Znajdziecie tutaj CIEKAWE MIEJSCA i atrakcje zlokalizowane na terenie Polski - historyczne pałace, zamki i kościoły, a także miejsca do spędzenia rodzinnych chwil i przeżycia przygody.
Jeśli interesuje Cię natura, fauna i flora - zapraszamy tutaj - Natura - gdzie prezentujemy Parki Narodowe, Krajobrazowe i Rezerwaty Przyrody w Polsce.
Poszukujących rozrywki, ciekawych wydarzeń kulturalnych, muzycznych, wystaw i muzeów - zapraszamy tutaj Wydarzenia.
Wyspa Wolin
Wyspa Wolin to największa z około 40 polskich wysp, położonych u ujścia Odry do Bałtyku.
Zbliżona kształtem do wielkiego trójkąta, zajmuje 265 km2 powierzchni. Od północy oblewają ją wody Bałtyku (Zatoki Pomorskiej), od południa – Zalewu Szczecińskiego, od zachodu – Cieśniny Świny, a od wschodu – Dziwny. Wyspa jest geologicznie tworem bardzo młodym. Jej zasadniczy wygląd ukształtował się przed około 12 tysiącami lat, kiedy to lądolód skandynawski, wycofując się z północnego obszaru dzisiejszego Pomorza i południowej części Bałtyku.
Szata roślinna wyspy Wolin jest bogata i urozmaicona. W rozległym kompleksie lasów Wolińskiego Parku Narodowego najpiękniejsze i najbardziej interesujące, z przyrodniczego punktu widzenia, są charakterystyczne dla Pomorza lasy bukowe, tworzące zespół buczyny pomorskiej i mieszane lasy bukowo-dębowo-sosnowe. Cechą charakterystyczną buczyn nadmorskich jest występowanie w ich runie licznych gatunków storczyków. Storczyki są już rzadkością w naszych lasach, z tego względu prawie wszystkie gatunki storczyków podlegają ochronie.
Świat zwierzęcy na wyspie Wolin również odznacza się bogactwem i zróżnicowaniem. Z bogatego świata chrząszczy na uwagę zasługuje jelonek rogacz, najokazalszy ze chrząszczy krajowych, mający do 8 cm długości. Niezwykle bogaty na wyspie jest świat ptaków. Bytuje ich tu około 200 gatunków, ponad 100 stanowią gatunki lęgowe. Brzegi Zalewu Szczecińskiego są ulubionym łowiskiem bielika. Na obszarze Polski występuje bardzo rzadko.
Warto zwiedzić na wyspie Wolin:
- Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego
- Zagroda Pokazowa Żubrów – utworzona w 1976 roku jako obiekt turystyczno-edukacyjny Parku dla hodowli zachowawczej największych ssaków Europy. Obok żubrów znajdują się wybiegi innych zwierząt: jeleni, saren, dzików oraz bielików. Zagroda znajduje się ok. 1,5 km w lesie. Rocznie odwiedza ją ponad 130 tys. osób.
- Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach – nietypowa aleja, która utrwala w brązie odcisk dłoni artysty i jego autograf. Upamiętnia wielkie postaci kina, filmu i ekranu.
- Gabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach - wystawa prezentuje naturalnej wielkości znane postacie filmu, sztuki i polityki światowej. Znajduje się przy Promenadzie koło Domu Kultury.
- Kawcza Góra (61 m n.pm.) – punkt widokowy na Zatokę Pomorską, plażę w Międzyzdrojach oraz brzegi wyspy Uznam.
- Jezioro Turkusowe - w miejscowości Wapnica w miejscu byłej kopalni kredy powstało jezioro Turkusowe o niezwykłej barwie wody.
- Gosań (95 m n.p.m.) – najwyższe w Polsce wzniesienie leżące bezpośrednio nad morzem.
- Poligon broni V 3 w Zalesiu - jedyna w Polsce ekspozycja broni niemieckiej V-3, z okresu II wojny światowej. Ekspozycja umiejscowiona jest w bunkrze, gdzie były składowane pociski. W pobliżu bunkra znajdują się pozostałości stanowisk ogniowych tych pocisków.
Fot. Gmina Wolin