum Hymnu Narodowego, a w Waplewie Wielkim powstało Muzeum Tradycji Szlacheckiej.

 

Gmach Główny to późnogotycki klasztor franciszkański, adaptowany do celów muzealnych w latach 1867–1871. Zasadniczy trzon zbiorów ówczesnego Stadtmuseum (muzeum miejskiego) stanowiła kolekcja Jacoba Kabruna (1759–1814), złożona z kilku tysięcy obrazów, rysunków i rycin mistrzów europejskich od końca XV do początków XIX wieku, przekazana miastu testamentem właściciela.

 

Oddział Sztuki Dawnej

Chlubą gdańskiego muzeum jest tryptyk z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga (1433–1494), jednego z największych twórców niderlandzkich. Dzieło brugijskiego Mistrza należy do najcenniejszych zabytków w polskich kolekcjach sztuki. Hans Memling wykonał tryptyk w początkach swojej kariery malarskiej i pobytu w Brugii, najprawdopodobniej pomiędzy 1465 lub 1467 a 1471 rokiem.

W Małym Refektarzu pokazane zostały dzieła złotników gdańskich (XV–XIX w.). Szczególną uwagę zwracają naczynia liturgiczne oraz imponujące wielkością i bogatą dekoracją barokowe naczynia do wina i celebrowania uroczystych toastów.

 

Wielki Refektarz objęła w posiadanie wystawa ceramiki. Zainteresowanie zwiedzających budzą fajanse z Delft i wzorowane na nich fajanse gdańskie, a także duże zespoły fajansów niemieckich, szwedzkich i francuskich oraz porcelana pochodząca z królewskich wytwórni w Miśni i Berlinie, a także z Dalekiego Wschodu.

 

Galeria malarstwa gdańskiego prezentuje dzieła malarzy związanych ze środowiskiem artystycznym miasta od XV do połowy XX wieku. Obok wczesnych obrazów o tematyce religijnej eksponowane są tutaj martwe natury, sceny rodzajowe, portrety mieszczan oraz widoki miasta.

 

W galerii malarstwa niderlandzkiego odnaleźć można ulubione tematy twórców flamandzkich i holenderskich – pejzaże, mariny, martwe natury oraz sceny rodzajowe i biblijne, pędzla miedzy innymi Ferdinanda Bola, Jana Brueghela Młodszego czy Jana van Goyena.

Uwagę zwiedzających przyciąga także imponująca kolekcja mebli gdańskich i północnoeuropejskich, budzących podziw i wręcz zazdrość zwiedzających.

Wystawy, galerie i zbiory Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku tworzą wyjątkową szansę poznania artystycznego dorobku tysiącletniego Gdańska oraz sztuki i rzemiosła wielu ośrodków europejskich.

 

GODZINY OTWARCIA:

 

sezon zimowy (01.01–30.04 i 1.10-31.12)

wtorek – piątek: 9.00–16.00

sobota – niedziela: 10.00–17.00

 

sezon letni (01.05–30.09)

wtorek – niedziela: 10.00–17.00

czwartek (01.06–31.08): 12.00–19.00

 

ul. Toruńska 1

80–822 Gdańsk

tel. 58 301 70 61

www.mng.gda.pl

 

Mapa dojazdu

Fot. OSD - Oddział Sztuki Dawnej, fot. Agnieszka Gawędzka



Tweetuj z Nami!