Użyj filtrów aby znaleźć idealne miejsce na wakacje. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki Booking.com
Ciekawe miejsca w pobliżu: Hotel Wit Stwosz***
-
Muzeum Bursztynu Kraków
więcej...Muzeum Bursztynu to miejsce wyjątkowe, zrodzone z pasji do bursztynu jego pomysłodawcy i właściciela Tomasza Mikołajczyka. Lokalizacja w Krakowie nie jest przypadkowa: stolica Małopolski jest bowiem - po Gdańsku, nazwanym Światową Stolicą Bursztynu - najsilniej kojarzona z tym uznawanym za typowo polski kamieniem. Choć „bursztynowych” miejsc na mapie Krakowa jest wiele, Muzeum Bursztynu z pewnością bardzo szybko stanie się najważniejszym.
Dlaczego? Ponieważ zgromadzono tu wyjątkowe eksponaty pokazujące naturalną urodę bursztynu bałtyckiego, świadczące o jego unikatowości, dostarczające cennej wiedzy na temat powstawania i historii obróbki tego kamienia, uwrażliwiające na jego piękno oraz różnorodność form i barw, przypominające, dlaczego tylu ludzi na świecie uważa, że to właśnie bursztyn jest spośród wszystkich kamieni najpiękniejszy. To wszystko czyni z Muzeum Bursztynu miejsce wyjątkowe, do którego chce się wracać.
Muzeum Bursztynu prowadzi nie tylko działalność edukacyjną i popularyzatorską. W sklepiku muzealnym można zapoznać się i zakupić tradycyjną i nowoczesną biżuterię oraz sztukę użytkową z bursztynu. Historię i współczesne losy skamieniałej przed 40 milionów lat żywicy dodatkowo przybliży czytelnia, w której zgromadzono ciekawe publikacje – idealnym miejscem, by zgłębić tajniki bursztynu opisane w literaturze przedmiotu będzie kawiarniany ogródek. Przyjemne chwile spędzone na lekturze lub inspirującej rozmowie dodatkowo umili aromatyczna kawa.
Z myślą o czystości handlu bursztynem i uczciwości praktyk kupieckich w Muzeum powstało Laboratorium Bursztynu, gdzie na nowoczesnym spektrometrze prowadzone są badania autentyczności tego kamienia.
źródło: www.ambermuseum.eu
-
Dom Jana Matejki - Kraków
więcej...Dom Jana Matejki przy ulicy Floriańskiej 41 to drugi najstarszy oddział Muzeum Narodowego .Dom, w którym znany polski malarz Jan Matejko urodził się i gdzie mieszkał i pracował to najstarsze muzeum w Polsce poświęcone tym znakomitym życia artysty i pracy. Matejko malował najważniejsze wydarzenia w historii Polski i muzeum gromadzi pamiątki związane z jego pracą zarówno jako artysty i nauczyciela. Był również zapalonym kolekcjonerem i Wystawa prezentuje obiekty związane z kulturą Polski i Europy, a także z Bliskiego i Dalekiego Wschodu
source: http://www.muzeum.krakow.pl
-
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce
więcej...Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce - 252 najcenniejsze i najciekawsze zabytkowe obiekty drewniane tworzą . Na Szlaku znalazły się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej. Szlak powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego. Po opracowaniu koncepcji szlaku i podpisaniu umowy z sąsiednimi województwami o współpracy w zakresie jego tworzenia w latach 2001-2003 wszystkie obiekty zostały oznakowane tablicami, a dojazd do nich znakami drogowymi.
W 2003 roku cztery kościoły drewniane z Małopolski zostały szczególnie wyróżnione wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Należą do nich: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej. Natomiast w 2013 roku do Listy UNESCO dopisane zostały cztery cerkwie, wchodzące w skład Szlaku. Są to: cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach, cerkiew św. Paraskewii w Kwiatoniu oraz cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.
źródłó: www.drewniana.malopolska.pl
-
Muzeum Narodowe - Kraków
więcej...Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszym z polskich muzeów noszących nazwę „Narodowe”. Utworzone w 1879 roku, początkowo jako muzeum polskiej sztuki współczesnej, dzięki wielu darom i zakupom jest dziś największą instytucją muzealną w Polsce – pod względem liczby budynków (17), oddziałów (11) oraz oddanych pod opiekę obiektów (800 tysięcy). I choć specjalnością Muzeum pozostaje nadal głównie polska sztuka i kultura, to na jego majątek składają się również wspaniałe kolekcje dzieł sztuki europejskiej i światowej, m.in., malarstwa, grafiki rzeźby zachodnioeuropejskiej, sztuki i rzemiosła Dalekiego Wschodu, sztuki starożytnej, cerkiewnej, judaików czy liczny zbiór wyrobów rzemiosła, militariów, i tkanin Zachodu i Wschodu oraz numizmatów.
Source: http://www.muzeum.krakow.pl
-
Galeria Sztuki XIX wieku Sukiennice - Kraków
więcej...Sukiennice w Rynku Głównym – pierwsza siedziba Muzeum Narodowego – mieszczą na piętrze ekspozycję dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Obecnie (2006) zbiory przeniesione zostały do Zamku Królewskiego w pobliskich Niepołomicach, na czas remontu i modernizacji zabytkowego budynku Sukiennic.
-
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Trasa Pamięci
więcej...Trasę Pamięci tworzą trzy oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Ulica Pomorska, Apteka pod Orłem oraz Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Te trzy punkty na mapie Krakowa to trzy dopełniające się opowieści o wojnie i czasie, który po niej nastał.
Łączony bilet wstępu Trasa Pamięci (Ulica Pomorska, Apteka pod Orłem, Fabryka Schindlera):
bilet normalny: 23 zł
bilet ulgowy: 19 zł
bilet rodzinny: 55 zł
bilet grupowy: 22 zł (w cenie usługa przewodnicka po Fabryce Emalia Oskara Schindlera, w pozostałych oddziałach możliwość zarezerwowania usługi przewodnickiej za dodatkową opłatą)
bilet grupowy szkolny: 18 zł (w cenie usługa przewodnicka po Fabryce Emalia Oskara Schindlera, w pozostałych oddziałach możliwość zarezerwowania usługi przewodnickiej za dodatkową opłatą)
Bilet ważny przez 7 dni od daty zakupu.Ulica Pomorska
„Pomorska”, przez wiele lat po zakończeniu okupacji niemieckiej Krakowa, była powszechnie zrozumiałym skrótem, symbolem nazistowskich zbrodni, jednoznacznie kojarzonym z miejscem, z którego naziści kierowali systemem terroru zwróconym przeciwko społeczności Krakowa. „Pomorska” to jednak nie tylko dawna siedziba gestapo, a właściwie siedziba Urzędu Komendanta Służby Bezpieczeństwa i Policji Bezpieczeństwa Dystryktu Kraków Generalnego Gubernatorstwa w latach 1939–1945, ale przede wszystkim miejsce, gdzie zachował się jedyny w swoim rodzaju autentyczny dokument, „Krzyk uwieczniony”.
W kilku niewielkich piwnicach, dostępnych po wejściu na podwórko Domu Śląskiego przy ul. Pomorskiej 2, zachowały się uwiecznione na ścianach aresztu gestapo napisy z lat 1939–1945, pozostawione przez zatrzymane i tu przesłuchiwane osoby. Zadaniem nowej wystawy Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 jest komentowanie zasadniczego przekazu tego miejsca, „Krzyku uwiecznionego” zachowanego w dawnych celach, historii Domu Śląskiego, jako siedziby gestapo.
Wystawa pomyślana jest jako rodzaj istotnego uzupełnienia przekazu ekspozycji w Fabcyce Emalia Oskara Schindlera, zbudowanego wokół mitu Oskara Schindlera. Na Pomorskiej zwiedzający ma możliwość nawiązania „intymnego” kontaktu z ciągle bliską nam historią, która ciągle pozostaje żywa i ma szanse pozostać żywa dla kolejnych pokoleń.
Apteka pod Orłem
Drugi punkt na Trasie Pamięci to muzeum Apteka pod Orłem z wystawą Apteka w getcie krakowskim poświęconą zagładzie krakowskich Żydów. Mieści się na terenie dawnego getta utworzonego przez Niemców w marcu 1941 r. w Podgórzu.
Muzeum działa w dawnej aptece Pod Orłem, prowadzonej przez Tadeusza Pankiewicza przed wojną, podczas jej trwania i przez krótki okres powojenny. Apteka Pankiewicza, przy ówczesnym placu Zgody, była jedyną apteką funkcjonującą w obrębie getta, a jej właściciel jedynym Polakiem mającym prawo do stałego w nim przebywania. Apteka stała się miejscem spotkań żydowskich intelektualistów, naukowców i artystów przebywających w getcie. W czasie krwawych akcji wysiedleńczych na placu Zgody w 1942 r. personel apteki bezpłatnie wydawał rannym opatrunki i lekarstwa.
Apteczne zakamarki wykorzystywane były jako schowki, ratujące przed deportacją do obozów zagłady. Pankiewicz i jego asystentki: Irena Droździkowska, Aurelia Danek i Helena Krywaniuk byli łącznikami pomiędzy Żydami w getcie i poza nim, przekazując informacje i szmuglowaną żywność.
Fabryka Schindlera
Fabryka Schindlera położona jest również w Podgórzu, w poprzemysłowej dzielnicy Zabłocie. Podobnie jak apteka Tadeusza Pankiewicza, jest symbolem ocalenia i zachowania humanitarnej postawy w najtrudniejszych sytuacjach.
Niemiec Oskar Schindler, właściciel Niemieckiej Fabryki Naczyń Emaliowanych, zatrudniał w swojej fabryce krakowskich Żydów, a w 1943 r. doprowadził do powstania przy ul. Lipowej podobozu obozu Płaszów, w którym skoszarowano więźniów pracujących w Fabryce Schindlera i kilku innych okolicznych zakładach. Warunki stworzone przez Schindlera przy ul. Lipowej umożliwiły około tysiącu osobom przetrwanie pobytu w obozie.
W 1944 r. Schindler ewakuował część zbrojeniową fabryki do Brünnlitz na Morawach wraz z tysiącem robotników – więźniów obozu Płaszów. Dzięki temu uratował im życie. Obecnie budynek administracyjny dawnej fabryki jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Prezentowana w nim wystawa stała Kraków – czas okupacji 1939–1945 stanowi najważniejszy element tej trójdzielnej struktury opowiadającej o historii okupowanego Krakowa.
Ekspozycja w Fabryce Schindlera prezentuje w sposób całościowy historię Krakowa lat 1939–1945, a w pozostałych placówkach tworzących Trasę Pamięci rozwinięcie znalazły wybrane tematy.
-
Poznaj Kraków na Rowerze z Muzeum Historycznym Miasta
więcej...Zdrowo! Swoim tempem! Rekreacyjnie!
Poznaj Kraków na ROWERZE MHK – odwiedź bicyklem oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa!
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wprowadza jako pierwsze muzeum w Polsce nową ofertę – zwiedzanie oddziałów MHK na rowerze. Każdy zwiedzający może wypróbować jedną lub wszystkie
z proponowanych tras tematycznych. Będąc konsekwentnym w przemierzaniu drogi, można zyskać tańsze lub darmowe bilety wstępu do oddziałów Muzeum. Aby otrzymać zniżkę i darmowy wstęp do obiektów, należy podążać wyznaczoną trasą i zbierać w kasach oddziałów MHK pieczątki. Ważna jest kolejność odwiedzanych miejsc – powinna być zgodna z przebiegiem trasy.
O podstemplowanie mapy zawsze trzeba prosić w kasie obiektu!Trasy są trzy:
Trasa nr 1
Historie i tajemnice Krakowa z czasów II wojny światowejOdkryj najciekawsze miejsca Krakowa, które były świadkiem trudnych i ciężkich lat niemieckiej okupacji. Odwiedź dawną siedzibę gestapo, miejsca związane z historią kultury żydowskiej na Kazimierzu, poznaj losy bohaterów, którzy ryzykowali własnym życiem próbując pomagać i ratować prześladowanych. Ta trasa to niezapomniana lekcja historii.
Trasa obejmuje cztery oddziały Muzeum:
- Ulica Pomorska
Tu znajdowało się więzienie gestapo, które było miejscem kaźni wielu tysięcy ludzi w czasie II wojny światowej. Dzisiaj miejsce to przypomina o tragicznych losach krakowian – ofiar niemieckiego, sowieckiego i PRL-owskiego aparatu represji.
- Apteka pod Orłem
Oryginalny budynek apteki podczas II wojny światowej znajdował się w getcie krakowskim, dzisiaj poświęcony jest osobie Tadeusza Pankiewicza – człowieka, który ryzykował własnym życiem pomagając swoim żydowskim sąsiadom.
DRUGI BILET Z 25% ZNIŻKĄ
- Fabryka Emalia Oscara Schindlera
Właścicielem Deutsche Emailwarenfabrik był Oscar Schindler, który w czasie II wojny światowej uratował życie tysiącu osobom. Historię tego miejsca przedstawił Steven Spielberg w filmie Lista Schindlera.
TRZECI BILET Z 50% ZNIŻKĄ
- Stara Synagoga
W tej najstarszej z zachowanych w Polsce synagog wystawione są przedmioty żydowskiej sztuki obrzędowej. Prezentowane są one w trzech grupach tematycznych – synagoga, święta i obrzędy doroczne, życie prywatne.
CZWARTY BILET Z 25% ZNIŻKĄ
Trasa nr 2
Wyjątkowy KrakówTa trasa przeznaczona jest głównie dla tych, którzy szukają innego oblicza Krakowa. Na tej trasie można poznać najciekawsze lokalne tradycje i zwyczaje – dowiedzieć się, kim był Lajkonik i skąd wzięła się tradycja jego harców, a także poznać historię narodzin Nowej Huty – miasta idealnego klasy pracującej.
Trasa obejmuje cztery oddziały Muzeum:
- Pałac Krzysztofory
Jeden z najpiękniejszych i najokazalszych pałaców miejskich w Krakowie. W pomieszczeniach na parterze organizowane są wystawy czasowe, a w jednej z komnat na piętrze podziwiać można dzieło włoskiego rzeźbiarza Baltazara Fontany – stiuk sufitowy Strącenie Faetona z ok. 1700 r.
PIERWSZY BILET Z 20% ZNIŻKĄ
- Ulica Pomorska
Tu znajdowało się więzienie gestapo, które było miejscem kaźni wielu tysięcy ludzi w czasie II wojny światowej. Dzisiaj miejsce to przypomina o tragicznych losach krakowian – ofiar niemieckiego, sowieckiego i PRL-owskiego aparatu represji.
- Dom Zwierzyniecki
Znajdujący się w urokliwej dzielnicy Krakowa, u stóp salwatorskiego wzgórza oddział MHK przyciąga niepowtarzalnym klimatem dawnego zwierzynieckiego przedmieścia.
TRZECI BILET Z 50% ZNIŻKĄ
- Dzieje Nowej Huty
W tej najmłodszej dzielnicy Krakowa zobaczyć można wiele ciekawych przykładów socrealistycznej architektury. Oddział MHK gromadzi zaś wszelkie pamiątki związane z Nową Hutą, zarówno z czasów obecnych, jak i sprzed okresu budowy kombinatu i nowej dzielnicy mieszkaniowej.
CZWARTY BILET GRATIS
Trasa nr 3
Średniowieczny KrakówNiech rower zostanie twoim wehikułem czasu, który zabierze cię w podróż szlakami średniowiecznego miasta. Poznaj mroczne tajemnice oraz historie plag i najazdów. Przekonaj się, jak przed wiekami toczyło się życie w Krakowie, mieście zaludnionym przez królów, kupców i żaków.
Trasa obejmuje cztery odziały Muzeum:
- Barbakan i Mury Obronne
Zabytki średniowiecznej fortyfikacji miejskiej pokazują, jak dawniej wyglądały obwarowania Krakowa. Aktualnie jest to miejsce pokazów walk rycerskich i tańców dworskich.
PUNKT WYPOŻYCZENIA ROWERÓW
- Wieża Ratuszowa
Niezwykłe wrażenie robi panorama starego miasta oglądana z Wieży Ratuszowej, dawnego symbolu władzy politycznej i ekonomicznej miasta.
DRUGI BILET Z 20% ZNIŻKĄ
- Kamienica Hipolitów
Śladami kota Hipolita, mieszkańca kamienicy, można zgłębiać zakamarki i poznawać tajemnice typowego domu mieszczańskiego.
TRZECI BILET GRATIS
- Podziemia Rynku
Multimedialne widowisko porywa widza w podróż w czasie, podczas której można nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii początków legendarnego miasta.
CZWARTY BILET Z 50% ZNIŻKĄ
Dzięki współpracy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i wypożyczalni rowerowej Cool Tour Company każdy zwiedzający ma możliwość wypożyczenia rowerów w dwóch punktach miasta
– w Barbakanie oraz przy ul. Grodzkiej 2.W Barbakanie wypożyczalnia jest otwarta w weekendy w godz. 10.30–18.00, natomiast Cool Tour Company codziennie w godz. 9.30–20.00.
Do dyspozycji zwiedzających są wygodne, miejskie rowery wyposażone w poręczne koszyki oraz we wkładki antyprzebiciowe.
Cennik wypożyczenia rowerów:
1 godz. – 10 zł
5 godz. – 40 zł
cały dzień – 50 zł
doba – 60 zł
Nie trzeba z góry deklarować się, na jak długo chce się wypożyczyć rower. Wszystkie płatności reguluje się po zwrocie roweru.
Więcej o trasie:
http://www.mhk.pl/muzuem-na-rowerze
http://www.mhk.pl/images/upload/aktualnosci/2014/mapa%20rower%2850x60%29PL_mala.pdfRowerzyści mogą również skorzystać z usługi przewodnika, który poprowadzi ich zgodnie ze ścieżką wybranej trasy. Przewodnika należy zarezerwować minimum 24 godziny przed wycieczką wysyłając
e-mail na adres: reservation@cooltourcompany.com -
Kraków
więcej...Miasto na południu Polski, dawna stolica Polski. Odwiedzających urzeka magiczny klimat miasta, jaki tworzą okazałe zabytki, małe uliczki i rozsiane po Rynku knajpki i kawiarnie. Na każdym rogu ulicy można spotkać ulicznych artystów, malarzy i rzeźbiarzy sprzedających swoje dzieła, a do spacerów często przygrywają uliczni grajkowie. Kraków posiada międzynarodowe lotnisko Balice. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek Królewski na Wawelu oraz dzielnica żydowska Kazimierz.
Photo: Lilianna Wolnik
-
Kościół Mariacki Kraków
więcej...Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany również Mariackim, to jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski. Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku, znajduje się na Rynku Głównym w Krakowie. Na szczególną uwagę zasługuje Ołtarz Wita Stwosza, Ten liczący ok. 13 × 13 m. poliptyk, składa się z głównego korpusu-szafy z pełnoplastycznymi rzeźbami tworzącymi dwie sceny – Zaśnięcie i Wniebowzięcie Panny Marii.
Z wieży Kościoła co godzinę słychać hejnał, urywany nagle, zgodnie z legendą, która mówi o tym, że hejnalista widząc wojska tatarskie zbliżające się do miasta, chciał grą ostrzec mieszkańców. Niestety dosięgła go strzała i nie zdążył dokończyć hejnału. Na wieżę, z której rozbrzmiewa hejnał, można wejść i podziwiać piękną panoramę Krakowa.
źródło: wikipedia
-
Podziemia Rynku Kraków
więcej...Śladem europejskiej tożsamości Krakowa
Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, ze pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Podziemi Rynku.
24 września 2010 roku został otwarty szlak turystyczny – Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Powstanie tej interaktywnej wystawy umożliwiły badania archeologiczne, które były prowadzone nieprzerwanie od 2005 do 2010 roku we wschodniej części Rynku Głównego. Odkryto wówczas ogromne bogactwo śladów wielowiekowej historii tego miejsca. Pod płytą Rynku powstał więc unikatowy na skalę europejską rezerwat archeologiczny o powierzchni blisko 4000 m2, który daje możliwość podziwiania odnalezionych skarbów i poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa.
Podziemna ekspozycja prezentuje nie tylko bogatą historię Krakowa, ale też związki, jakie łączyły to miasto z najważniejszymi w średniowiecznej Europie ośrodkami handlu i kultury. Ukazuje też znaczenie ówczesnej stolicy Polski w działalności związku hanzeatyckiego. Zgromadzone zabytki, jak choćby monety z XIV w. czy ozdoby i ceramiczne naczynia, potwierdzają trwającą w tym miejscu nieprzerwanie od setek lat tradycję europejskiej wymiany kulturowej i handlowej.
Szlak turystyczny w Podziemiach Rynku wiedzie pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych, takich jak: Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate, Waga Wielka i Sukiennice. Ciekawostką są też zachowane fragmenty brukowanych ciągów komunikacyjnych, które dają wyobrażenie o średniowiecznej technologii budowania dróg. Nienaruszone profile ziemne, tzw. świadki archeologiczne, wyjaśniają natomiast proces podnoszenia terenu Rynku na przestrzeni kilkuset lat.
Liczne zabytki przybliżają życie codzienne w Krakowie sprzed kilku wieków. Na wystawie można zobaczyć m.in. średniowieczne narzędzia, zabytkowe monety, używane ponad 600 lat temu przybory higieniczne, gliniane figurki, ozdoby, kostki do gry, a także groty tatarskich strzał czy pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony. Wyjątkowo okazale prezentuje się, unikatowa na skale światową, ważąca 693 kg bryła cennego wówczas ołowiu – tak zwany bochen.
Zwiedzając szlak turystyczny w Podziemiach Rynku, można poznać też historię Krakowa z czasów przed lokacją miasta. Najstarsze dzieje tego miejsca przybliżają prezentowane na ekspozycji rekonstrukcje XI-wiecznych pochówków. Oryginalne fundamenty chat z przełomu XII i XIII wieku oraz rekonstrukcje warsztatów złotnika i kowala obrazują zaś wygląd osady przedlokacyjnej, zniszczonej w czasie najazdu mongolskiego w 1241 roku.
Odwiedzając wystawę Śladem europejskiej tożsamości Krakowa, można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. W trakcie zwiedzania towarzysza nam bowiem m.in. odgłosy gwaru transakcji handlowych.
Wystawę wzbogacają ponadto ciekawe makiety oraz multimedia w postaci ekranów dotykowych, hologramów, projekcji i filmów dokumentalnych wyświetlanych w specjalnie do tego celu zaaranżowanych pomieszczeniach piwnic pod Sukiennicami.
Z myślą o najmłodszych powstał natomiast specjalny pokój zabaw oraz mechaniczny teatrzyk Legenda o dawnym Krakowie.
Ceny biletów:
normalny 19 zł
ulgowy 16 zł
grupowy 15 zł
grupowy szkolny 10 zł
rodzinny 38 zł (2 osoby dorosłe i 2 dzieci do 16 lat lub 1 osoba dorosła i 3 dzieci do 16 lat)
usługa przewodnicka 120 zł od grupy
usługa przewodnicka dla szkół 90 zł od grupy
wypożyczenie audioprzewodnika 5 zł (język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, rosyjski)
Godziny otwarcia:
sezon zimowy (listopad - marzec)
poniedziałek, środa-niedziela 10.00-20.00
wtorek 10.00-16.00 (wstęp wolny)
sezon letni (kwiecień- październik)
poniedziałek 10.00-20.00
wtorek 10.00-16.00 (wstęp wolny)
środa-niedziela 10.00-22.00
Wystawa nieczynna w pierwszy wtorek miesiąca. -
Dom Józefa Mehoffera - Kraków
więcej...Dom Józefa Mehoffera przy 26 ulicy Krupniczej, został zakupiony w 1932 roku (jako miejsce narodzin Stanisława Wyspiańskiego) przez fin de siècle malarza Józefa Mehoffera, który był uczniem Jana Matejki. Nadał budynkowi cech intymnej rodzinnej posiadłości. W 1996 roku, po niezbędnych remontach i pracach konserwatorskich, został otwarty jako muzeum biograficzne poświęcone Mehofferowi. Można ta zwiedzić i zobaczyć pokoje z autentycznymi meblami, materiały ikonograficzne, fotografie, pamiątki rodzinne i własne prace artysty, jak również jego biblioteki. Udało się również ponownie otworzyć Ogród Młoda Polska zaprojektowany przez Mehoffera.
source: http://www.muzeum.krakow.pl/
-
Zamek Królewski na Wawelu
-
Opactwo w Tyńcu
więcej...Opactwo w Tyńcu jest jednym z najstarszych, istniejących dziś klasztorów w Polsce. Usytuowane jest na wysokim wzgórzu nad Wisłą, skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Opactwo, wciąż pełni swoje funkcje religijne, prowadząc jednocześnie część komercyjną. W budynku dawnej biblioteki mieści się ekspozycja muzealna, Benedyktyński Instytut Kultury oraz Dom Gości - w którym można znaleźć nocleg. W Opactwie działa również jednostka gospodarcza Benedicite, która zajmuje się sprzedażą produktów wytwarzanych wg klasztornych, tradycyjnych receptur.
-
Zamek Pieskowa Skała
więcej...Niewielu wie, że nazwa "Pieskowa Skała" odnosi się do wapiennej skały na której wnosi się zamek - położony w samym sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Budowla renesansowa - zamek był po raz pierwszy wymieniony w 1315 i był ważnym miejscem w łańcuchu umocnień wzdłuż szlaku handlowego między Krakowem i Śląskiem .
-
Lanckorona
więcej...Lanckorona miasto do 13 VII 1933, obecnie wieś, siedziba gminy. Znana szczególnie w kręgach artystycznych, miejscowość letniskowa. Gościła tu cała plejada znanych polskich malarzy, artystów ,reżyserów, pisarzy i innych zagorzałych wielbicieli.
Unikatowy w skali kraju małomiasteczkowy układ urbanistyczny, malownicze niepowtarzalne krajobrazy, swoisty mikroklimat, czyste powietrze, a przede wszystkim cisza i spokój, które dają możliwość dobrego wypoczynku od zgiełku współczesnej cywilizacji. Lanckorona jest też dobrym punktem wypadowym do wycieczek - w Beskid Makowski, Dróżki Kalwaryjskie, do Wadowic i Krakowa.
źródło:http://www.lanckorona.pl
Photo: modraszek.flog.pl
-
Zamek Lipowiec
więcej...Lipowiec – dawny zamek biskupów krakowskich, zachowany w formie zakonserwowanej ruiny, zlokalizowany na wapiennym wzgórzu (362 m n.p.m.) o tej samej nazwie, będącym częścią tzw. Grzbietu Tenczyńskiego, w sąsiedztwie wsi Wygiełzów i Babice. Jego najstarsze partie pochodzą z drugiej połowy XIII wieku. Zamek murowany najprawdopodobniej stopniowo zaczął powstawać od drugiej połowy XIII aż do początków XIV wieku.Zamek udostępniony jest do zwiedzania, po wykupieniu biletu wstępu obejrzeć można kilkadziesiąt pomieszczeń, na trzech kondygnacjach. Jedną z głównych atrakcji jest taras widokowy na zamkowej wieży, na wysokości 27m.
źródło:wikipedia
-
Kopalnia Soli Bochnia
więcej...Zabytkowa Kopalnia Soli Bochnia to najstarsza na ziemiach polskich kopalnia, w której rozpoczęto wydobycie soli kamiennej. Jej początki sięgają 1248 r. Po blisko ośmiu wiekach eksploatacji przypomina niezwykłe podziemne miasto, zachwycając niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami. Kopalnię można zwiedzać pieszo oraz... łodziami.
Zwiedzanie podziemi najstarszej polskiej kopalni soli to niezwykła wyprawa przez najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska znajdujące się na poziomie IV August (176 m głębokości) i poziomie VI Sienkiewicz (223 m głębokości). Obejmują one unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, surowe kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami, a także narzędzia i urządzenia górnicze, którymi posługiwano się przed wiekami.
Dla turystów dostępna jest jedyna na świecie Podziemna Ekspozycja Multimedialna. Zwiedzanie ma charakter podróży w czasie. W opowiadaniu o historii przewodnikowi pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy a nawet duch cystersa - mnicha, z którego zakonem wiąże się początek kopalni w Bochni. Zwiedzanie kończy się w Komorze Ważyn, znajdującej się na poziomie VI Sienkiewicz 250 m pod ziemią. Znajdują się tam boisko sportowe, podziemna restauracja Ważynek, sklepik z pamiątkami oraz mini plac zabaw dla najmłodszych.
źródło: www.kopalniasoli.pl
-
Cmentarz Żydowski - Wadowice
więcej...Cmentarz Żydowski w Wadowicach to zabytkowa nekropolia założona w 1882. Zajmuje powierzchnię 0,5 hektara, na której zachowało ponad 500 nagrobków wykonanych z marmuru i piaskowca z inskrypcjami w języku hebrajskim i jidysz
Źródłem informacji i zdjęć jest wikipedia
-
Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
więcej...W Domu Rodzinnym Jana Pawła II stworzone zostały Muzeum, gdzie można prześledzić życie i działalność kapłańską Papieża. Co roku to miejsce odwiedzane jest przez rzesze turystów, którzy pragną poznać bliżej tego najsłynniejszego Polaka.
http://www.domrodzinnyjanapawla.pl/
-
Winnica Dosłońce k/Krakowa
więcej...Winnica położona jest w miejscowości Dosłońce (stąd jej nazwa) blisko od historycznych Racławic i około 40km od Krakowa. Cały ten rejon jest zbudowany z margli górnej kredy pokrytych czwartorzędowym lessem. Wodę cechuje bardzo dobra jakość (I klasa czystości), pozwalająca na wykorzystanie jej bez uzdatniania. Czystość powietrza należy do najlepszych w kraju.
Powyższe atuty winnicy uzupełnia autentyczny urok okolicy Dosłońce, do którego należy zaliczyć w szczególności: zachody słońca i widoki gór (np. Tatr przy dobrej widoczności).
To miejsce stało się moim życiowym siedliskiem. W 2006 roku zbudowałem dom i posadziłem pierwsze krzaki winorośli. W chwili obecnej winogrona są obsadzone na powierzchni 0,22ha. Docelowo winnica osiągnie powierzchnię 1ha.
Winnica została założona w tzw. „ciepłej strefie” na południowo zachodnim zboczu, o pochyleniu średnio 15o, na wysokości nieco poniżej 350m npm. Naturalne osłony od mroźnych wiatrów północnych i wschodnich zostały dodatkowo uzupełnione pasem wierzby energetycznej od zachodu.
Założona winnica miała i wciąż ma charakter eksperymentalny.
Na początku istotnym utrudnieniem, jak wykazały badania ziemi, była zmineralizowana gleba lessowa.
Bardzo skuteczne w rozwiązaniu problemu okazało się zastosowanie: biowęgla otrzymanego na drodze pyrolizy wierzby energetycznej oraz Efektywne Mikroorganizmy (EMTM). EMTM zostały wyodrębnione z natury przez profesora Teruo Higa z Uniwersytetu Ryukyu na Okinawie w Japonii w 1982roku. (http://www.emgreen.pl/czym-jest-em™-,100.html).
Kolejnym zadaniem było ustalenie optymalnej formy prowadzenia winorośli. Najlepsza okazała się niska forma w luźnym rozstawie 2,7mx(1m-1,2m).
Aktualnie ważnym krokiem jest wybór gatunków winorośli, które zapewnią interesującą jakość wina. Ilość odmian zredukowałem wstępnie do: Bianka, Cabernet Dorsa, Jutrzenka, Leon Millet, Marechal Foch, Muskat Odeskij, Seyval Blank, Regent, Roesler, Rondo. Dobrze rokuje Rubinet – nowa Vitis vinifera z Moraw, która dołączy do ww. listy.
Mieszańce klasyczne nie są przeze mnie zabezpieczane w żaden sposób na zimę. Ochrony przed mroźnym wiatrem wymagają jedynie Vitis vinifery. Potwierdza to istnienie u mnie "ciepłej strefy".
Po początkowych latach, gdy najważniejsza była gleba, dziś koncentruję się głównie na procesie winifikacji.
Znów eksperymentuję szukając drogi do uzyskania wina o oryginalnym smaku. Z zainteresowaniem przyglądam się winiarzom z Moraw, gdzie klimat jest zbliżony do polskiego a produkowane wina są dobrej jakości.
Zapraszam do mojego ukochanego Dosłońca. Przy kieliszku wina chętnie podzielę się doświadczeniami związanymi z:
- kreowaniem optymalnego siedliska dla winorośli,
- ożywianiem gleby,
- winoroślą uprawianą prawie bez chemii,
- winifikacją o ograniczonym siarkowaniu,
jak również
- pompą ciepła, elementami pasywnego ogrzewania drewnianego domu z kominkiem opalanym wierzbą energetyczną, ogrodem,
czyli tym wszystkim co jest blisko mnie, przy kieliszku wina.
Winnica Dosłońce leży na Małopolskim Szlaku Winnym.
Kontakt:
Winnica Dosłońce
Zbigniew Zobek
Dosłońce 34, 32-222 Racławice
Tel.: +48 504855046
e-mail: zbigniew.zobek@wp.pl