Dodaj obiekt! Dodaj usługę!

Znajdziecie tutaj CIEKAWE MIEJSCA i atrakcje zlokalizowane na terenie Polski - historyczne pałace, zamki i kościoły, a także miejsca do spędzenia rodzinnych chwil i przeżycia przygody.

Jeśli interesuje Cię natura, fauna i flora - zapraszamy tutaj - Natura - gdzie prezentujemy Parki Narodowe, Krajobrazowe i Rezerwaty Przyrody w Polsce.

Poszukujących rozrywki, ciekawych wydarzeń kulturalnych, muzycznych, wystaw i muzeów - zapraszamy tutaj Wydarzenia.



Sztolnia Czarnego Pstrąga Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry , Repecka , śląskie Planuj podróż

SZTOLNIA "CZARNEGO PSTRĄGA" – najdłuższa podziemna przeprawa łodziami w Polsce

Sztolnia „Czarnego Pstrąga” zwana tarnogórską „podziemną Wenecją”, to nie tylko unikatowy zabytek techniki, ale również najdłuższa w Polsce, bo licząca aż 600 metrów, podziemna trasa turystyczna, którą pokonuje się łodziami. Sztolnia „Czarnego Pstrąga” stanowi fragment XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk, która odprowadzała kiedyś wody kopalniane na powierzchnię ziemi. Jej drążenie ruszyło w 1821 roku, a zakończyło się w 1834.

 

Sztolnia „Czarnego Pstrąga” została udostępniona do zwiedzania w 1957 roku. Do tej pory zwiedziło ją ponad 2,3 mln turystów. Obiekt znajduje się na terenie urokliwego parku przyrodniczo-krajobrazowego „Park w Reptach i Dolina Dramy”.

 

Do sztolni prowadzi szyb „Ewa” oraz „Sylwester”. Zwiedzanie obiektu rozpoczyna się od zejścia krętymi schodami do podziemnej przystani znajdującej się w szybach „Ewa” lub „Sylwester” (ruch odbywa się wahadłowo). Kilkadziesiąt metrów pod ziemią turyści wsiadają do łodzi i w tajemniczej scenerii, przy świetle migocących lamp karbidowych, przepływają odcinek 600 metrów. Przewodnik niczym mityczny Charon lub wenecki gondolier odpychając łódki od ociosów snuje opowieści górnicze. W migotliwym świetle wprawne oko może dostrzec pstrąga. Wydaje się on być czarny, stąd też przyjęła się nazwa chodnika sztolniowego jako „Czarnego Pstrąga”, która funkcjonuje po dzień dzisiejszy.

 

Podczas zwiedzania chodnika oglądać można ociosy skał, na których widoczne są pionowe rowki, czyli ślady otworów strzałowych. W Sztolni spotkać można również nietoperze, które w ostatnim czasie urządziły sobie w niej swoją sypialnię.

W podziemiach sztolni panuje temperatura ok. 10 st. C. Czas trwania zwiedzania to ok. 60 min.

 

Obiekt można zwiedzać w językach: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim i czeskim.

 

W 2004 roku Sztolnia „Czarnego Pstrąga” oraz Zabytkowa Kopalnia Srebra zostały wpisane na prezydencką listę Pomników Historii. Od 2006 roku zarówno sztolnia jak i kopalnia znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

 

GODZINY ZWIEDZANIA PODANE SĄ NA STRONIE www.kopalniasrebra.pl

Sztolnia „Czarnego Pstrąga” znajduje się na terenie Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Dojście do obiektu od ul. Śniadeckiego i Repeckiej

rezerwacja biletów wstępu dla grup zorganizowanych: 32 285 49 96

Prosimy, aby grupy autokarowe podjeżdżały na parking przy ul. Repeckiej

www.kopalniasrebra.pl

 



Tweetuj z Nami!