Użyj filtrów aby znaleźć idealne miejsce na wakacje. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki Booking.com
Ciekawe miejsca w pobliżu: DOM WCZASOWY MONIKA
-
Muzeum Motyli we Władysławowie
więcej...Muzeum Motyli to pierwsze muzeum tego typu w Polsce. Znajduje się w budynku Domu Rybaka. Jego kolekcja ponad 7000 okazów owadów i motyli z całego świata została podzielona na dwie wystawy - we Władysławowie (3000 okazów) oraz Łebie (4000 okazów). Interesujące miejsca dla tych , których ciekawi ten fascynujący świat i chcą się o nim dowiedzieć czegoś więcej.
-
Dom Rybaka Władysławowo
więcej...Dom Rybaka we Władysławowie został zbudowany w latach 50 i miał wówczas służyć jako hotel dla rybaków. Obecnie jest siedzibą min. władz miasta. Na szczycie budynku działają dwa tarasy widokowe, z których rozciąga się wspaniały widok na port.
Władysławowo to jeden z największych polskich portów rybackich. Powstał w 1938r. i został gruntownie wyremontowany i zmodernizowany. Znajdą w nim gościnę łodzie rybackie, a także jachty sportowe i żaglowce, można również odbyć rejs po morzu, na jednym z kutrów przystosowanych do przewozów pasażerskich. W porcie co roku organizowane są cykliczne imprezy połączone z degustowaniem specjałów rybnych.
-
Chałupy
więcej...Chałupy - miasteczko na cyplu Helskim. Z jednej strony jego położenie gwarantuje doskonałe warunki do windsurfingu oraz kitesurfingu w Zatoce Puckiej, a z drugiej rozpościerają się piękne, szerokie plaże z białym piaskiem. Idealne miejsce do spędzenia aktywnych wakacji, bądź wakacji rodzinnych z dala od zgiełku.
W Chałupach funkcjonuje wiele kwater prywatnych, pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych, a także pola campingowe.
-
Gdyńskie Muzeum Motoryzacji
więcej...Muzeum powstałe z inicjatywy prywatnej jego właściciela gromadzi w swoich zasobach zabytkowe samochody i motocykle. Hala ekspozycyjna wyłożona brukiem pochodzącym z ul. Starowiejskiej w Gdyni, przenosi odwiedzających gdzieś daleko w przeszłość. Kolekcję muzeum tworzy ponad 200 odrestaurowanych, ze szczególną starannością, pojazdów: ok. 50 aut i ok.150 motocykli. Wśród eksponatów są min. auta marki Mercedes Stuttgart z 1926 r., Ford, Fiat oraz Buick Master Six z 1925. Obejrzeć można również motocykle z Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Belgii, a także Polski. Fantastyczne miejsce dla fanów motoryzacji!
-
Dar Pomorza Gdynia
więcej..."Dar Pomorza" nazywany "Białą Fregatą", od 1929 roku związany jest z Gdynią. Został zbudowany w roku 1909 w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej.
Po wodowaniu 18 września 1909 r. otrzymał nazwę "Prinzess Eitel Friedrich" i rozpoczął służbę wychodząc w dziewiczy rejs do Christiansand i Antwerpii. Po klęsce Niemiec w I wojnie światowej statek przejęli Francuzi, przeprowadzając go do portu Saint Nazaire. W roku 1926 otrzymał on nową nazwę "Colbert" i miał zastąpić francuski żaglowiec szkolny "Richelieu". Plan ten nie doczekał się realizacji. W rok później fregata przeszła na własność barona de Foreste, który zamierzał przekształcić ją w jacht oceaniczny, ale i ten pomysł nie został urzeczywistniony.
W roku 1929 statek został zakupiony z datków społecznych przez Pomorski Komitet Floty Narodowej za sumę 7000 funtów szterlingów. Miał zastąpić wysłużony już bark szkolny "Lwów". Fregata otrzymała wówczas kolejną nazwę "Dar Pomorza", dla upamiętnienia ofiarności pomorskiego społeczeństwa. W czerwcu 1930 r. po raz pierwszy stanęła na gdyńskiej redzie, a 13 lipca biskup St. Okoniewski poświęcił statek i jego banderę.
Fregata została przekazana Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni i stała się odtąd drugą (po "Lwowie") "kolebką polskich nawigatorów".
W ciągu 51 lat służby dla Polskiej Marynarki Handlowej "Dar Pomorza" odbył 102 rejsy szkolne, przebywając pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie przeszkolono 13 384 słuchaczy Szkoły Morskiej.4 sierpnia 1982 r. formalnie wycofano "Dar Pomorza" ze służby - w tym samym czasie podniesiono banderę na jego następcy, "Darze Młodzieży", zaprojektowanym i zbudowanym w Gdańsku. 16 listopada 1982 r. "Dar Pomorza" został przekazany Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku.
Fot. Bernadeta Galus
-
Kaktusiarnia w Rumii
więcej...Kaktusiarnia w Rumii to prawdopodobnie największy w Polsce i jeden z największych w Europie zbiorów kaktusów i sukulentów (czyli roślin magazynujących wodę). Kolekcja liczy ok. dwóch milionów egzemplarzy i mieści się w 7 szklarniach. Wstęp jest bezpłatny. Na miejscu można kupić młde rośliny. Dla najmłodszych dodatkową atrakcją będzie mini -zoo.
-
Muzeum Miasta Gdyni
więcej...Głównym celem Muzeum jest dokumentowanie i popularyzacja informacji o historii i współczesności Gdyni , ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia ośrodka miejsko-portowego w okresie II Rzeczypospolitej. Muzeum zgromadziło dotychczas w Dziale Dokumentacji Historii Miasta i Dziale Sztuki ponad 50 tysięcy obiektów.
Muzeum posiada pokaźne zbiory fotograficzne (prawie 40 tys. fotografii oryginalnych i reprodukcji oraz pocztówek i negatywów o tematyce związanej z portem, życiem społecznym, politycznym i gospodarczym miasta i jego mieszkańców, dokumenty, mapy i plany (najstarsza z 1655 r), plakaty i afisze (ponad 1850 sztuk). Również - przedmioty kultury materialnej - m.in. kolekcję mundurów marynarki handlowej, marynarki wojennej oraz wojsk lądowych, w tym mundur oficera marynarki handlowej ok. 1939r., tzw. battle-dress z 1943r. żołnierza 1 Dywizji Pancernej gen. S. Maczka oraz 4 mundury oficerskie LWP z przełomu lat 40. i 50. XX w. Obrazy, grafiki, matryce graficzne stanowią zbiór niemal 2000 obiektów, wśród około 2800 zgromadzonych w Dziale Sztuki. Można tam również zobaczyć tkaniny, medale, rzeźby, pokaźny księgozbiór - wszystko w jakiś sposób związane z Gdynią i jej okolicą.
źródła: wikipedia, http://www.muzeumgdynia.pl/
-
Groty Mechowskie
więcej...Groty Mechowskie to jedyny taki zabytek przyrody w Polsce. Są chronione od 1955 roku jako pomnik przyrody nieożywionej. Wewnątrz znajdują się podtrzymujące strop kolumny o interesujących kształtach. Najstarsza wzmianka o jaskini w Mechowie pochodzi z 1818 roku, ale prawdopodobnie była znana okolicznej ludności już wcześniej. Obecnie dla turystów udostępniono jedynie niewielką część jaskini, a zwiedzanie trwa kilka minut.
Z grotami mechowskimi wiąże się legenda, według której stanowiły one tunel łączący klasztor męski w Mechowie i klasztor żeński w Żarnowcu, w którym spotykali się bracia i siostry. Nie ma niestety dowodów na to że w Mechowie kiedykolwiek był klasztor męski.,chociaż kto wie:-)
-
Sopot - Molo
więcej...Sopockie Molo - najdłuższe drewniane molo w Europie! Wizytówka Sopotu i jeden z najpopularniejszych obiektów to jeden z najpopularniejszych obiektów rekreacyjno-imprezowych. Składa się 2 części: drewnianej i lądowej.
Część drewniana to główny pomost(511,5 metra, oraz pokłady dolne i pokład boczny umożliwiające cumowanie statków pasażerskich i jachtów.
Część lądowa, czyli Plac Zdrojowy to ok 20 tys. mkw., z fontanną, latarnią morską, punktem widokowym i muszlą koncertową
Od 27 kwietnia do 29 września 2013 r. wstęp na część drewnianą jest płatny.Photo: 1. Polandishere, 2 Psylex, http://psylex-photos.deviantart.com
-
Archikatedra Oliwska
więcej...Zbudowany w XIIw, najdłuższy (107 m), kościół cystersów na świecie. Posiada dzieła sztuki od renesansu, baroku, rokoko i klasycyzmu. Znajdują się w niej słynne organy Oliwskie, których możliwości można podziwiać podczas odbywających się przez cały rok prezentacji oraz letniego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.
-
Organy Oliwskie
więcej...Organy w Katedrze Oliwskiej należą do nacenniejszych w Europie. Skonstruowane w 1788r, były wtedy największymi na starym kontynencie i prawdopodobnie na świecie. Organy nie tylko dają piękne dźwięki, lecz również wprawiają w ruch zestaw wyjątkowych figurek, tworzący niecodzienny spektakl.
-
Wartownia nr 1 na Westerplatte
więcej...Wartownia Nr 1 na Westerplatte to jeden z nielicznych oryginalnych budynków dokumentujących czasy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte i niemieckiej agresji na Polskę.
Wartownia powstała w 1934 r. Jej specjalna konstrukcja, m.in. wzmacniane stropy o grubości ponad 20 cm, miały stanowić ochronę przed ostrzałem nieprzyjaciela. To właśnie między innymi w tym budynku we wrześniu 1939 r. polscy żołnierze bronili się przed atakami hitlerowców. Konstrukcja Wartowni dawała osłonę żołnierzom, a ukryte w podziemnej kabinie bojowej stanowiska ciężkich karabinów maszynowych skutecznie powstrzymywały nacierających wrogów.
Po wojnie dzięki zaangażowaniu byłych Obrońców Westerplatte udało się ocalić budynek od zniszczenia. W 1967 r. Wartownia została przesunięta o 78 metrów w miejsce jej dzisiejszego położenia. Dzięki temu zabiegowi możliwe było nie tylko ocalenie tego ważnego obiektu, ale z czasem powstanie w nim oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Dziś we wnętrzu Wartowni można zobaczyć szereg pamiątek m.in. po majorze Henryku Sucharskim – dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej, takich jak: kurtka mundurowa majora, szabla, papierośnica oraz neseser toaletowy, z którym udał się do obozu jenieckiego. Eksponaty te wkomponowano w multimedialną opowieść o dramatycznych wydarzeniach, jakie rozegrały się na Westerplatte we wrześniu 1939 r.
Fot.MHMG
-
Spichlerz Opacki Gdańsk
więcej...Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku powstał w 1958 roku przy ówczesnym Muzeum Pomorskim w Gdańsku. W 1988 siedzibą Oddziału Etnografii został Spichlerz Opacki. Eksponowana jest tu stała wystawa etnograficzna „Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego”, prezentowane są także wystawy czasowe.Do tej pory zgromadzono około 9000 eksponatów z zakresu kultury ludowej. Obok zbiorów dotyczących Pomorza (na przykład bardzo interesująca kolekcja mebli) gromadzone są porównawcze obiekty z zakresu kultury Kujaw, Pałuk, Warmii i Mazur.Jako jedyna placówka w Polsce, Oddział jest w posiadaniu unikatowych przedmiotów po dawnych osadnikach fryzyjskich z terenu Żuław. Ponadto w zbiorach znajdują się zabytki kultury materialnej ludności przemieszczonej z dawnych Kresów w ramach akcji repatriacyjnej. Oddział posiada także małą, lecz bardzo interesującą kolekcję pozaeuropejską – broń, rzeźby, ceramika, ozdoby z terenu Afryki, Ameryki Płd. i Oceanii.Działalność wystawiennicza Oddziału Etnograficznego koncentruje się wokół trzech zagadnień – tematyka regionalna, kresowa oraz związana z mniejszościami narodowymi i etnicznymi. Tak skonstruowany program pozwala prezentować publiczności zarówno najbliższy region, jak i szerszą perspektywę kulturowo-historyczną.
GODZINY OTWARCIA:
sezon zimowy (01.01–30.04 i 1.10-31.12)
wtorek – piątek: 9.00–16.00
sobota – niedziela: 10.00–17.00
sezon letni (01.05–30.09)
wtorek – niedziela: 10.00–17.00
czwartek (01.06–31.08): 12.00–19.00
ul. Cystersów 19
80–330 Gdańsk
tel. 58 552 12 71 wew. 104
Fot. OE - Budynek Spichlerza Opackiego - siedziba Oddziału Etnografii, fot. Grzegorz Nosorowski
-
Pałac Opatów w Oliwie
więcej...Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku mieści się w Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie. Najstarsza część budynku, tzw. Stary Pałac, powstał w XV wieku. Ostateczny kształt budynek otrzymał w trakcie przebudowy w latach 1754–1756. Zamieszkiwał go wówczas ostatni polski opat – Jacek Rybiński. Później pałac był siedzibą opatów mianowanych przez króla Prus, Karola i Josepha Hohenzollernów.
Można oglądać tu zbiory malarstwa i rysunku, grafiki i tkaniny artystycznej, ceramiki, rzeźby oraz zbiory teatralne. Stała Galeria Polskiej Sztuki Nowoczesnej prezentuje około 400 dzieł najwybitniejszych polskich artystów XIX i XX wieku. Kolekcja została pomyślana jako prezentacja najważniejszych nurtów w sztuce polskiej w kontekście ewolucji sztuki europejskiej.
Prezentowane wystawy czasowe ukazują interesujących twórców i najciekawsze zjawiska w sztuce polskiej XIX i XX wieku. Oddział Sztuki Współczesnej organizuje wystawy tematyczne i monograficzne. W Pałacu Opatów odbywają się również cykliczne koncerty muzyki dawnej i współczesnej, odczyty, sympozja i spotkania z artystami.
GODZINY OTWARCIA:
sezon zimowy (01.01–30.04 i 1.10-31.12)
wtorek – piątek: 9.00–16.00
sobota – niedziela: 10.00–17.00
sezon letni (01.05–30.09)
wtorek – niedziela: 10.00–17.00
czwartek (01.06–31.08): 12.00–19.00
ul. Cystersów 18
80–330 Gdańsk
tel. 58 552 12 71 wew. 152
Fot. OSN - Oddział Sztuki Nowoczesnej, fot. Grzegorz Nosorowski
-
Twierdza Wisłoujście
więcej...Twierdza Wisłoujście zlokalizowana u ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego jako część Twierdzy Gdańsk od wieków chroniła wejście do portu, sprawowała kontrolę nad ruchem statków oraz spełniała funkcje sygnalizacyjne.
Zbudowana po obu brzegach ujścia Wisły budziła podziw architekturą, uzbrojeniem, kilkusetosobową załogą oraz ceremoniałem reprezentacyjnym, m.in. salwami na vivat. Jako perła w systemie obronnym Gdańska wizytowana była przez królów polskich: Zygmunta III, Władysława IV i Jana Kazimierza z dynastii Wazów, Jana III Sobieskiego, Stanisława Leszczyńskiego oraz Sasów: Augusta II i Augusta III, zagranicznych dostojników świeckich i duchownych.
Twierdza Wisłoujście zmieniała się wraz z postępem militarnym, rozwojem szkół fortyfikacyjnych oraz sytuacją polityczno-gospodarczą Gdańska. Założenie składało się z obiektów ziemno-wodnych (sieć fos i obwałowań w typie holenderskiej szkoły fortyfikacyjnej, Szańce Wschodni i Zachodni, raweliny) oraz murowanych (Fort Carré w typie nowowłoskiej szkoły fortyfikacyjnej). W rozwoju architektonicznym Twierdzy uczestniczyli mistrzowie budowlani, wojskowi, wyspecjalizowani doradcy krajowi i zagraniczni.
W 1974 roku zachowane do dziś części Twierdzy Wisłoujście - Szaniec Wschodni wraz z rawelinem oraz Fort Carré oddano pod opiekę Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które prowadzi w obiekcie prace naukowo - badawcze, konserwatorsko - rewitalizacyjne oraz chroni go przed postępującą destrukcją. Turystom muzeum udostępnia pierwotną część założenia – Fort Carré oferując zwiedzanie tego zabytku pod opieką wykwalifikowanych przewodników.
Fot.MHMG
-
Centrum Hewelianum Gdańsk
więcej...Eksperymenty w Laboratorium Pana Kleksa, podróż do wnętrza Ziemi, spotkanie oko w oko z burzą piaskową i wybuchającym wulkanem, największe zagadki matematyczne oraz wehikuł czasu, który zabierze na wycieczkę w przeszłość – siedem interaktywnych wystaw w gdańskim Centrum Hewelianum pozwala dzieciom i dorosłym bawić się i poznawać świat.
Centrum Hewelianum to unikalny w skali Europy pomysł na zaadaptowanie zespołu zabytków architektury militarnej na wiodące centrum nauki. Zabytkowe XIX-wieczne budynki dziś stanowią zachętę do poznawania świata i praw nim rządzących. Atrakcyjne wystawy interaktywne, pozwalają jeszcze lepiej zrozumieć matematykę, fizykę, chemię, biologię i historię, a przy tym są doskonałą okazją do świetnej, rodzinnej zabawy.
Wystawienniczą ofertę Centrum uzupełniają innowacyjne zajęcia edukacyjne adresowane do wszystkich grup wiekowych, wystawy czasowe, plenerowe imprezy historyczne, imprezy okolicznościowe, pokazy science show oraz wykłady popularnonaukowe.
W Centrum Hewelianum można spędzić czas z rodziną, bawić się z przyjaciółmi lub zrelaksować się w pofortecznym parku.
Na 25 ha można znaleźć liczne gatunki roślin i zwierząt, w tym pomniki przyrody czy użytki ekologiczne z chronionymi na tym terenie nietoperzami.
Dzięki renowacji budynków i zaadaptowaniu ich na cele wystawiennicze, a także zagospodarowaniu otaczającego je parku, powstała nowa, interesująca i wielofunkcyjna przestrzeń publiczna w centrum Gdańska.
Interaktywne wystawy:
„Wehikuł Czasu. Zabawy z Historią”
„Wehikuł Czasu. Człowiek i Pocisk”
Więcej informacji o Centrum Hewelianum dostępnych na stronie www.hewelianum.pl lub pod numerem tel. (58) 742 33 52.
-
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
więcej...Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku znajduje się w okazałym, wielokondygnacyjnym budynku w stylu neoromańskim, zbudowanym w I połowie XX wieku.
Powstałe 1 września 1979 r., w czterdziestą rocznicę wybuchu II wojny światowej (w miejscu Polskiego Urzędu Pocztowo - Telegraficznego nr 1) muzeum opowiada o działalności polskich urzędów pocztowych oraz o polskiej społeczności Gdańska w latach 1920- 1939. Ekspozycja prezentowana w tej placówce zawiera przede wszystkim informacje na temat wydarzeń mających miejsce 1 września 1939 r. o godzinie 4:45, czyli w momencie ataku na Polski Urząd Pocztowo – Telegraficzny nr 1.
Obejrzeć tu można unikatowe dokumenty drukowane i rękopiśmienne, materiały ikonograficzne, eksponaty związane z obroną placówki oraz prezentujące losy jej obrońców. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. hitlerowski plan ataku na Pocztę Polską z dnia 3 lipca 1939 r., jedną z dziesięciu skrzynek pocztowych zawieszanych na polskich instytucjach i domach prywatnych oraz zrekonstruowany gabinet naczelnika poczty, a w nim aparat Hugesa.
W Muzeum gromadzone i pokazywane są ponadto pamiątki związane z organizacjami polonijnymi o charakterze zawodowym, kulturalnym, oświatowym i sportowym, których zadaniem było podtrzymywanie ducha i budzenie tożsamości narodowej wśród Polaków żyjących w Wolnym Mieście Gdańsku.
Fot.MHMG
-
Muzeum Zegarów Wieżowych Gdańsk
więcej...Muzeum Zegarów Wieżowych jest jedynym tego typu obiektem w Polsce. Mieści się ono w wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku.
Powstały w 1996 r. Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zgromadził ciekawą kolekcję zegarów z całego okresu zegarmistrzostwa mechanicznego i mechaniczno - elektrycznego. Obejrzeć tu można mechanizmy datowane nawet na wiek XIV czy XV, ale także te powstałe po II wojnie światowej. Pomiędzy nimi eksponowane są także rarytasy, takie jak oryginalny zegar kolebnikowy - jeden z nielicznych zachowanych w Europie, zegar z jedynej polskiej fabryki zegarów wieżowych Michała Mięsowicza z Krosna, a także mechanizm z Wysp Brytyjskich w typie zegara wieży parlamentu brytyjskiego („Big Ben”).
W związku z obchodami 400 rocznicy urodzin Jana Heweliusza w 2011 roku zbudowany został w Muzeum Zegarów Wieżowych pierwszy na świecie Zegar Pulsarowy Gdańsk 2011, który wykonano w technologii sygnałów pulsarowych. Zegar ten wykorzystuje jako podstawę czasu impulsy wysyłane przez pulsary - gwiazdy neutronowe i jest jedynym zegarem, który oparty został o to zjawisko, zachodzące daleko poza Ziemią.
W górnych partiach wieży kościoła podziwiać można największy koncertowy carillon w Europie Środkowej (50 - dzwonowy instrument o masie 17 ton). Gdańsk jest jedynym w Polsce miastem posiadającym trzy czynne carillony. Wszystkie instrumenty są pod opieką Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Na balkonie hełmu wieży kościoła św. Katarzyny urządzono punkt widokowy Gdańska i okolic.
Fot.MHMG
-
Gdańsk
więcej...Miasto nad Zatoką Gdańską. Jedno z najstarszych miast Polski. Razem z Sopotem i Gdynią tworzy tzw. Trójmiasto, bardzo popularne wśród turystów. Nazywany jest Stolicą Bursztynu, to tu najsłynniejsi mistrzowie bursztyniarstwa tworzą tu unikatową biżuterię i inne piękne przedmioty, które można kupić na każdym rogu ulicy. Gdańsk pełen zabytków, uliczek z małymi sklepikami, przytulnymi i klimatycznymi knajpkami, jest idealnym miejscem na spędzenie urlopu. Tym bardziej, że leżące tuż obok Gdynia i Sopot oferują dodatkowe atrakcje dla amatorów morskiej bryzy. Z Gdańska można się dostać bezpośrednio promem do Szwecji, a z lotniska im. Lecha Wałęsy do wielu miast Europy.
-
Wielka Zbrojownia (Arsenał)
więcej...Wielka Zbrojownia w Gdańsku – nazywana też arsenałem, stanowi najokazalszy świecki budynek manierystycznej zabudowy Gdańska. Inspiracją do powstania stały się Hale Mięsne w Haarlemie. Zbrojownia została wzniesiona w latach 1602 - 1605. Jest dziełem jednego z najwybitniejszych gdańskich architektów tamtej epoki, Antoniego van Obbergena. Zbudowano ją z drobnej, czerwonej, holenderskiej cegły zdobionej dekoracjami z piaskowca oraz bogatymi złoceniami. Konstrukcja sprawia wrażenie, jakby budynek składał się z czterech, pozornie oddzielnych kamieniczek.
żródło: http://pl.wikipedia.org