Dodaj obiekt! Dodaj usługę!

Użyj filtrów aby znaleźć idealne miejsce na wakacje. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki Booking.com


 


 


 

Ciekawe miejsca w pobliżu: Hotel Afrodyta**** Business & SPA

Dane miejsca: 96-325 Radziejowice , ul. Letniskowa 4a, Tartak Brzózki , (46) 857 74 05 , +48 603 773 010 , www.afrodytaspa.pl , biuro@afrodytaspa.pl

  • Muzeum i Park w Nieborowie i Arkadii

    więcej...

    Muzeum w Nieborowie i Arkadii powstało w 1945 roku. W jego skład wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Pałac i ogród regularny (francuski) w Nieborowie oraz angielski (sentymentalno-romantyczny) w Arkadii po renowacji i uporządkowaniu zostały udostępnione zwiedzającym jako stylowe pałacowo-ogrodowe założenie rezydencjonalne. Helena Radziwiłłowa zgromadziła w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej oraz rzeźb antykizujących i kopii dzieł antycznych, a także ,,starożytności'' średniowiecznych i renesansowych, z których utworzyła swoiste muzeum w Świątyni Diany. Znalazły się w nim Głowa Niobe, Popiersie Rzymianki, grecko-rzymskie stele, sarkofagi i urny grobowe, ozdoby ogrodowe, architektoniczne elementy lapidariane oraz obiekty  antykizujące, jak rzeźba Śpiącej Ariadny, popiersie Meleagra, młodego Rzyminina, Trójnóg Stanisława Augusta, a także manierystyczny Maszkaron Guglielmo della Porta i hermy dłuta Michałowicza z Urzędowa.
    source: http://www.nieborow.art.pl/

  • Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

    więcej...

    Muzeum Powstania Warszawskiego odtwarza atmosferę powstańczej Warszawy, pokazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej. Autorzy ekspozycji postanowili połączyć historię z nowoczesnością, miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji i w ten sposób zakorzenić wydarzenia sprzed 60 lat we współczesnej świadomości narodowej.

     

    Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed sześćdziesięciu lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania – godzinę „W”. W oddzielnym pomieszczeniu eksponowane są maszyny drukarskie z lat czterdziestych, wszystkie są sprawne i drukują m.in. historyczne obwieszczenie z 3 sierpnia 1944 roku, “Biuletyn Informacyjny” oraz ulotki okolicznościowe.

     

    W przeznaczonej specjalnie dla dzieci Sali Małego Powstańca - jedynej tego typu w Polsce - jasnej i kolorowej, dzieci uczą się historii oglądając teatrzyk powstańczy czy wcielając się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszek. Najmłodsi goście mają do dyspozycji repliki dawnych zabawek, gry planszowe i puzzle.

     

    W okalającym budynek Muzeum Parku Wolności głównym elementem jest Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący ponad dwieście kilo dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, dowódcy Powstania Warszawskiego.

    źródło, foto (Julia Sielicka): www.1944.pl,

  • Muzeum Chopina w Warszawie

    więcej...

    Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie - największa kolekcja chopinianów na świecie. Powstały w 1934 Instytut Fryderyka Chopina stworzył początki kolekcji dzisiejszego Muzeum. Przed II wojną zbiory liczyły trzynaście autografów muzycznych i listów, dziś jest to ponad 5 tysięcy obiektów, wśród których znajdują się autografy i pierwodruki dzieł Chopina, jego korespondencja, pamiątki, dokumenty, ważne edycje dzieł kompozytora i jemu współczesnych oraz obrazy, grafiki i rzeźby. Zbiory Muzeum są wciąż powiększane dzięki poszukiwaniom prowadzonym na rynkach antykwarycznych i aukcjach oraz dzięki ofiarności donatorów.

    Dział Zbiorów Specjalnych obejmuje rękopisy, druki, zbiory ikonograficzne i pamiątki. Grupa pamiątek obejmuje osobiste przedmioty należące niegdyś do Fryderyka Chopina (fortepian, złoty zegarek, kalendarzyki-notatniki, ołówek, breloczek, spinki do gorsu, pudełeczko na cukierki, chusteczka z monogramem), a także kosmyk włosów i zasuszone kwiaty z łoża śmierci.

    Muzyka, zapach i światło to tylko niektóre ze specjalnych efektów, które czekają, aby pobudzać zmysły widzów. Nowatorskie podejście do tematyki życia i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów budzi uznanie zarówno wśród miłośników muzyki klasycznej i historyków, jak i artystów. Warto odwiedzić to miejsce.

    źródło: www.chopin.museum/pl

  • Muzeum Narodowe - Warszawa

    więcej...

    Muzeum Narodowe w Warszawie obchodzące w 2012 roku swoją sto pięćdziesiątą rocznicę istnienia to instytucja gromadząca, przechowująca i udostępniająca
    dorobek artystyczny pokoleń od starożytność i po współczesność. Wielkie zbiory malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby i rzemiosła artystycznego, wyjątkowa kolekcja późnośredniowiecznej sztuki kościelnej, zbiory sztuki starożytnej i wybitny zespół zabytków z nubijskiej katedry Faras, ciągle niedoceniony zbiór Gabinetu Monet i Medali, kolekcja sztuki Dalekiego Wschodu, fotografii czy wzornictwa to tylko część przebogatych zasobów muzeum.

    żródło: http://www.mnw.art.pl/

  • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

    więcej...

    Centrum Nauki Kopernik to ciekawe miejsce inspirujące do odkrywania i rozumienia świata. Zwiedzający samodzielnie poznają prawa przyrody, fizyki i natury dzięki interaktywnym wystawom poświęconym poszczególnym dziedzinom. Można zwiedzić galerie: Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Re:generacja, Strefa światła i inne. Doskonałe miejsce do spędzenia ciekawego dnia z dziećmi.
     

  • Warszawa

    więcej...

    Stolica Polski, tętniący życiem ośrodek wielkomiejski; centrum gospodarcze, kulturalne i polityczne kraju. Zniszczona prawie całkowicie podczas II wojny światowej, dziś zaskakuje odnowionymi i zrekonstruowanymi zabytkami, wplecionymi w nowoczesną architekturę miasta. Warszawa, jako stolica kultury zaprasza do muzeów, galerii, filharmonii i teatrów oraz na imprezy plenerowe, koncerty i wernisaże. Dla aktywnych proponuje hale sportowe, baseny, miejsca dla narciarzy i amatorów joggingu. Spragnionym relaksu i zabawy proponuje szeroki wachlarz restauracji, klubów, pubów i dyskotek.

    Photo: PolandisHere

  • Stare Miasto w Warszawie

    więcej...

    Starówka Warszawska  (Stare Miasto) jest odwiedzana przez miliony turystów każdego roku. Stare Miasto zostało założone w XIII wieku obok zamku Książąt Mazowieckich (na miejscu starszej części dzisiejszego Zamku Królewskiego). Jest to najstarsze centrum historyczne w mieście. W czasie II wojny światowej Starówka została niemal całkowicie zniszczona. Po wojnie, w przeciągu kilku lat została odbudowana na podstawie starych fotografii i obrazów Bernardo Bellotto (Canalletto), który zatrudniony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego udokumentował w swoich pejzażach warszawskich wygląd miasta.  Stare Miasto jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

     

     

    Photo 1. Ryszard.flog.pl, Photo 2, 3 Psylex, psylex-photos.deviantart.com

     

     

  • Zamek Królewski w Warszawie

    więcej...

    Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV w., kiedy to powstała Wieża Wielka- dzisiejsza Wieża Grodzka. Za czasów Zygmunta III Wazy uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku. Był rezydencją królewską, miejscem obrad sejmu, centrum administracyjnym i kulturalnym kraju. Zniszczony w połowie XVII w. podczas wojen ze Szwecją, powoli odzyskiwał świetność za panowania Wettinów.W drugiej połowie XVIII w. artyści zatrudnieni przez Stanisława Augusta (Jan Christian Kamsetzer, Marcello Bacciarelli, Dominik Merlini) przebudowali wnętrza komnat, tworząc Apartamenty: Wielki i Królewski. W czasie zaborów (XIX w.) znaczna część zbiorów ostatniego króla znalazła się w Rosji.
    Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości część dzieł sztuki powróciła na dawne miejsce. We wrześniu 1939 r. Zamek został zbombardowany, jednak muzealnicy, pod kierunkiem prof. Stanisława Lorentza, zdołali uratować niektóre elementy wystroju wnętrz i dzieła sztuki. We wrześniu 1944 r. Zamek został wysadzony przez wojska niemieckie. W latach 1945-1970 władze komunistyczne zwlekały z odbudową; decyzję podjęto dopiero w 1971 r. Fundusze na odbudowę do 1980 r. zawdzięczano wyłącznie ofiarności społecznej. W 1984 r. udostępniono zwiedzającym zrekonstruowane wnętrza. Od 1995 r. trwały prace nad konserwacją Arkad Kubickiego i rekonstrukcją ogrodów zamkowych. Zakończenie tych prac oraz remontu pałacu Pod Blachą sfinalizuje dzieło odbudowy kompleksu architektonicznego, jakim jest Zamek. W kwietniu 2009 r., nastąpiło uroczyste otwarcie Arkad Kubickiego, które stały się nową, kulturalną przestrzenią na mapie Warszawy.

    żródło: http://www.zamek-krolewski.pl/historia/historia

    Photo: majkad.blogspot.com

     

  • Zamek Ujazdowski w Warszawie

    więcej...

    Zamek Ujazdowski wzniesiony został w 1624 r. przez króla Zygmunta III Wazę. W XIX w. przeznaczono Zamek na szpital wojskowy. Podczas ostatniej wojny spłonął, a wypalone mury rozebrano w 1954 r. Obecna budowla jest rekonstrukcją, nawiązującą kształtem do zamku wazowskiego. Oryginalne są tylko podziemia. Projektantem odbudowy zamku był prof. Piotr Biegański. Po zakończeniu prac budowlanych w 1985 r. Zamek Ujazdowski przeznaczony został na siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej. W Centrum Sztuki Współczesnej organizuje wystawy, warsztaty, ekspozycje multimedialne i inne wydarzenia, prezentując dorobek artystów z Polski i z zagranicy.

    źródło: www.lazienki-krolewskie.pl

  • Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie

    więcej...

    Muzeum Więzienia "Pawiak" to muzeum upamiętniające więzienie Pawiak, działające w latach okupacji niemieckiej 1939-1944. Powstało w 1965 roku z inicjatywy i przy współudziale byłych więźniów politycznych Pawiaka. Budynek wzniesiono na ocalałych fundamentach podziemnych kazamat VII i VIII oddziału więzienia wysadzonego przez Niemców w sierpniu 1944 roku.  W skład zespołu pomnikowego Muzeum Więzienia Pawiak wchodzą: filar stanowiący fragment bramy wjazdowej, Pomnik Drzewa Pawiackiego - brązowa kopia słynnego wiązu, świadka historii - na którym rodziny ofiar od 1945 roku umieszczały tabliczki epitafijne, betonowy mur z blokami piaskowca okalający teren Muzeum, z symbolicznymi rzeźbami, a także dziedziniec więzienny z pomnikiem.

     

    W Pawiaku, gdzie było miejsce na 950 więźniów, przebywało ich przeważnie ok. 3 tys.  Więźniowie Pawiaka nawiązywali kontakty z pozostającymi na wolności poprzez polski personel obsługi. W więzieniu działały polskie organizacje konspiracyjne, do których należeli więźniowie-lekarze i personel pielęgniarski oraz więźniowie funkcyjni. Dzięki nim udało się uwolnić pewną liczbę więźniów bądź uchronić od rozstrzelania lub wysłania do obozów koncentracyjnych.

     

    Szacuje się, że na około 100 tys. więźniów, którzy przeszli przez Pawiak w latach 1939-1944 – 37 tys. zginęło w egzekucjach, zostało zamordowanych w czasie przesłuchań lub w celach, albo zmarło w szpitalu więziennym. Około 60 tys. więźniów wywieziono do obozów koncentracyjnych, najwięcej do Auschwitz-Birkenau a także do Ravensbrűck, Gross-Rosen, Majdanka, Stutthofu, Sachsenhausen, obozu pracy w Treblince i do Buchenwaldu.

    źródło: www.pl.wikipedia.org; www.portalwiedzy.onet.pl

    Fot. Tadeusz Stani

  • Cmentarz Powązkowski w Warszawie

    więcej...

    Cmentarz Powązkowski w Warszawie to zabytkowa nekropolia stolicy. Wśród ok. 1 miliona osób, pochowanych jest tam wielu znanych i zasłużonych Polaków i Polek, w tym żołnierze powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, myśliciele, lekarze, prawnicy, duchowni. Część z nich spoczęła w założonej w 1925 Alei Zasłużonych. Po 1945 w budynku katakumb zorganizowano mauzoleum, gdzie złożono prochy zamordowanych w obozach koncentracyjnych.

    źródło: www.pl.wikipedia.org/

    Photo: www.fotopolska.pot.gov.pl

  • Muzeum Karykatury w Warszawie

    więcej...

    Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego pomysłodawcą, a później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Początkowo skromny zbiór rysunków zgromadzonych w Muzeum wynosił około 2500 obiektów, a obecnie rozrósł się on do kolekcji ponad 18-tysięcznej. Uwzględniając zaś depozyty stałe liczy on ponad 25 tysięcy rysunków, a także obiekty z zakresu malarstwa i rzeźby.  Nowością są wystawy o charakterze performance oraz ekspozycje wyko­rzystujące w szerokim zakresie środki audiowizualne, w tym specjalnie przygotowywane na poszczególne wystawy materiały filmowe. W swojej historii Muzeum zrealizowało ponad 300 wystaw w siedzibie własnej, a także ponad 200 na terenie całego kraju i za granicą – w niemal wszystkich krajach Europy oraz USA.

    źródło: www.muzeumkarykatury.pl

  • Muzeum "Czar PRL" Warszawa

    więcej...

    Czar PRL-muzeum życia minionej epoki to pierwsze tego typu miejsce w Warszawie.

     

    Można cofnąć się w czasie do typowego M2, usiąść na półko-tapczanie i posłuchać muzyki z winyli. Do zobaczenia kuchnia z epoki, łazienka z niezniszczalną Franią, kącik dziecięcy i moda PRL.

     

    Tuż obok, w sekcji "Ulica" będzie można poczuć oddech Zomo, wejść do budki telefonicznej czy też zobaczyć jedyny w Polsce stacjonarny saturator. Do obejrzenia czeka również m.in biuro KC, kącik Solidarnościowy, sklep z pustymi hakami czy też poczekalnia z prasówką.

     

    Muzeum oferuje po za biletem wstępu, również usługi przewodnickie oraz wynajem powierzchni pod prywatne eventy.

     

    Bilet wstępu: 8 zł dorosły, 5 zł ulgowy/grupowy. Usługa przewodnicka to koszt 80 zł.

     

    Muzeum jest otwarte codziennie od 10 do 16.

    Czar PRL mieści się na terenie Fabryki PZO, przy ulicy Grochowskiej 316/320. Wejście od strony ulicy Głuchej (na przeciwko Soho Factory) lub od Kamionkowskiej.

     

    www.adventurewarsaw.pl/muzeum-prl.html

  • Muzeum Neonu

    więcej...

    Pierwsze Polsce Muzeum Neonów, którego celem jest dokumentacja i ochrona powojennych reklam świetlnych. W zbiorach znajduje się obecnie ponad 50 neonów, czyli blisko 500 liter.

    source: http://www.neonmuzeum.org

  • Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

    więcej...

    Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. O jego wyjątkowości stanowią siedziba, kolekcja i światowa renoma.

    Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie. Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny artystyczne, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów.

     

    Zrewitalizowaną przestrzeń pofabryczną uzupełnia Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, w którym znajduje się 8 obiektów typowych dla zabudowy Łodzi z XIX w. i pocz. XX w.: 4 domy rzemieślnicze, dom czynszowy, willa letniskowa, budynek przystanku tramwajowego i kościół z Nowosolnej. Po translokacji wszystkie budynki poddano gruntownej renowacji, podczas której przywrócono im pierwotną kolorystykę, a niektóre elementy zrekonstruowano.

     

    Atrakcyjna przestrzeń, zrewitalizowana z wyjątkowym poszanowaniem historii, skłania muzeum i niezależnych organizatorów do lokowania na terenie Białej Fabryki i skansenu masowych imprez kulturalnych np. pokazów mody czy koncertów. W 2013 r. przestrzeń wystawiennicza muzeum powiększyła się o zrewitalizowany budynek „Kotłowni”, w którym powstało muzeum interaktywne, wykorzystujące nowoczesne techniki multimedialne.

     

    Wystawy stałe:

    -Z modą przez XX wiek

    -Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX/XX w. Prezentacja maszyn w ruchu

    -Dawne zakłady Ludwika Geyera 1828 - 2002

    -Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa

    - Muzeum interaktywne „Kotłownia”

     

    w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej:

    -Rekonstrukcja wnętrz mieszkań robotniczych z lat 20. i 30. XX w.

    -Rekonstrukcja wnętrza izby warsztatowej z I poł. XIX w.

    - W kuchni Pani Goldbergowej

    - Nasza szafa- projekt edukacyjno-animacyjny http://szafa.muzeumwlokiennictwa.pl

     

     

    Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

    ul. Piotrkowska 282

    93 - 034 Łódź

    tel. (42) 684 33 55

    sekretariat@muzeumwlokiennictwa.pl

    http://www.muzeumwlokiennictwa.pl

     

     

    Godziny otwarcia

    Poniedziałek        nieczynne
    Wtorek                9.00 - 17.00
    Środa                  9.00 - 17.00
    Czwartek             11.00 - 19.00
    Piątek                  9.00 - 17.00
    Sobota               11.00 - 16.00
    Niedziela              11.00 - 16.00

    Cennik:

    Bilet wstępu normalny - 10 zł
    Bilet wstępu ulgowy - 6 zł

    Sobota jest dniem bezpłatnego wstępu na wystawy stałe (zwiedzanie wystaw bez opieki przewodnika muzealnego).

    Dzieciom i młodzieży do 16 roku życia  przysługuje bezpłatny wstęp na wystawę maszyn w ruchu, do skansenu oraz Muzeum interaktywnego „Kotłownia”.

     

    Fotografie:Lech Andrzejewski

  • Park Edukacji i Rozrywki Farma Iluzji w Mościskach

    więcej...

    Farma Iluzji to jeden z najmłodszych parków na mapie turystycznej Polski.
    Na ponad 4 hektarach urokliwego krajobrazowo miejsca ulokowano kilkadziesiąt mniejszych i większych atrakcji dla dorosłych i dzieci w każdym wieku.
    Znajdują się tu zarówno eksponaty ze świata iluzji optycznych, duże budowle, które zmieniają prawa grawitacji, jaki i miejsca do zabawy i wypoczynku - plaża, labirynty, place zabaw, ogniska, grille i wiele, wiele innych.

     

    Najważniejszą atrakcją jest Latająca Chata Tajemnic. Uniesiona z jednej strony na gigantycznych balonach zachwyca już z zewnątrz. Prawdziwe wrażenia czekają jednak po przekroczeniu jej progu...
    Podobnie jest z Tunelem Zapomnienia - niepozorny budynek kryje w środku atrakcję, która może być wyzwaniem dla zmysłów największego sceptyka.
    Od niedawna można także przeżyć Iluzję czasu - cofając się do czasów starożytnego Egiptu. Grobowiec Faraona - ta atrakcja łączy w sobie edukację i rozrywkę z dreszczykiem. Spotkanie z mumią gwarantowane.
    Oprócz atrakcji w pomieszczeniach - na Farmie Iluzji ulokowano wiele mniejszych instalacji zaprzeczających zmysłom. Niemożliwy Trójkąt, Lewitujący Kran, Studnia nieskończoności  to tylko przykłady.  Warto również pamiętać o samym terenie. Lokalizacja w środku lasu, drzewa, stawy, czyste powietrze i dużo trawy na której można rozłożyć sobie kocyk i po prostu odpocząć.

     

    Uwaga - warto jednak mieć na uwadze, że Farma Iluzji uzależnia... Szczególnie dzieci - zawarte w cenie biletu place zabaw, pole dmuchańców, plaża na której można robić wykopaliska a nawet farmowe zwierzaki (króliczki, kucyki i kózki) - to wszystko powoduje, że pobyt na Farmie Iluzji w odczuciu dzieci jest zawsze za krótki... ale czy to źle ? Przekonajcie się sami.

     

    W sezonie zimowym Park Iluzji przekształca się w Park Św.Mikołaja. Oferuje te same atrakcje, wzbogacone o chatę Św.Mikołaja i górkę śniegową. W tym miejscu nie można się nudzić.

    www.farmailuzji.pl


     

  • Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej Wąwolnica

    więcej...

    Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej  - Najważniejsze sanktuarium na Lubelszczyźnie, z kultem maryjnym rozwijanym od ponad 700 lat. Według podań, w 1278 roku w Kęble koło Wąwolnicy, w czasie odwrotu hord tatarskich pobitych na Śląsku Opolskim m.in. przez wojska dziedzica wąwolnickiego Ottona Jastrzębczyka, lżona przez barbarzyńców figura Matki Boskiej zajaśniała nieziemskim blaskiem i uniosła się, aby nie mogli dosięgnąć jej poganie.

     

    Maryjny kult rozwinęli benedyktyni z klasztoru na Świętym Krzyżu. Wąwolnica zawdzięcza prawa miejskie i budowę zamku obronnego Kazimierzowi Wielkiemu. Dzisiaj na wzgórzu zamkowym zachowała się tylko gotycka kaplica (prezbiterium dawnego kościoła zamkowego), rozbudowana w XX w. Obok stoi neogotycka bazylika z lat 1907-14. Wąwolnickie sanktuarium słynie z dwóch gotyckich figur w ikonograficznym typie „Pięknej Madonny”: cudownej figury Matki Boskiej Kębelskiej z ok. 1440 r. w kaplicy oraz figury Matki Boskiej Wąwolnickiej z przełomu XIV-XV wieku w bazylice. W odpustowe dni (pierwsza sobota i niedziela września) do miejsca objawień w Kęble, gdzie stoi murowana kapliczka, organizowane są procesje światła z udziałem wielotysięcznego tłumu wiernych. 

    źródło: www.lubelskie.pl

  • Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu

    więcej...

    Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski – obecnie największy kościół w Polsce, znajdujący się w województwie wielkopolskim w miejscowości Licheń Stary niedaleko Konina. Położony jest na terenie sanktuarium maryjnego, ważnego katolickiego ośrodka religijnego w kraju. Budowlę wzniesiono dla upamiętnienia objawień z lat 1813 i 1850-1852, których świadkami byli Tomasz Kłossowski i Mikołaj Sikatka. Jest to obecnie największa świątynia w Polsce i jedna z największych na świecie. Na placu przed bazyliką może zgromadzić się ok. 250 000 wiernych.

     

    source: wikipedia

  • Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

    więcej...

    Zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce jest położony 35 kilometrów od Lublina.

    Historia obiektu jest związana z dwoma polskimi rodami arystokratycznymi: Bielińskich i Zamoyskich.

     

    Pałac, ufundowany przez Michała Bielińskiego, zbudowany prawdopodobnie przez Józefa Fontanę w stylu późnego baroku, był skromną wiejską rezydencją. W roku 1799 przeszedł na własność rodziny Zamoyskich, a na przełomie XIX i XX wieku został rozbudowany i urządzony przez Konstantego Zamoyskiego. Wówczas stał się jedną z najpiękniejszych siedzib arystokratycznych w dawnej Polsce.

     

    Wnętrza pałacu do dziś zachowały swój układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenie z drugiej połowy XIX wieku i początku XX wieku. Konstanty Zamoyski stworzył tu panteon chwały swojego rodu.

    Obecnie zbiory zawierają w większości dawną kolekcję Zamoyskich, uzupełnioną zakupami porcelany, sreber, zegarów i dywanów.

     

    Muzeum Zamoyskich w Kozłówce wyróżnia się wiernością w utrzymaniu dawnego wyglądu, zarówno zabytkowych wnętrz, jak i otoczenia (park, kaplica, powozownia).

    Doskonały stan zespołu pałacowo-parkowego zostały docenione i uhonorowane licznymi nagrodami krajowymi i międzynarodowymi (Europa Nostra, Pomnik Historii, 7 nowy cud Polski magazynu National Geographic).

     

    Adres Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

    21-132 Kamionka

    tel +48 81 852 83 00

    www.muzeumzamoyskich.pl

     

  • Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

    więcej...

    To największe i najstarsze muzeum zabawek w Polsce. Ponad 630m2 powierzchni i kilka tysięcy eksponatów, podzielonych na kilkanaście wystaw, min. "Miasto zabawek", Magiczne obrazy", repliki historycznych zabawek, "Świat modeli" - modele aut, samolotów, statków i wiele innych. Muzeum dba o zapewnienie niezwykłych wrażeń najmłodszym zwiedzającym, proponuje wystawy interaktywne, na których zabawki można nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć.

Tweetuj z Nami!

Pogoda, 30 Czerwiec
Pogoda w Warszawa
+14

Max.: +18° Min.: +13°

Wilgotność: 93%

Wiatr: NW - 13 KPH

Pogoda w Poznań
+17

Max.: +19° Min.: +11°

Wilgotność: 72%

Wiatr: WNW - 11 KPH

Pogoda w Cracow
+14

Max.: +17° Min.: +12°

Wilgotność: 93%

Wiatr: NW - 10 KPH

Pogoda w Wrocław
+17

Max.: +19° Min.: +11°

Wilgotność: 77%

Wiatr: WNW - 8 KPH

Pogoda w Lublin
+20

Max.: +21° Min.: +13°

Wilgotność: 93%

Wiatr: W - 6 KPH

Pogoda w Gdańsk
+17

Max.: +20° Min.: +12°

Wilgotność: 67%

Wiatr: WNW - 11 KPH