Znajdziecie tutaj CIEKAWE MIEJSCA i atrakcje zlokalizowane na terenie Polski - historyczne pałace, zamki i kościoły, a także miejsca do spędzenia rodzinnych chwil i przeżycia przygody.
Jeśli interesuje Cię natura, fauna i flora - zapraszamy tutaj - Natura - gdzie prezentujemy Parki Narodowe, Krajobrazowe i Rezerwaty Przyrody w Polsce.
Poszukujących rozrywki, ciekawych wydarzeń kulturalnych, muzycznych, wystaw i muzeów - zapraszamy tutaj Wydarzenia.
Winnica Dosłońce k/Krakowa
Winnica położona jest w miejscowości Dosłońce (stąd jej nazwa) blisko od historycznych Racławic i około 40km od Krakowa. Cały ten rejon jest zbudowany z margli górnej kredy pokrytych czwartorzędowym lessem. Wodę cechuje bardzo dobra jakość (I klasa czystości), pozwalająca na wykorzystanie jej bez uzdatniania. Czystość powietrza należy do najlepszych w kraju.
Powyższe atuty winnicy uzupełnia autentyczny urok okolicy Dosłońce, do którego należy zaliczyć w szczególności: zachody słońca i widoki gór (np. Tatr przy dobrej widoczności).
To miejsce stało się moim życiowym siedliskiem. W 2006 roku zbudowałem dom i posadziłem pierwsze krzaki winorośli. W chwili obecnej winogrona są obsadzone na powierzchni 0,22ha. Docelowo winnica osiągnie powierzchnię 1ha.
Winnica została założona w tzw. „ciepłej strefie” na południowo zachodnim zboczu, o pochyleniu średnio 15o, na wysokości nieco poniżej 350m npm. Naturalne osłony od mroźnych wiatrów północnych i wschodnich zostały dodatkowo uzupełnione pasem wierzby energetycznej od zachodu.
Założona winnica miała i wciąż ma charakter eksperymentalny.
Na początku istotnym utrudnieniem, jak wykazały badania ziemi, była zmineralizowana gleba lessowa.
Bardzo skuteczne w rozwiązaniu problemu okazało się zastosowanie: biowęgla otrzymanego na drodze pyrolizy wierzby energetycznej oraz Efektywne Mikroorganizmy (EMTM). EMTM zostały wyodrębnione z natury przez profesora Teruo Higa z Uniwersytetu Ryukyu na Okinawie w Japonii w 1982roku. (http://www.emgreen.pl/czym-jest-em™-,100.html).
Kolejnym zadaniem było ustalenie optymalnej formy prowadzenia winorośli. Najlepsza okazała się niska forma w luźnym rozstawie 2,7mx(1m-1,2m).
Aktualnie ważnym krokiem jest wybór gatunków winorośli, które zapewnią interesującą jakość wina. Ilość odmian zredukowałem wstępnie do: Bianka, Cabernet Dorsa, Jutrzenka, Leon Millet, Marechal Foch, Muskat Odeskij, Seyval Blank, Regent, Roesler, Rondo. Dobrze rokuje Rubinet – nowa Vitis vinifera z Moraw, która dołączy do ww. listy.
Mieszańce klasyczne nie są przeze mnie zabezpieczane w żaden sposób na zimę. Ochrony przed mroźnym wiatrem wymagają jedynie Vitis vinifery. Potwierdza to istnienie u mnie "ciepłej strefy".
Po początkowych latach, gdy najważniejsza była gleba, dziś koncentruję się głównie na procesie winifikacji.
Znów eksperymentuję szukając drogi do uzyskania wina o oryginalnym smaku. Z zainteresowaniem przyglądam się winiarzom z Moraw, gdzie klimat jest zbliżony do polskiego a produkowane wina są dobrej jakości.
Zapraszam do mojego ukochanego Dosłońca. Przy kieliszku wina chętnie podzielę się doświadczeniami związanymi z:
- kreowaniem optymalnego siedliska dla winorośli,
- ożywianiem gleby,
- winoroślą uprawianą prawie bez chemii,
- winifikacją o ograniczonym siarkowaniu,
jak również
- pompą ciepła, elementami pasywnego ogrzewania drewnianego domu z kominkiem opalanym wierzbą energetyczną, ogrodem,
czyli tym wszystkim co jest blisko mnie, przy kieliszku wina.
Winnica Dosłońce leży na Małopolskim Szlaku Winnym.
Kontakt:
Winnica Dosłońce
Zbigniew Zobek
Dosłońce 34, 32-222 Racławice
Tel.: +48 504855046
e-mail: zbigniew.zobek@wp.pl