Dodaj obiekt! Dodaj usługę!

Użyj filtrów aby znaleźć idealne miejsce na wakacje. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki Booking.com


 


 


 

Ciekawe miejsca w pobliżu: AVIATOR HOTEL ***

Dane miejsca: 26-001 Kielce , Szybowcowa 41 , +48 41 201 04 00 , www.aviator-hotel.pl , recepcja@aviator-hotel.pl

  • Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

    więcej...

    To największe i najstarsze muzeum zabawek w Polsce. Ponad 630m2 powierzchni i kilka tysięcy eksponatów, podzielonych na kilkanaście wystaw, min. "Miasto zabawek", Magiczne obrazy", repliki historycznych zabawek, "Świat modeli" - modele aut, samolotów, statków i wiele innych. Muzeum dba o zapewnienie niezwykłych wrażeń najmłodszym zwiedzającym, proponuje wystawy interaktywne, na których zabawki można nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć.

  • Jaskinia Raj

    więcej...

    Jaskinia Raj jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce i jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych regionu. Odkryta dopiero w 1963r., zachwyca wytworzonym przez wieki działania natury, kompleksem korytarzy i komnat ozdobionych stalaktytami, stalagmitami i stalagnatami o fantazyjnych kształtach. Na terenie jaskini znaleziono ślady pobytu człowieka neandertalskiego sprzed 50.000lat., a także szczątki mamuta i niedźwiedzia. Podziemna trasa turystyczna ma ok. 180m, a jej zwiedzanie trwa ok. 45 minut.

     

     

  • Cudowne źródełko Wincentego Kadłubka w Karwowie

    więcej...

    Cudowne źródełko słynie z właściwości leczniczych i bije w miejscu, gdzie miał stać dom, w którym urodził się błogosławiony Wincenty Kadłubek - pierwszy polski kronikarz.

     

     

  • Muzeum Siekier w Orzechówce

    więcej...

    Muzeum Siekier mieści się w gospodarstwie agroturystycznym we wsi Orzechówka k. Bodzentyna i jest jedynym w Polsce. Obecnie kolekcja muzeum to 1850 siekier, z których najstarsza pochodzi z ok.1720r.

     

     

     
  • Żywe Muzeum Porcelany Ćmielów

    więcej...

    Miasteczko Ćmielów od lat słynie z produkowanej tutaj porcelany. Wyjątkowe, tutejsze wyroby można znaleźć w wielu galeriach na świecie, min.w Berlinie, Moskwie, Nowym Jorku, Chicago, Paryżu, Londynie i innych stolicach europejskich.

    Żywe Muzeum Porcelany Ćmielów - jest pierwszym i jedynym tego typu w Polsce. Różni się od innych tym, że oprócz zwiedzania, można tu również uczestniczyć w procesie wytwarzania porcelany, a także wykonać własne porcelanowe dzieło.

     


     

  • Centrum Porcelany Artystycznej Ćmielów

    więcej...

    Zapraszamy do pierwszego w Polsce Centrum Porcelany Artystycznej

    • Żywe Muzeum Porcelany
    • Warsztaty Ceramiczne
    • Wystawa Starej Porcelany
    • Galeria van Rij
    • Kawiarnia „Leżąca Kotka”
    • Sala konferencyjna
    • Sklep firmowy

     

    Drodzy miłośnicy piękna, zapraszamy do przeżycia wyjątkowej przygody z porcelaną, zwaną „białym złotem”. W żywym Muzeum Porcelany można na żywo zobaczyć jak powstają porcelanowe dzieła sztuki, zwiedzić starą część fabryki, dowiedzieć się co wspólnego z ręczną produkcją porcelany ma sok z buraka, co to jest biskwit i wejść do starego pieca do wypału porcelany, w którym temperatura dochodziła do 1400ºC. Najważniejsze jest to, że wszystkiego można dotknąć, poczuć, spróbować.

    Podczas warsztatów ceramicznych każdy uczestnik, pod okiem instruktora wykona  porcelanową różę lub pomaluje filiżankę czy figurkę kota. Uczestnicy zabierają ze sobą wykonane „dzieła”.

     

    Każdy zwiedzający Wystawę Starej Porcelany dowie się więcej o historii porcelany w Ćmielowie oraz zapozna się ze stylami przeważającymi w produkcji w różnych okresach. W kolejnych gablotach można oglądać stare fajanse, pierwsze porcelanowe serwisy, zobaczyć czym inspirowała się “secesja”, jak wyglądały komplety gabinetowe, podziwiać wielokolorowe figurki z lat 60. XX w., czy zobaczyć próby podrobienia figurek.

     

    Miłośnicy sztuk współczesnej powinni odwiedzić Galerię van Rij. Galeria prowadzi swoją działalność w 240 – metrowej postindustrialnej przestrzeni starej malarni Fabryki Porcelany AS Ćmielów (prace można zobaczyć pod adresem www.galeria-rij.com). Miejsce to proponuje klientom przede wszystkim klasyczne formy wyrazu artystycznego, takie jak malarstwo, rzeźba i grafika. Posiada jednak ofertę bardzo szeroką, stylistycznie dopasowaną do zróżnicowanych oczekiwań miłośników i kolekcjonerów sztuki.  Galeria van Rij służy pomocą w budowaniu swojej własnej, wartościowej kolekcji sztuki oraz doradztwem związanym z inwestowaniem w rynek sztuki.

     

    W luksusowej przyfabrycznej kawiarni „Leżąca Kotka” każdy może spróbować wyjątkowych kaw: najdroższej na świecie kopi luwak, najlepszej kawy Jamaica Blue Muntain czy niepowtarzalnej Kawy z porcelaną.  Wszystkie napoje serwowane są w ręcznie malowanych filiżankach.

     

    Centrum Porcelany Artystycznej  jest idealnym miejscem do zorganizowania niezapomnianych spotkań firmowych. Zapraszamy do zorganizowania konferencji, szkoleń, spotkań biznesowych,  integracyjnych i tego podobnych imprez.  Zapewniamy obsługę techniczną i kateringową. Podczas organizowanych spotkań do dyspozycji pozostają wszystkie atrakcje obiektu.

     

    Więcej informacji znajduje się na naszej stronie www.turystyka.cmielow.com

     

  • Busko - Zdrój

    więcej...

    Busko - Zdrój to popularne miasto uzdrowiskowe w województwie świętokrzyskim. Znane jest z wód solankowych, których leczniczy charakter odkryto w XIXw., wtedy też było jednym z najważniejszych uzdrowisk w kraju. Obecnie część uzdrowiskowa położona jest południowej części miasta, na terenie Parku Zdrojowego i jego okolicach. W uzdrowisku kuracjusze mogą korzystać z kilkunastu obiektów, oferujących łącznie ok. 2100 miejsc. W ciągu roku wykonywanych jest ok.2mln zabiegów. W Busku leczy się schorzenia: reumatologiczne, neurologiczne, układu krążenia, dermatologiczne, ortopedyczne dzieci i dorosłych, mózgowe porażenia dziecięce.

  • Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu

    więcej...

    Wspaniałe miejsce spacerowe, praktycznie w centrum miasta- 10 metrów głębokości, prawie 500 metrów długości. Wskutek erozji korzenie drzew rosnących na zboczach zostały odsłonięte, nadając temu miejscu wyjątkowy klimat. Przed wiekami przechadzał się tędy Królowa Jadwiga.

     

     

  • Podziemne lochy w Sandomierzu

    więcej...

    Podziemne lochy sandomierskie znajdują się12 metrów pod rynkiem miasta i mają ok. 470m długości. W przeszłości były to piwnice i składy kupieckie. Jako, że podziemia zawsze łączą się z tajemnicami, również z tymi wiąże się legenda. Mówi ona o Halinie Krempiance, córce kasztelana sandomierskiego, która zginęła, ratując miasto przed najazdem Tatarów w 1260 roku. Bohaterska dziewczyna użyła podstępu, by wprowadzić wojska wroga do lochów, gdzie mieszkańcy miasta odcięli im drogę powrotu.

     

  • Sandomierz

    więcej...

    Sandomierz to jedno z najważniejszych historycznie i najstarszych miast w Polsce. Położone w otoczeniu zieleni, na siedmiu malowniczych wzgórzach z lessowymi wąwozami, jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym regionu. To miasto, o tysiącletniej historii, może pochwalić się dużą ilością obiektów ze różnych stylów i epok. Na samym Starym Mieście znajduje się ponad 120 zabytków. W mieście można podziwiać Bazylikę z XIVw, Zamek Kazimierzowski - dawną siedzibę królów i książąt Polski, a także wspiąć się na gotycką Bramę Opatowską uważaną za symbol miasta i podziwiać wspaniałe widoki.

    Atrakcją Sandomierza jest również Bulwar nad Wisłą im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a na nim nowoczesna przystań, Budynek Sportów Wodnych oraz plac zabaw dla dzieci i promenada spacerowa wzdłuż rzeki. Turystom miasto oferuje wiele możliwości zakwaterowania: hotele, campingi, schroniska, kwatery prywatne i gospodarstwa agroturystyczne.

    Photo: modraszek.flog.pl

     

     

     

     

     

  • Zamek w Baranowie Sandomierskim

    więcej...

    Zamek w Baranowie Sandomierskim – późnorenesansowy zamek w Baranowie Sandomierskim, ze względu na podobieństwa zwany Małym Wawelem. Siedziba rodu Leszczyńskich została zbudowana według projektu Santi Gucciego w latach 1591-1606. W zamku znajduje się muzeum oraz część hotelowa; część pomieszczeń jest udostępniona zwiedzającym. Istnieje możliwość wynajęcia restauracji zamkowej na imprezy okolicznościowe (sympozja, wesela). W pobliżu zamku znajduje się hotel i basen.

    źródło:wikipedia

    Photo: http://majkad.blogspot.com/

  • Winnica Dosłońce k/Krakowa

    więcej...

    Winnica położona jest w miejscowości Dosłońce (stąd jej nazwa) blisko od historycznych Racławic i około 40km od Krakowa. Cały ten rejon jest zbudowany z margli górnej kredy pokrytych czwartorzędowym lessem. Wodę cechuje bardzo dobra jakość (I klasa czystości), pozwalająca na wykorzystanie jej bez uzdatniania. Czystość powietrza należy do najlepszych w kraju.

    Powyższe atuty winnicy uzupełnia autentyczny urok okolicy Dosłońce, do którego należy zaliczyć w szczególności: zachody słońca i widoki gór (np. Tatr przy dobrej widoczności).

     

    To miejsce stało się moim życiowym siedliskiem. W 2006 roku zbudowałem dom i posadziłem pierwsze krzaki winorośli. W chwili obecnej winogrona są obsadzone na powierzchni 0,22ha. Docelowo winnica osiągnie powierzchnię 1ha.

    Winnica została założona w tzw. „ciepłej strefie” na południowo zachodnim zboczu, o pochyleniu średnio 15o, na wysokości nieco poniżej 350m npm. Naturalne osłony od mroźnych wiatrów północnych i wschodnich zostały dodatkowo uzupełnione pasem wierzby energetycznej od zachodu.

     

    Założona winnica miała i wciąż ma charakter eksperymentalny.

    Na początku istotnym utrudnieniem, jak wykazały badania ziemi, była zmineralizowana gleba lessowa.

    Bardzo skuteczne w rozwiązaniu problemu okazało się zastosowanie: biowęgla otrzymanego na drodze pyrolizy wierzby energetycznej oraz Efektywne Mikroorganizmy (EMTM). EMTM zostały wyodrębnione z natury przez profesora Teruo Higa z Uniwersytetu Ryukyu na Okinawie w Japonii w 1982roku. (http://www.emgreen.pl/czym-jest-em™-,100.html).

    Kolejnym zadaniem było ustalenie optymalnej formy prowadzenia winorośli. Najlepsza okazała się niska forma w luźnym rozstawie 2,7mx(1m-1,2m).

     

    Aktualnie ważnym krokiem jest wybór gatunków winorośli, które zapewnią interesującą jakość wina. Ilość odmian zredukowałem wstępnie do: Bianka, Cabernet Dorsa, Jutrzenka, Leon Millet, Marechal Foch, Muskat Odeskij, Seyval Blank, Regent, Roesler, Rondo. Dobrze rokuje Rubinet – nowa Vitis vinifera z Moraw, która dołączy do ww. listy.

    Mieszańce klasyczne nie są przeze mnie zabezpieczane w żaden sposób na zimę. Ochrony przed mroźnym wiatrem wymagają jedynie Vitis vinifery. Potwierdza to istnienie u mnie "ciepłej strefy".

     

    Po początkowych latach, gdy najważniejsza była gleba, dziś koncentruję się głównie na procesie winifikacji.

    Znów eksperymentuję szukając drogi do uzyskania wina o oryginalnym smaku. Z zainteresowaniem przyglądam się winiarzom z Moraw, gdzie klimat jest zbliżony do polskiego a produkowane wina są dobrej jakości.

     

    Zapraszam do mojego ukochanego Dosłońca. Przy kieliszku wina chętnie podzielę się doświadczeniami związanymi z:

    • kreowaniem optymalnego siedliska dla winorośli,
    • ożywianiem gleby,
    • winoroślą uprawianą prawie bez chemii,
    • winifikacją o ograniczonym siarkowaniu,

    jak również

    • pompą ciepła, elementami pasywnego ogrzewania drewnianego domu z kominkiem opalanym wierzbą energetyczną, ogrodem,

    czyli tym wszystkim co jest blisko mnie, przy kieliszku wina.

    Winnica Dosłońce leży na Małopolskim Szlaku Winnym.

     

    Kontakt:

    Winnica Dosłońce

    Zbigniew Zobek
    Dosłońce 34, 32-222 Racławice
    Tel.: +48 504855046
    e-mail: zbigniew.zobek@wp.pl

  • Zamek Bobolice

    więcej...
    Bobolicka twierdza była pierwotnie zamkiem królewskim, zbudowanym z inicjatywy Kazimierza Wielkiego zapewne ok. 1350 roku (choć prawdopodobnie jakieś fortyfikacje istniały tu wcześniej, a legenda mówi o zamku niejakiego Boboli, będącego rycerzem Bolesława Krzywoustego).
    Podobnie jak inne zamki jurajskie, Bobolice należały do systemu warowni granicznych mających bronić Królestwa Polskiego przed najazdami ze strony Śląska, należącego wtedy do Królestwa Czech. W 1370 roku rządzący wówczas Polską Ludwik Węgierski nadał zamek Władysławowi Opolczykowi.
    Twierdza trafiła na pewien czas w ręce jego dworzanina, Andrzeja z Barlabasz (zwanego Andrzejem Węgrem), który zajmował się rozbójniczym procederem, łupiąc okoliczną ludność. Działalność tę ukrócił król Władysław Jagiełło. Po kilkakrotnych zmianach właścicieli panem na zamku został w roku 1486 Mikołaj Kreza herbu Ostoja, którego rodzina władała bobolicką twierdzą przez półtora wieku.
     
    Po zniszczeniach spowodowanych wojnami w XVII i XVIII wieku, zamek popadał w coraz większą ruinę. W XIX wieku w jego piwnicach znaleziono wielki skarb. Legendy związane z zamkiem opowiadają o podziemnym tunelu, łączącym go z pobliską twierdzą w Mirowie, a także o dwóch braciach panujących w obydwu warowniach, których miłość do jednej kobiety zakończyła się bratobójstwem. W 1999 roku zamek kupiła rodzina Laseckich, która podjęła się odbudowy obiektu poprzedzonej pracami archeologicznymi i zabezpieczającymi.
     
    Zdaniem wielu odbudowa ta stanowi dla bobolickiej warowni ratunek przed zagładą, choć nie brak również głosów krytyki. Zamek, oficjalne otwarty we wrześniu 2011 roku, jest dostępny dla turystów.
     
  • Zalipie - Malowana Wieś

    więcej...

    Wieś Zalipie od dawna słynie z malowanych chat. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach. W Zalipiu znajduje się obecnie ok. 20 malowanych domów. Prace zalipiańskich artystek można podziwiać m.in. w Zagrodzie Felicji Curyłowej, która stanowi obecnie filię Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz w Domu Malarek w Zalipiu.

    źródło: wikipedia

  • Zamek w Olsztynie k. Częstochowy

    więcej...

    Pierwsza wzmianka o "zamku Przymiłowice" (późniejszym Olsztynie) pochodzi z 1306 roku. Wzniesiony został na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu, rozbudowany w latach 1349-59 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, dla obrony pogranicza śląsko-małopolskiego. Od 1370 r zamek przeszedł w ręce Władysława Jagiełły. Charakterystycznym elementem ruin jest gotycka baszta (donżon) z II połowy XIII wieku o wysokości 35 m, w dolnej części okrągła, w górnej ośmiokątna, z kamienia, a w XV w nadbudowana z cegły. Służyła jako więzienie, zmarł w niej śmiercią głodową Maćko Borkowic - wojewoda poznański z rozkazu Kazimierza Wielkiego. Drugie podzamcze znajdowało się w części pd-zach, z kwadratową basztą obserwacyjną zw. Sołtysią. Cały zamek otoczony był murem obronnym.
     

    źródło: http://www.zamekolsztyn.pl

    Photo: majkad.blogspot.com

  • Zamek Ogrodzieniec

    więcej...

    W połowie XIV wieku Kazimierz Wielki zbudował na Górze Janowskiego gotycki zamek, który Władysław Jagiełło w 1386 r. darował Włodkowi z Charbinowic herbu Sulima. Warownia wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, by w pierwszej połowie XVI wieku znaleźć się w rękach rodu Bonerów, należącego do najbogatszych i najbardziej wpływowych w ówczesnej Polsce. Z inicjatywy Seweryna Bonera w latach 1530-45 zamek przebudowany został na wspaniałą budowlę w stylu renesansu.

     

    Ambitni właściciele wzorowali się w swych planach na zamku wawelskim, urządzając w rezultacie z wielkim przepychem jedną z najwspanialszych rezydencji w Rzeczypospolitej.

    Po wygaśnięciu linii męskiej Bonerów zamek znów wielokrotnie zmieniał właścicieli. Niestety budowla padała też ofiarą najazdów i katastrof, które powodowały coraz większe zniszczenia. W 1587 r. zamek zdobyły wojska arcyksięcia Maksymiliana, pretendenta do tronu Polski.

    W 1655 r. - w czasie potopu - stacjonujące tu wojska szwedzkie spowodowały pożar, który strawił znaczną część zamku. W 1702 r. budowla znów padła ofiarą pożaru, także wznieconego przez wojska szwedzkie, przebywające tu tym razem w czasie Wojny Północnej. Od tego czasu postępował upadek zamku, gdyż koszty odbudowy przekraczały możliwości kolejnych właścicieli. W początkach XIX w. ostatni mieszkańcy opuścili budowlę, której mury zaczęto rozbierać i wykorzystywać jako materiał budowlany. Od początku wieku XX podejmowano szereg inicjatyw zmierzających do zabezpieczenia malowniczych ruin.

     

    Obecnie są one udostępnione do zwiedzania, odbywają się tu także imprezy masowe. Ruiny służyły kilkakrotnie jako plenery filmowe, min. przy okazji produkcji „Rycerza”, „Janosika”, czy „Zemsty” Andrzeja Wajdy. Jak z innymi zamkami Jury, także z ogrodzieniecką twierdzą związane są legendy. Ponoć w księżycowe noce na murach zamku pojawia się olbrzymi czarny pies, ciągnący za sobą wielki łańcuch. Jak twierdzą wtajemniczeni, jest to dusza bogatego i okrutnego kasztelana krakowskiego, Stanisława Warszyckiego, jednego z panów zamku.

     
    email: biuro@zamek-ogrodzieniec.pl
     
    : cały rok

    Kwiecień: 9.00 - 18.00
    maj-sierpień: 9.00 - 20.00
    wrzesień: 9.00 - 19.00
    październik: 9.00 - 16.00
    listopad: 10.00 - 15.00
     

    www.silesia.travel

    Fot. archiwum Śląskiej Organizacji Turystycznej, Tomasz Gębuś

  • Jasna Góra

    więcej...

    Początki sanktuarium sięgają drugiej połowy XIV wieku, kiedy książę Władysław Opolczyk sprowadził z Węgier, w 1382 roku, do Częstochowy paulinów, którzy „przynieśli” ze sobą nazwę macierzystego klasztoru - św. Wawrzyńca na Jasnej Górze w Budzie.

    Wkrótce potem do klasztornego kościoła, zbudowanego na wapiennym wzgórzu, przekazał książę odnalezioną na Rusi ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Według legendy obraz namalował sam św. Łukasz, badacze zaś twierdzą, że pochodzi on z drugiej połowy pierwszego tysiąclecia i jest dziełem malarza bizantyńskiego. Już w XV wieku Jasna Góra stała się popularnym miejscem pielgrzymkowym, jednak prawdziwy rozkwit pobożności maryjnej nastąpił w wieku XVII.

     

    W Częstochowie modlili się papieże, królowie, arystokraci, mężowie stanu oraz przedstawiciele wszystkich warstw społecznych. Jasna Góra była świadkiem wielkich wydarzeń historycznych, jak np. słynnej obrony przed Szwedami w XVII wieku czy Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego w roku 1956. Obecnie Jasną Górę odwiedza rocznie nawet 5 milionów pielgrzymów.

     

    Zachowane do dziś budowle zespołu klasztornego zaczęły powstawać już w XV wieku. Gotyckie jest m.in. prezbiterium jasnogórskiej bazyliki. W XVII stuleciu klasztor ufortyfikowano według najnowocześniejszych ówczesnych wzorców i przebudowano całość w stylu barokowym. Z tego okresu pochodzi większa część bazyliki i kaplicy Cudownego Obrazu, kaplica św. Antoniego, wieża, refektarz czy sala zwana Rycerską. XVIII-wieczny wystrój posiada m.in. biblioteka, w której zgromadzono około 15 tysięcy inkunabułów, rękopisów i starodruków.

     

    Ważnym obiektem powstałym w XX wieku jest Kaplica Pamięci Narodu, pełniąca funkcję mauzoleum. Cenne wota błagalne i dziękczynne gromadzone są w Skarbcu Jasnogórskim, który mieści się nad zakrystią. Warte odwiedzenia jest także otwarte w 1982 roku Muzeum 600-lecia Jasnej Góry. Postacie o. Augustyna Kordeckiego, Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II uhonorowano na Jasnej Górze okazałymi pomnikami.

     

    www.silesia.travel

    Fot. archiwum Śląskiej Organizacji Turystycznej, Tomasz Gębuś

  • Zamek Pieskowa Skała

    więcej...

    Niewielu wie, że nazwa "Pieskowa Skała" odnosi się do wapiennej skały na której wnosi się zamek - położony w samym sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Budowla renesansowa - zamek był po raz pierwszy wymieniony w 1315 i był ważnym miejscem w łańcuchu umocnień wzdłuż szlaku handlowego między Krakowem i Śląskiem .

     

     

     

  • Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej Wąwolnica

    więcej...

    Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej  - Najważniejsze sanktuarium na Lubelszczyźnie, z kultem maryjnym rozwijanym od ponad 700 lat. Według podań, w 1278 roku w Kęble koło Wąwolnicy, w czasie odwrotu hord tatarskich pobitych na Śląsku Opolskim m.in. przez wojska dziedzica wąwolnickiego Ottona Jastrzębczyka, lżona przez barbarzyńców figura Matki Boskiej zajaśniała nieziemskim blaskiem i uniosła się, aby nie mogli dosięgnąć jej poganie.

     

    Maryjny kult rozwinęli benedyktyni z klasztoru na Świętym Krzyżu. Wąwolnica zawdzięcza prawa miejskie i budowę zamku obronnego Kazimierzowi Wielkiemu. Dzisiaj na wzgórzu zamkowym zachowała się tylko gotycka kaplica (prezbiterium dawnego kościoła zamkowego), rozbudowana w XX w. Obok stoi neogotycka bazylika z lat 1907-14. Wąwolnickie sanktuarium słynie z dwóch gotyckich figur w ikonograficznym typie „Pięknej Madonny”: cudownej figury Matki Boskiej Kębelskiej z ok. 1440 r. w kaplicy oraz figury Matki Boskiej Wąwolnickiej z przełomu XIV-XV wieku w bazylice. W odpustowe dni (pierwsza sobota i niedziela września) do miejsca objawień w Kęble, gdzie stoi murowana kapliczka, organizowane są procesje światła z udziałem wielotysięcznego tłumu wiernych. 

    źródło: www.lubelskie.pl

  • Park Edukacji i Rozrywki Farma Iluzji w Mościskach

    więcej...

    Farma Iluzji to jeden z najmłodszych parków na mapie turystycznej Polski.
    Na ponad 4 hektarach urokliwego krajobrazowo miejsca ulokowano kilkadziesiąt mniejszych i większych atrakcji dla dorosłych i dzieci w każdym wieku.
    Znajdują się tu zarówno eksponaty ze świata iluzji optycznych, duże budowle, które zmieniają prawa grawitacji, jaki i miejsca do zabawy i wypoczynku - plaża, labirynty, place zabaw, ogniska, grille i wiele, wiele innych.

     

    Najważniejszą atrakcją jest Latająca Chata Tajemnic. Uniesiona z jednej strony na gigantycznych balonach zachwyca już z zewnątrz. Prawdziwe wrażenia czekają jednak po przekroczeniu jej progu...
    Podobnie jest z Tunelem Zapomnienia - niepozorny budynek kryje w środku atrakcję, która może być wyzwaniem dla zmysłów największego sceptyka.
    Od niedawna można także przeżyć Iluzję czasu - cofając się do czasów starożytnego Egiptu. Grobowiec Faraona - ta atrakcja łączy w sobie edukację i rozrywkę z dreszczykiem. Spotkanie z mumią gwarantowane.
    Oprócz atrakcji w pomieszczeniach - na Farmie Iluzji ulokowano wiele mniejszych instalacji zaprzeczających zmysłom. Niemożliwy Trójkąt, Lewitujący Kran, Studnia nieskończoności  to tylko przykłady.  Warto również pamiętać o samym terenie. Lokalizacja w środku lasu, drzewa, stawy, czyste powietrze i dużo trawy na której można rozłożyć sobie kocyk i po prostu odpocząć.

     

    Uwaga - warto jednak mieć na uwadze, że Farma Iluzji uzależnia... Szczególnie dzieci - zawarte w cenie biletu place zabaw, pole dmuchańców, plaża na której można robić wykopaliska a nawet farmowe zwierzaki (króliczki, kucyki i kózki) - to wszystko powoduje, że pobyt na Farmie Iluzji w odczuciu dzieci jest zawsze za krótki... ale czy to źle ? Przekonajcie się sami.

     

    W sezonie zimowym Park Iluzji przekształca się w Park Św.Mikołaja. Oferuje te same atrakcje, wzbogacone o chatę Św.Mikołaja i górkę śniegową. W tym miejscu nie można się nudzić.

    www.farmailuzji.pl


     

Tweetuj z Nami!

Pogoda, 30 Czerwiec
Pogoda w Warszawa
+14

Max.: +18° Min.: +13°

Wilgotność: 93%

Wiatr: NW - 13 KPH

Pogoda w Poznań
+17

Max.: +19° Min.: +11°

Wilgotność: 72%

Wiatr: WNW - 11 KPH

Pogoda w Cracow
+14

Max.: +17° Min.: +12°

Wilgotność: 93%

Wiatr: NW - 10 KPH

Pogoda w Wrocław
+17

Max.: +19° Min.: +11°

Wilgotność: 77%

Wiatr: WNW - 8 KPH

Pogoda w Lublin
+20

Max.: +21° Min.: +13°

Wilgotność: 93%

Wiatr: W - 6 KPH

Pogoda w Gdańsk
+17

Max.: +20° Min.: +12°

Wilgotność: 67%

Wiatr: WNW - 11 KPH