Znajdziecie tutaj CIEKAWE MIEJSCA i atrakcje zlokalizowane na terenie Polski - historyczne pałace, zamki i kościoły, a także miejsca do spędzenia rodzinnych chwil i przeżycia przygody.
Jeśli interesuje Cię natura, fauna i flora - zapraszamy tutaj - Natura - gdzie prezentujemy Parki Narodowe, Krajobrazowe i Rezerwaty Przyrody w Polsce.
Poszukujących rozrywki, ciekawych wydarzeń kulturalnych, muzycznych, wystaw i muzeów - zapraszamy tutaj Wydarzenia.
Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
Muzeum Techniki i Komunikacji, które jest najmłodszym muzeum w Szczecinie, jest jednocześnie jednym z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym. Utworzone zostało 1 stycznia 2006 roku. Mieści się na Niebuszewie we wpisanej do rejestru zabytków Zajezdni Tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej. Swego czasu w zajezdni poza halą tramwajów znajdowała się dyspozytornia, sala konduktorska, pomieszczenia biurowe oraz służbowe mieszkania na strychu.
Działalność Muzeum Techniki i Komunikacji to przede wszystkim gromadzenie zbiorów: tramwaje, autobusy, samochody, motocykle, rowery, sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny, sprzęt gospodarstwa domowego i wiele innych. Najbardziej znaczącym nabytkiem jest licząca ponad 100 obiektów kolekcja Leszka Liszewskiego, poświęcona głównie polskiej motoryzacji. Od momentu rozpoczęcia działalności Muzeum systematycznie zwiększa swoje zasoby muzealne. Początki zbiorów były dosyć skromne. Składały się na nie, przede wszystkim grupa kilkudziesięciu elementów oraz urządzeń elektrycznych związanych z trakcją tramwajową. Pod koniec 2008 roku na stanie Muzeum Techniki i Komunikacji znajdowało się już prawie 750 eksponatów.
W zbiorach Muzeum Techniki i Komunikacji znajdują się:
a) tramwaje elektryczne,
b) autobusy,
c) pojazdy użytkowe,
d) samochody osobowe (zarówno krajowej jak i zagranicznej produkcji)
e) mikrosamochody
f) pojazdy nietypowe,
g) motocykle
h) pozostałe jednoślady
Pozostałe zbiory Muzeum Techniki i Komunikacji to: elementy i urządzenia elektryczne związane z siecią tramwajową lub będące częścią budowy wagonów tramwajowych (izolatory, przekaźniki, nastawniki, transformatory, itp.), sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny(stare komputery, kalkulatory, telefony), sprzęty gospodarstwa domowego: telewizory, magnetofony, młynki do kawy, maszyny do szycia, itp.
Prezentowane są tu motocykle przedwojennej firmy Alba, samochody marki Stoewer, jak i powojenne Junaki ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli. Są też polskie jednoślady: skutery Osa, motorowery: Komar, Żak i Ryś, motocykle: WSK, SHL i Sokoły. Samochody reprezentowane są przez: Syreny, Fiaty 125p i 126p, Warszawy, Żuka, Nysę i Stara 25. W muzeum zgromadzono także prototypy polskich pojazdów: Beskida, Smyka, Wszędołaza, LPT i Iskrę.
Czynne:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10.00 – 15.00 (wstęp wolny)
Środa: 10.00 – 16.00
Czwartek: 10.00 – 16.00
Piątek: 10.00 – 18.00
Sobota: 10.00 – 18.00
Niedziela: 10.00 – 16.00
Kontakt:
Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie
ul. Niemierzyńska 18A
71-441 Szczecin
tel. +48 91 / 459 92 00
e-mail: kasa@muzeumtechniki.eu
www.muzeumtechniki.eu
Fot. Robert Stachnik