Dodaj obiekt! Dodaj usługę!

Znajdziecie tutaj CIEKAWE MIEJSCA i atrakcje zlokalizowane na terenie Polski - historyczne pałace, zamki i kościoły, a także miejsca do spędzenia rodzinnych chwil i przeżycia przygody.

Jeśli interesuje Cię natura, fauna i flora - zapraszamy tutaj - Natura - gdzie prezentujemy Parki Narodowe, Krajobrazowe i Rezerwaty Przyrody w Polsce.

Poszukujących rozrywki, ciekawych wydarzeń kulturalnych, muzycznych, wystaw i muzeów - zapraszamy tutaj Wydarzenia.



Zabytkowa Kopalnia GUIDO w Zabrzu

Zabrze , 3 Maja 93 , śląskie Planuj podróż

Kopalnia Guido to jedyna w swoim rodzaju kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią. Tak wyjątkowego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie! Kopalnia została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Wydobycie węgla zakończono tu w 1928 roku, a w późniejszym czasie działała tu kopalnia doświadczalna M-300. W 2007 roku podziemia Guido zostały udostępnione do zwiedzania jako samodzielna instytucja kultury.

 

Obecnie w Kopalni Guido zamiast pokładów węgla wydobywa się turystykę, kulturę i rozrywkę - na poziomach 170 i 320 czeka na turystów moc atrakcji, których nie sposób zobaczyć nigdzie indziej. Aby przekonać się, jak wyglądała praca górnika, poznać historię górnictwa i jego współczesne oblicze, wystarczy włożyć kask, pobrać górniczą lampę i ruszyć na spotkanie podziemnej przygody! Warto pamiętać o tym, by każdego napotkanego pod ziemią górnika pozdrowić tradycyjnym „Szczęść Boże”.

 

POWIERZCHNIA

Wieże szybowe  to najbardziej charakterystyczny element śląskiego krajobrazu – można je spotkać w niemal każdym z miast naszego regionu. Znakiem rozpoznawczym Kopalni Guido jest zbudowana w 1931 roku niebieska wieża szybu „Kolejowy”. To właśnie pod nią turyści rozpoczynają swoją wycieczkę.

Podróż pod ziemię zaczyna się w budynku nadszybia, skąd górnicza winda zwana szolą zabiera turystów na poziomy 170 i 320. Zanim jednak odwiedzający zjadą w głąb Kopalni Guido, mają okazję zajrzeć do budynku maszynowni i zobaczyć ogromną maszynę wyciągową, za pomocą której opuszcza się grupy turystyczne pod ziemię.

Teren na powierzchni kopalni to również miejsce imprez plenerowych. Tutaj odbywają się koncerty corocznego święta Szlaku Zabytków Techniki - Industriady, na których regularnie bawi się kilka tysięcy osób.

 

POZIOM 170

Trasa turystyczna na poziomie 170 to historia górnictwa na żywo - tutaj można zobaczyć, jak wyglądała praca w kopalni w XIX i na początku XX wieku oraz prześledzić proces powstawania węgla. Chodniki tego poziomu zostały wydrążone przed ponad stu laty. Spacer po nich znakomicie oddaje niepowtarzalny klimat starej, zabytkowej kopalni węgla kamiennego.

Niewiele osób wie, że jeszcze w połowie minionego stulecia do pracy w kopalniach wykorzystywano konie. Odkrywając poziom 170 można zajrzeć do trzech oryginalnie zachowanych stajni, które w sumie mogły pomieścić do czterdziestu zwierząt.

 

Górnicy wraz z rozwojem techniki stosowali coraz nowocześniejsze metody wydobywania węgla. Historię tego postępu można obserwować w trakcie zwiedzania poziomu 170, poznając jednocześnie ciekawostki związane z kopalnią. Turyści między innymi odkrywają, w jaki sposób działa podziemna wentylacja i do czego służą pobielone wapnem tamy izolacyjne, oddzielające nieużywaną część kopalni od nowych wyrobisk.

Na poziomie 170 zobaczyć można także Komorę Pomp, gdzie dawniej działały maszyny odwadniające kopalnię oraz Kaplicę Świętej Barbary, patronki górników. Jedną z największych atrakcji jest rekonstrukcja zabierki, gdzie turystów zaskoczy huk, błysk i gęsty dym podczas demonstracji robót strzałowych.

Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać Skarbnika – legendarny władca podziemi pojawia się czasem w skalnych komorach nieopodal szybu „Guido”.

DŁUGOŚĆ TRASY:  1 km

CZAS ZWIEDZANIA: 1:00 h.

OGRANICZENIA WIEKOWE: brak

DODATKOWE INFORMACJE:

- trasa przystosowana dla niepełnosprawnych;

- temperatura na trasie turystycznej to ok. 16 st. C, zalecany odpowiedni ubiór

- zalecane wygodne obuwie z płaską podeszwą

 

POZIOM 320

Największymi atrakcjami na poziomie 320 są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. To właśnie tutaj znajduje się najgłębiej położona w kopalni węgla kamiennego trasa turystyczna w Europie! Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych.

Odwiedzający w trakcie dwugodzinnej wycieczki na własne oczy przekonują się, jak wygląda górnicza szychta, w jakich warunkach wydobywa się węgiel oraz co matka natura potrafi zrobić z kopalnianym chodnikiem, który nie jest zabezpieczony obudową górniczą.

Duże wrażenie robi zbiornik na surowy węgiel, czyli stalowa konstrukcja, która może pomieścić do 300 ton urobku. Turyści mogą przejść wzdłuż zbiornika lub wybrać drogę dla odważnych – po drabince na górę konstrukcji i dalej po pomoście technicznym.

Zejście nachyloną pod kątem 18 stopni upadową kamienną to początek wyprawy w najgłębiej położone obszary kopalni. Wędrując trasą turystyczną odwiedzający mają okazję dotknąć węgla i wejść do miejsc, skąd był wydobywany. W niektórych miejscach na szlaku robi się dość ciasno i nisko, chodniki momentami toną w ciemnościach i wypełnia je hałas maszyn górniczych – dzięki temu można posmakować warunków pracy górników na czynnych kopalniach. 

 

Jedną z najciekawszych atrakcji poziomu 320 jest przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! W oczekiwaniu na przyjazd  odwiedzający mogą w bezpieczny sposób zajrzeć do górniczego chodnika, który z upływem czasu ulega stopniowemu zawaleniu przez działające na niego siły natury.

Na poziomie 320 można podziwiać jedne z najefektowniejszych prezentacji techniki górniczej – pokazy pracy kombajnów górniczych. Pierwszym z nich jest kombajn chodnikowy AM 50, zwany popularnie Alpiną, a drugim kombajn ścianowy z obudową zmechanizowaną – takie same maszyny wykorzystuje się we współczesnym górnictwie.

Odkrywanie najnowszej techniki górniczej to jeszcze nie koniec atrakcji na poziomie 320 - na odwiedzających czeka podziemna Strefa K8 i najgłębiej położony pub w Europie, a w nim możliwość wypicia lokalnego piwa „Guido” i zakupienia górniczych pamiątek.

DŁUGOŚĆ TRASY:  2,5 km

CZAS ZWIEDZANIA: 2:00 h.

OGRANICZENIA WIEKOWE: 6 lat.

DODATKOWE INFORMACJE:

- z uwagi na różnice ciśnień, odradzamy zwiedzanie poziomu osobom z ciężkimi schorzeniami;

- kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem;

- temperatura na trasie turystycznej to ok. 16 st. C, zalecany odpowiedni ubiór

- zalecane wygodne obuwie z płaską podeszwą

 

PUB W HALI POMP

Hala Pomp to najgłębiej położony pub w Europie, a może nawet i na świecie! Na co dzień odwiedzają go turyści zwiedzający poziomy 170 i 320 oraz osoby zjeżdżające do Kopalni Guido  prosto z powierzchni. Można w nim spróbować wyśmienitego  piwa „Guido”, produkowanego przez lokalny śląski browar, zjeść ciepły posiłek czy napić się filiżanki herbaty. Do nabycia są także pamiątki związane z górnictwem i Kopalnią Guido. Halę Pomp wyróżnia przede wszystkim połączenie zabytkowego, górniczego wnętrza z nowoczesnym barem. Może pomieścić nawet do 150 osób.

 

STREFA K8

Podziemny pub w Kopalni Guido to tylko jedna z czterech komór, które tworzą Strefę K8 - nowoczesną strefę kultury, biznesu i rozrywki. To właśnie w niej firmy mogą organizować szkolenia i spotkania biznesowe, a odwiedzający dobrze bawić się na koncertach, przedstawieniach teatralnych i seansach kinowych.  Podziemna strefa służy również turystom jako miejsce do kameralnych spotkań.

Nazwa „Strefa K8” wzięła się od Komory Badawczej nr 8, największej z komór na poziomie 320. W niej mieści się sala koncertowa z widownią dla 180 osób. Dopełnieniem Strefy jest Komora Kompresorów i Warsztat Mechaniczny - niepowtarzalna sala bankietowa oraz sala konferencyjna, która łatwo może się zmienić w podziemne kino studyjne.

 

Turbogolf

Na amatorów mocniejszych wrażeń w Kopalni Guido czekają ekstremalne eventy, organizowane w podziemnych wyrobiskach. Człowiek z kijem golfowym w podziemiach „Guido” to nic zaskakującego - turbogolf to ekstremalna odmiana golfa, w którą można zagrać na trasie turystycznej. Uczestnicy podzieleni na kilka grup rywalizują w nietypowych konkurencjach. Dołkiem jest kask górniczy, zapadnia lub łapacz.

Liczy się kreatywność i dobra zabawa – zasady gry mogą się zmieniać w trakcie rywalizacji, a rozgrywka toczy się w krętych chodnikach kopalni, na kilkudziesięciometrowych pochylniach transportowych czy w sąsiedztwie maszyn górniczych. Na takim „polu golfowym” nikt nie będzie się nudzić!

Instruktor turbogolfa: - Słyszysz “dołek” i myślisz o chorągiewce i równo przystrzyżonej trawie. O tym możesz od razu zapomnieć. Rozejrzyj się lepiej za czymś innym, bo w kopalni dołkiem może zostać absolutnie wszystko, nawet zwinięty łańcuch, rura wodna i łapacz torowy. Zgubiłeś piłkę? Nie szkodzi, mamy ich cały zapas.

 

Śluby i wesela

Ślub pod wodą czy podczas skoku ze spadochronem… to może ślub w podziemiach kopalni?

W położonej na poziomie 170 Kaplicy św. Barbary można wypowiedzieć sakramentalne „tak” podczas ceremonii ślubnej, w której może wziąć udział nawet do stu gości. Zapewniamy odpowiednią aranżację w wybranej przez parę młodą stylistyce i kolorystyce oraz oprawę muzyczną. Nabożeństwo może się odbyć również w Komorze Badawczej nr 8 na poziomie 320, gdzie na co dzień organizowane są wydarzenia sztuki wysokiej – spektakle teatralne i koncerty.

Współpracujemy z niezwykle utalentowanymi florystami oraz dekoratorami, którzy są gotowi spełnić każde życzenie młodej pary. Zarówno na poziom 170 jak i na poziom 320 mogą zjechać osoby niepełnosprawne, na wózkach inwalidzkich oraz małe dzieci. Organizujemy przyjęcia weselne w wersji tradycyjnej oraz tematycznej. Polecamy także wesele w stylu biesiady górniczej, prowadzone przez profesjonalną grupę artystyczną.

 

Kultura na Guido

Od początku swojej działalności Kopalnia Guido jest także miejscem uprawiania sztuki wysokiej. W październiku 2013 roku w Komorze Badawczej nr 8 miał miejsce I Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego z udziałem samego Mistrza. Wcześniej w ramach cyklu „Kultura na Poziomie” w naszych podziemiach występowali m.in. Nigel Kennedy, Grzegorz Turnau, Czesław Mozil czy  grupa Motion Trio.

W Kopalni Guido powstają także spektakle teatralne. Wyprodukowany przez kopalnię monodram „Synek” od czasu premiery w lipcu 2013 roku zdobył uznanie zarówno śląskiej, jak i ogólnopolskiej publiczności. Ma na swoim koncie nagrodę Grand Prix XI Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie, otrzymał także nominacje do dwóch kolejnych nagród. Swój program artystyczny w podziemiach naszej kopalni prezentowali m.in. Jan Peszek, Tomasz Kot czy Arkadiusz Jakubik.

 

 

 www.kopalniaguido.pl

Rezerwacja:
32 271 40 77

 

Muzeum Górnictwa Węglowego
w Zabrzu

ul. Jodłowa 59
41-800 Zabrze

tel. 32 630-30-91

fax. 32 277-11-25

 

Kopalnia Guido
ul. 3 Maja 93
41-800 Zabrze
tel. 32 630-30-91 wew. 2200

fax: 32 277-11-25



Tweetuj z Nami!