Znajdziecie tutaj CIEKAWE MIEJSCA i atrakcje zlokalizowane na terenie Polski - historyczne pałace, zamki i kościoły, a także miejsca do spędzenia rodzinnych chwil i przeżycia przygody.
Jeśli interesuje Cię natura, fauna i flora - zapraszamy tutaj - Natura - gdzie prezentujemy Parki Narodowe, Krajobrazowe i Rezerwaty Przyrody w Polsce.
Poszukujących rozrywki, ciekawych wydarzeń kulturalnych, muzycznych, wystaw i muzeów - zapraszamy tutaj Wydarzenia.
Twierdza Wisłoujście
Twierdza Wisłoujście zlokalizowana u ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego jako część Twierdzy Gdańsk od wieków chroniła wejście do portu, sprawowała kontrolę nad ruchem statków oraz spełniała funkcje sygnalizacyjne.
Zbudowana po obu brzegach ujścia Wisły budziła podziw architekturą, uzbrojeniem, kilkusetosobową załogą oraz ceremoniałem reprezentacyjnym, m.in. salwami na vivat. Jako perła w systemie obronnym Gdańska wizytowana była przez królów polskich: Zygmunta III, Władysława IV i Jana Kazimierza z dynastii Wazów, Jana III Sobieskiego, Stanisława Leszczyńskiego oraz Sasów: Augusta II i Augusta III, zagranicznych dostojników świeckich i duchownych.
Twierdza Wisłoujście zmieniała się wraz z postępem militarnym, rozwojem szkół fortyfikacyjnych oraz sytuacją polityczno-gospodarczą Gdańska. Założenie składało się z obiektów ziemno-wodnych (sieć fos i obwałowań w typie holenderskiej szkoły fortyfikacyjnej, Szańce Wschodni i Zachodni, raweliny) oraz murowanych (Fort Carré w typie nowowłoskiej szkoły fortyfikacyjnej). W rozwoju architektonicznym Twierdzy uczestniczyli mistrzowie budowlani, wojskowi, wyspecjalizowani doradcy krajowi i zagraniczni.
W 1974 roku zachowane do dziś części Twierdzy Wisłoujście - Szaniec Wschodni wraz z rawelinem oraz Fort Carré oddano pod opiekę Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które prowadzi w obiekcie prace naukowo - badawcze, konserwatorsko - rewitalizacyjne oraz chroni go przed postępującą destrukcją. Turystom muzeum udostępnia pierwotną część założenia – Fort Carré oferując zwiedzanie tego zabytku pod opieką wykwalifikowanych przewodników.
Fot.MHMG