Użyj filtrów aby znaleźć idealne miejsce na wakacje. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki Booking.com
Ciekawe miejsca w pobliżu: Domki letniskowe „Zagroda”
-
Ogrody Hortulus Dobrzyca
więcej...Ogrody Hortulus w Dobrzycy to kompleks ogrodów pokazowych tworzonych już od ponad 20 lat z miłości do natury i z potrzeby dzielenia się tym, co piękne, z innymi. Składa się on z dwóch, oddzielonych od siebie terenem Szkółki Roślin Ozdobnych zespołów ogrodowych o nieco innym charakterze.
Pierwszy z nich, to Ogrody Tematyczne Hortulus - blisko 30 różnych ogrodów, wśród których są te, związane ściśle z rodzajem środowiska - między innymi ogród skalny, ogród leśny, jak i te, w których dominuje architektura i styl związany ze sztuką i kulturą narodową, jak np.: ogród japoński, francuski czy śródziemnomorski.
Grupę ogrodów zmysłów zaprojektowano w stylu angielskim - każdy z nich pobudza inne zmysły człowieka. Wzrokiem zawładną ogrody barwy, światła i cienia, do których należą: ogród purpury i ognia, biały, lila-róż, niebiesko-żółty. Słuch rozbudzą ogrody szumu, szelestu, dźwięku i ciszy czyli ogrody traw oraz ogrody wodne, w tym najnowszy ogród w stylu wybitnego architekta - Antonio Gaudiego.
Woń, aromat, zapach, to przede wszystkim trzy rodzaje ogrodów ziołowych, ogród pachnący oraz piękne i oryginalne rosarium w stylu angielskim.
Co roku można w nich obserwować wspaniały spektakl zmian pór roku. Wiosną - od kwietnia do maja - można podziwiać tysiące tulipanów, narcyzów, hiacyntów, we wszelkich możliwych barwach, oryginalnych i niespotykanych kształtach, wypełniających wiele zakątków w ogrodach.
Czerwiec jest eksplozją kolorów i nade wszystko zapachów kwitnących azalii, rododendronów, bzów i bylin.
W upalne lato znajdziecie Państwo schronienie przed piekącym słońcem, na zacienionych ławeczkach, wśród tysięcy kwiatów rabatowych, letnich bylin oraz wspaniałych kolekcji róż w wielu odmianach. Jesień w ogrodzie - od września do listopada - choć czasem niedoceniana, jest najpiękniejszą mozaiką barw, zapachów i aromatów, a także romantycznym czasem babiego lata.
W Ogrodach Tematycznych Hortulus znajdują się również: Centrum Ogrodnicze z marketem "Ogród i Galeria", gdzie najwybredniejsze gusta hobbystów i koneserów zaspokoi 3,5 tysiąca, pochodzących z własnej szkółki odmian i gatunków roślin, elementy architektury ogrodowej i wyposażenia ogrodów, a także wiele innych pięknych przedmiotów dla domu i ogrodu.
Caffe Bar "Barwinek" zaprasza Państwa na najróżniejsze smakołyki sporządzone z sezonowych płodów naszego ogródka.
Więcej informacji o Ogrodach Tematycznych Hortulus znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej: http://www.hortulus.com.pl oraz na Facebook'owym profilu Hortulus Dobrzyca.
Drugi, to udostępnione do zwiedzania w czerwcu 2014 roku, realizowane od 2003 roku Ogrody Hortulus Spectabilis.
To autorski projekt zespołu ogrodów o różnej stylistyce, w założeniu mający pełnić rolę oryginalnego, jedynego takiego w Polsce miejsca wypoczynku i rekreacji.
Centralnym jego punktem jest największy w świecie labirynt grabowy, który powstał z 18 tysięcy sztuk sadzonek tego drzewa.
Labirynt zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 metrów, a łączna długości jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km.
Spacery po labiryncie, jedną z trzech tras zwiedzania gwarantują doskonałą zabawę. W jego sercu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa, której oryginalna konstrukcja została zrealizowana na wzór podwójnej nicią DNA.
Z tarasu wieży rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wioski, w dobrą pogodę na morze, ale przede wszystkim na otaczające labirynt Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni.
Jest to zespół ogrodów o powierzchni około 6 ha, w którym znajdziemy: magiczny kamienny krąg, ogrody „4 pory roku”, ogród zegarów, ogród „kalendarz celtycki”, dające inspirację do przemyśleń na temat przemijania oraz angielskie rabaty bylinowe cieszące oko kolorami i elementami architektonicznymi, rosarium z parterami bukszpanowymi, a także ogrody węzłowe i topiary bukszpanowe.
Ogrody Hortulus Spectabilis to nie tylko starannie pielęgnowane kompozycje roślinne oraz wyszukane i oryginalnie wkomponowane elementy architektury i sztuki ogrodowej, ale także doskonałe miejsce zabawy, rekreacji i wypoczynku dla rodzin z dziećmi, po którym można się poruszać z wózkami dziecięcymi, wózkami inwalidzkimi. Brzozowy lasek zachęca do relaksu w fotelach i hamakach.
Zapraszamy do zwiedzania naszych ogrodów
Więcej informacji o Ogrodach Hortulus Spectabilis znajdziecie Państwo na stronie internetowej: http://www.ogrody-labirynt.com.pl oraz na Facebook'owym profilu Ogrody Hortulus Spectabilis.
-
Maszoperia - Muzeum 6D w Kołobrzegu
więcej...Muzeum 6D – Maszoperia powstało z potrzeby upamiętnienia życia i pracy nadbałtyckich maszopów. To jedyne tego typu miejsce w Europie.
Nie ma tu kustosza i kapci, na pewno też nie gości nuda. Nie trzeba szeptać. Wręcz przeciwnie, można głośno mówić, wymieniać się wrażeniami i dotykać eksponaty. Całość ekspozycji zaprezentuje lektor, który w języku polskim, niemieckim, angielskim lub rosyjskim przeniesie swoim opowiadaniem do roku 1913.
Muzeum to 500m2 malowideł 3D, eksponaty, których można dotykać, a do tego efekty specjalne: ruchoma podłoga, wiatr, mgła i wiele innych.
źródło:www.muzeum6d.pl
-
Multimedialne Muzeum na Klifie w Trzęsaczu
więcej...Na urokliwym Wybrzeżu Rewalskim, na trasie wycieczek zmierzających po największych nadmorskich atrakcjach Pomorza Zachodniego, między Kołobrzegiem a Świnoujściem, w sercu Trzęsacza i tuż obok ruin kościoła św. Mikołaja z XIV wieku, znajduje się Multimedialne Muzeum na Klifie.
Wizyta w Muzeum na Klifie to prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni. W nowych salach, za pomocą najnowocześniejszych narzędzi multimedialnych, przedstawiona jest historia kościoła w Trzęsaczu, kolejne etapy walki z żywiołem, lokalne legendy oraz wiele ciekawostek geograficznych. Klasyczne eksponaty zastąpiono tutaj efektami multimedialnymi – współgrające ze sobą światło, obraz i dźwięk oddziałują na wszystkie zmysły odwiedzających. Multimedialna "Opowieść Neptuna", instalacje świetlne, animowane makiety wybrzeża klifowego i interaktywne dioramy czy prezentacje to tylko niektóre z jego atrakcji.
Multimedialne Muzeum na Klifie jest jednym z najnowocześniejszych obiektów edukacyjno-rozrywkowych na zachodniopomorskim wybrzeżu. Dzięki swojemu położeniu tuż przy ruinach kościoła i zaledwie kilkaset metrów od stacji kolejki wąskotorowej idealnie nadaje się na obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki po Pomorzu.
Muzeum kieruje swoją ofertę do wszystkich grup wiekowych. Prezentacja dostępna jest w języku polskim, niemieckim oraz angielskim. Podczas zwiedzania z pewnością świetnie będą się bawić zarówno dzieci, jak i dorośli. Na najmłodszych czeka specjalna baśniowa wersja prezentacji, gdzie w rolę Syrenki wcieliła się Małgorzata Foremniak, a w rolę Neptuna – Radosław Pazura. Dzięki zastosowanym nowoczesnym technologiom można efektywnie i ciekawie połączyć naukę z rozrywką. Muzeum na Klifie w Trzęsaczu to nie tylko spotkanie z historią regionu, lecz także niebanalna lekcja wyobraźni dla wszystkich. Więcej informacji na www.muzeumtrzesacz.pl.
GODZINY OTWARCIA:
Muzeum czynne jest codziennie:
od 1.05. do 31.08. od godz. 09:00 do 20:00
poza sezonem w godz. 10:00 – 17:00 (wskazana wcześniejsza rezerwacja)
Muzeum dostępne w pozostałych godzinach po telefonicznym uzgodnieniu.
Rezerwacja / informacja:
Tel/ Fax. 0048 91 38 62 926
Tel. 0048 604 14 17 83
Zarząd Muzeum:
Tel. 0048 504 074 780
muzeum@muzeumtrzesacz.pl
Multimedialne Muzeum Na Klifieim. Władysława Jagiełły
Trzęsacz, ul. Klifowa 3B
72-344 Rewal
-
Muzeum Chleba w Ustce
więcej...Muzeum Chleba to jedyne muzeum w Europie Wschodniej poświęcone piekarstwu i ciastkarstwu. Zgromadzono tutaj wszystko co związane z wypiekaniem chleba: tematyczne pocztówki, maszyny i urządzenia, narzędzia, wyposażenie wnętrz, dokumenty z okresu XIX i XX wieku oraz archiwalne dokumenty z XVI i XVII wieku. Do dodatkowych atrakcji należy niewątpliwie możliwość własnoręcznego uformowania ciasta i upieczenia go.
-
Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie
więcej...Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie zaprasza!
To tu w malowniczym, pełnym zieleni parku czekają na Państwa miniatury latarni morskich z polskiego wybrzeża w skali 1:10 oraz niesamowite repliki lokomotyw, parowozów i wagonów kolejowych.
Miniatura latarni z Niechorza ma 450 cm wysokości przy jej rzeczywistej wielkości 45 metrów.Lokomotywy mkną po szynach, wydają dźwięki i puszczają dym z komina – tak, jak prawdziwe pociągi! Na swej kilkusetmetrowej trasie napotykają rozmaite obiekty infrastruktury kolejowej: mosty, semafory, zwrotnice, a nawet miniaturowe dworce!
Latarnie morskie są naszym wspólnym dziedzictwem kulturowym. Do Państwa dyspozycji jest przewodnik, który przybliży ich historię i charakterystykę. Poznają Państwo także wiele ciekawostek: najstarsze legendy dotyczące latarni morskich a także specyfikę zawodu latarnika.
Po zwiedzaniu parku zapraszamy do naszej kawiarni, w której oprócz pysznej kawy mogą Państwo skosztować różnorodnych kompozycji deserów lodowych i gofrów. W sąsiedztwie kawiarni znajduje się także miejsce zabaw dla najmłodszych.
Niezapomniana przygoda z nutką wiedzy dla dorosłych i wrażeń dla dzieci!
W parku między innymi:
- latarnie morskie w miniaturze
- miniaturowe lokomotywy, parowozy z taborami
- dworce semafory, i zwrotnice
- dźwięki prawdziwych pociągów
- miejsce zabaw dla najmłodszych
- lody, gofry, kawiarnia
źródło/fot.:www.park-miniatur.pl
-
Zamek w Bytowie
więcej...Zamek w Bytowie, to zamek pokrzyżacki zbudowany na przełomie XIV/XVw. Piękny, zbudowany na planie prostokąta, wyposażony w trzy okrągłe baszty. Obecnie w Zamku znajduje się hotel oraz restauracja. Północne skrzydło zajmuje Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, gdzie można znaleźć interesujące zbiory etnograficzne, a także czasowy wystawy sztuki współczesnej. W salach zamku odbywają się koncerty, wernisaże, a n dziedzińcu turnieje rycerskie. Ciekawe miejsce na spędzenie urlopu.
Photo: http://zamki-gotyckie.pl
-
Wyspa Wolin
więcej...Wyspa Wolin to największa z około 40 polskich wysp, położonych u ujścia Odry do Bałtyku.
Zbliżona kształtem do wielkiego trójkąta, zajmuje 265 km2 powierzchni. Od północy oblewają ją wody Bałtyku (Zatoki Pomorskiej), od południa – Zalewu Szczecińskiego, od zachodu – Cieśniny Świny, a od wschodu – Dziwny. Wyspa jest geologicznie tworem bardzo młodym. Jej zasadniczy wygląd ukształtował się przed około 12 tysiącami lat, kiedy to lądolód skandynawski, wycofując się z północnego obszaru dzisiejszego Pomorza i południowej części Bałtyku.
Szata roślinna wyspy Wolin jest bogata i urozmaicona. W rozległym kompleksie lasów Wolińskiego Parku Narodowego najpiękniejsze i najbardziej interesujące, z przyrodniczego punktu widzenia, są charakterystyczne dla Pomorza lasy bukowe, tworzące zespół buczyny pomorskiej i mieszane lasy bukowo-dębowo-sosnowe. Cechą charakterystyczną buczyn nadmorskich jest występowanie w ich runie licznych gatunków storczyków. Storczyki są już rzadkością w naszych lasach, z tego względu prawie wszystkie gatunki storczyków podlegają ochronie.
Świat zwierzęcy na wyspie Wolin również odznacza się bogactwem i zróżnicowaniem. Z bogatego świata chrząszczy na uwagę zasługuje jelonek rogacz, najokazalszy ze chrząszczy krajowych, mający do 8 cm długości. Niezwykle bogaty na wyspie jest świat ptaków. Bytuje ich tu około 200 gatunków, ponad 100 stanowią gatunki lęgowe. Brzegi Zalewu Szczecińskiego są ulubionym łowiskiem bielika. Na obszarze Polski występuje bardzo rzadko.
Warto zwiedzić na wyspie Wolin:
- Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego
- Zagroda Pokazowa Żubrów – utworzona w 1976 roku jako obiekt turystyczno-edukacyjny Parku dla hodowli zachowawczej największych ssaków Europy. Obok żubrów znajdują się wybiegi innych zwierząt: jeleni, saren, dzików oraz bielików. Zagroda znajduje się ok. 1,5 km w lesie. Rocznie odwiedza ją ponad 130 tys. osób.
- Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach – nietypowa aleja, która utrwala w brązie odcisk dłoni artysty i jego autograf. Upamiętnia wielkie postaci kina, filmu i ekranu.
- Gabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach - wystawa prezentuje naturalnej wielkości znane postacie filmu, sztuki i polityki światowej. Znajduje się przy Promenadzie koło Domu Kultury.
- Kawcza Góra (61 m n.pm.) – punkt widokowy na Zatokę Pomorską, plażę w Międzyzdrojach oraz brzegi wyspy Uznam.
- Jezioro Turkusowe - w miejscowości Wapnica w miejscu byłej kopalni kredy powstało jezioro Turkusowe o niezwykłej barwie wody.
- Gosań (95 m n.p.m.) – najwyższe w Polsce wzniesienie leżące bezpośrednio nad morzem.
- Poligon broni V 3 w Zalesiu - jedyna w Polsce ekspozycja broni niemieckiej V-3, z okresu II wojny światowej. Ekspozycja umiejscowiona jest w bunkrze, gdzie były składowane pociski. W pobliżu bunkra znajdują się pozostałości stanowisk ogniowych tych pocisków.
Fot. Gmina Wolin
-
Latarnia Morska Czołpino
więcej...Latarnia Czołpino znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, ok 1km od morza. Ma wysokość 25,2m; oddano ją do użytku w 1875r. Z jej tarasu rozciąga się wyjątkowy widok na ruchome wydmy Parku Narodowego.
-
Gabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach
więcej...Gabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach - jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Znajduje się tutaj prawie 100 figur woskowych, naturalnej wielkości, prezentujących znane osoby ze świata sportu, polityki, kina i muzyki.
-
Zamek w Człuchowie
więcej...Gotycki zamek w Człuchowie był jedną z najsilniejszych warowni krzyżackich i największą po Malborku. Był siedzibą komtura krzyżackiego, rezydował w nim Ulrich von Jungingen i Konrad von Wallenrode. W latach 1786 - 1792 zamek został częściowo rozebrany, a cegły zużyte na odbudowę zniszczonego pożarami miasta. Do dziś przetrwały tylko wieża, mury i podziemia, które jeszcze nie zostały całkowicie przebadane. Za zamkiem człuchowskim wiąże się legenda Bursztynowej Komnaty, która podobno miał tutaj być przewieziona przez Niemców w czasie II wojny światowej. Śladów jej jednak nie znaleziono.
Photo: http://zamki-gotyckie.pl , http://majkad.blogspot.com
-
Świnoujście
więcej...Świnoujście - uzdrowisko w północno-zachodniej Polsce, z portem morskim i kąpieliskiem morskim, położone nad Morzem Bałtyckim, jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) małych, niezamieszkanych wysepkach. Znajdują się tu zabytkowe budowle portowe, ale także i kamienice, liczne pensjonaty, hotele. Warto zobaczyć zespół fortów twierdzy Świnoujście, Park Zdrojowy z XIXw., Latarnię Morską Świnoujście oraz zabytkowe kamienice i kościoły.
Świnoujście oferuje dużo możliwości aktywnego spędzania czasu. Są ścieżki rowerowe, szlaki piesze, można uprawiać spoty wodne, Nordic-walking oraz wędkarstwo. Walory naturalne zadecydowały, że przed laty Świnoujście stało się najpopularniejszym kurortem w tej części Europy.Złoża borowin i solanek, nowoczesna baza zabiegowa oraz wykwalifikowana kadra zapewniają wysoki standard świadczonych usług, cenionych przez kuracjuszy z Polski i z zagranicy. Jeśli dodamy do tego łagodny, nadmorski mikroklimat, dużo słońca, wspaniałe krajobrazy, czyste, wręcz balsamiczne powietrze, spacery brzegiem morza, wycieczki rowerowe lub kajakiem, urzekające zachody słońca, to kojący wpływ miasta pozostanie na długo w pamięci.
źródło: wikipedia, www.swinoujscie.pl
-
Muzeum Motyli Łeba
więcej...
Muzeum Motyli to pierwsze muzeum tego typu w Polsce. Jego kolekcja ponad 7000 okazów owadów i motyli z całego świata została podzielona na dwie wystawy - we Władysławowie (3000 okazów) oraz Łebie (4000 okazów). Interesujące miejsca dla tych , których ciekawi ten fascynujący świat i chcą się o nim dowiedzieć czegoś więcej. -
Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich
więcej...Początki Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich sięgają 1906 r. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy byli założycielami, wówczas pierwszego na ziemiach polskich, muzeum na wolnym powietrzu. Urządzili je w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza - Michała Hinca. Tam zgromadzili, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanych czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.
Naukowa działalność i społeczne pasje Założycieli Muzeum spowodowały także rozwój miejscowego rękodzieła i odkryły piękno kaszubskiej sztuki ludowej, które tkwi w misternych korzennych plecionkach i wielobarwnych wdzydzkich haftach.
Obecnie, już ponad 100 – letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.
OTWARTE
luty, marzec 10 - 15 od poniedziałku do piątku
kwiecień 9 - 16 od wtorku do niedzieli
maj, czerwiec 9 - 16 od wtorku do piątku
10 - 18 w soboty i niedziele
lipiec, sierpień 10 - 18 od wtorku do niedzieli
wrzesień 9 - 16 od wtorku do niedzieli
październik 10 - 15 od wtorku do niedzieli
Bezpłatne zwiedzanie Muzeum
z wyłączeniem wystaw we wnętrzach:Od lutego do października 10 - 14 w poniedziałki
Od listopada do stycznia 10 - 14 od poniedziałku do piątku
Niedzielne msze w kościele pw św. Barbary – godz. 8
NIECZYNNE: w Nowy Rok, Trzech Króli, Niedzielę Wielkanocną, Wszystkich Świętych, Dzień Niepodległości i Boże Narodzenie
BILETY WSTĘPU:
NORMALNY - 14 zł
ULGOWY - 9 zł
Uczniowie, studenci, nauczyciele i wykładowcyOsoby powyżej 65. roku życia, emeryci i renciści
SPECJALNY - 2 zł
Osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami
Członkowie klubów związanych z Muzeum umową
Okaziciele Karty Dużej Rodziny
Osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy SpołecznejZwiedzanie z przewodnikiem - 50 zł/godz.
Czas zwiedzania – 3 godz.
Parking bezpłatny
Bezpłatny przewodnik w wersji audio do pobrania na www.muzeum-wdzydze.gda.pl
OFERTA
♦ wystawa stała: „Dawna architektura i kultura Kaszub i Kociewia od XVII do XX w.” (50 zabytków budownictwa na 22 ha)
♦ wystawy tematyczne, czasowe i okazjonalne
♦ pokazy: kowalstwa, obróbki drewna, druku na tkaninie, robót siatkowych, krawiectwa, kręcenia powrozów, wiązania mioteł, mielenia tabaki, prania i maglowania, mielenia zboża w żarnach, malarstwa artystycznego
♦ imprezy organizowane na życzenie
♦ występy zespołów folklorystycznych z kraju i zagranicy
♦ organizacja uroczystości ślubnych i mszy okazjonalnych w XVII - wiecznym kościele
♦ sprzedaż wyrobów sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego,
pamiątek, wydawnictw – w muzealnej galerii i na straganach
♦ sklepik „Specjały regionalne” - czynny w sezonie
♦ karczma „Wygoda” i karczma z Rumi czynne również po godzinach otwarcia Muzeum
LEKCJE I WARSZTATY MUZEALNE
Tradycyjne zajęcia wiejskie
Zabawki i zabawy ludowe
Lekcja języka kaszubskiego
Zajęcia w zabytkowej szkole
Muzyczne narzędzia i instrumenty obrzędowe
Wykonywanie ludowych i stylowych ozdób choinkowych
Haftowanie
Tkactwo
Malarstwo na szkle
Wyrób kwiatów z papieru
Toczenie naczyń na kole garncarskim
Lepienie z glinyMUZEUM - KASZUBSKI PARK ETNOGRAFICZNY
im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
tel./fax 58 686 1288 i 58 686 1130
www.facebook.com/Muzeum.we.Wdzydzach.Kiszewskich
INSTYTUCJA KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
-
Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku
więcej...W Szymbarku - w samym sercu kaszubskiej krainy jezior i lasów, u podnóża szczytu Wieżyca z punktem widokowym i wyciągami narciarskimi - mieści się Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Jest to jedno z najbardziej urokliwych i tętniących życiem miejsc na Pojezierzu Kaszubskim. Tutaj będą Państwo mogli wypocząć i zrelaksować się w ciszy i spokoju, korzystając ze wszystkich dobrodziejstw regionu i przygotowanych przez nas dodatkowych atrakcji.
Obiekty znajdujące się na terenie CEPR należą do unikalnych w skali Europy, a może i świata. Część z nich została oficjalnie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Wśród nich znalazła się Najdłuższa Deska Świata oraz Największy Fortepian Świata. Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji znajdujących się w Centrum jest Dom do Góry Nogami, cieszący się ogromną popularnością wśród turystów. Duże zainteresowanie, szczególnie ze strony naszych najmłodszych gości wzbudza również Kaszubski Świat Bajek ze swoją wspaniałą multimedialną oprawą i pięknymi eksponatami wykonanymi ręcznie przez rzeźbiarzy z okolic Szymbarka.
Miłośnikom historii szczególnie polecamy odwiedzenie Domu Sybiraka, rekonstrukcję Bunkra „Ptasia Wola” i Pomnika Gryfa Pomorskiego, Domu Harcerza, Muzeum Ciesielnictwa, Dworu Salino, Zagrody Trapera Kaszubskiego z Kanady, Domu Powstańca Polskiego z Adampola, Kościółka św. Rafała Kalinowskiego i Chaty Kaszubskiej.
W CEPR zwiedzający mają szansę spróbować kuchni kaszubskiej w Restauracji Góscyńc Pod Wioldźim Dela, samodzielnie złowić rybę na Łowisku Pstrągów, a nawet upiec własny chleb w kamiennym piecu.
Po zwiedzaniu całego kompleksu zapraszamy do browaru „Kaszubska Korona”, w którym, przy dźwiękach kaszubskiej kapeli, można skosztować prawdziwego lokalnego piwa, opartego na tradycyjnych recepturach lub miło zakończyć dzień w Łaźniach Piwnych.
Centrum Edukacji i Promocji Regionu to miejsce w którym odbywają się liczne imprezy cykliczne, konferencje, szkolenia oraz imprezy okolicznościowe. W ofercie CEPR znajdują się także liczne programy edukacyjne, pakiety konferencyjno-szkoleniowe oraz oferty specjalne dla indywidualnych turystów.
źródło: www.cepr.pl
Kontakt: cepr@cepr.pl; +48 (58) 684 69 33, + 48 607 610 317
-
Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów Chmielno
więcej...Chmielno to mała miejscowość, położona pośród malowniczych jezior i wzgórz. Od lat przyciąga niezliczone grupy turystów poszukujących odpoczynku wśród pięknych krajobrazów, pięciu jezior, lasów, a także zainteresowanych tradycjami garncarskimi tego miasteczka. Ludowa sztuka wyrobu przedmiotów z gliny jest jedną z najstarszych, o czym świadczą liczne wykopaliska i badania naukowe. Na Kaszubach gliniane naczynia robiono od dawna, a w XIXw. rozwinięte już były 3 duże ośrodki garncarskie.
W ofercie Muzeum Kaszubskiej Ceramiki znajduje się ekspozycja obejmująca wyroby z lat 1897-1966), można również zobaczyć pokaz toczenia na kole garncarskim, malowania wyrobów, a także spróbować swoich sił przy kole garncarskim.
-
Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
więcej...Muzeum Techniki i Komunikacji, które jest najmłodszym muzeum w Szczecinie, jest jednocześnie jednym z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym. Utworzone zostało 1 stycznia 2006 roku. Mieści się na Niebuszewie we wpisanej do rejestru zabytków Zajezdni Tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej. Swego czasu w zajezdni poza halą tramwajów znajdowała się dyspozytornia, sala konduktorska, pomieszczenia biurowe oraz służbowe mieszkania na strychu.
Działalność Muzeum Techniki i Komunikacji to przede wszystkim gromadzenie zbiorów: tramwaje, autobusy, samochody, motocykle, rowery, sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny, sprzęt gospodarstwa domowego i wiele innych. Najbardziej znaczącym nabytkiem jest licząca ponad 100 obiektów kolekcja Leszka Liszewskiego, poświęcona głównie polskiej motoryzacji. Od momentu rozpoczęcia działalności Muzeum systematycznie zwiększa swoje zasoby muzealne. Początki zbiorów były dosyć skromne. Składały się na nie, przede wszystkim grupa kilkudziesięciu elementów oraz urządzeń elektrycznych związanych z trakcją tramwajową. Pod koniec 2008 roku na stanie Muzeum Techniki i Komunikacji znajdowało się już prawie 750 eksponatów.
W zbiorach Muzeum Techniki i Komunikacji znajdują się:
a) tramwaje elektryczne,
b) autobusy,
c) pojazdy użytkowe,
d) samochody osobowe (zarówno krajowej jak i zagranicznej produkcji)
e) mikrosamochody
f) pojazdy nietypowe,
g) motocykle
h) pozostałe jednośladyPozostałe zbiory Muzeum Techniki i Komunikacji to: elementy i urządzenia elektryczne związane z siecią tramwajową lub będące częścią budowy wagonów tramwajowych (izolatory, przekaźniki, nastawniki, transformatory, itp.), sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny(stare komputery, kalkulatory, telefony), sprzęty gospodarstwa domowego: telewizory, magnetofony, młynki do kawy, maszyny do szycia, itp.
Prezentowane są tu motocykle przedwojennej firmy Alba, samochody marki Stoewer, jak i powojenne Junaki ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli. Są też polskie jednoślady: skutery Osa, motorowery: Komar, Żak i Ryś, motocykle: WSK, SHL i Sokoły. Samochody reprezentowane są przez: Syreny, Fiaty 125p i 126p, Warszawy, Żuka, Nysę i Stara 25. W muzeum zgromadzono także prototypy polskich pojazdów: Beskida, Smyka, Wszędołaza, LPT i Iskrę.
Czynne:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10.00 – 15.00 (wstęp wolny)
Środa: 10.00 – 16.00
Czwartek: 10.00 – 16.00
Piątek: 10.00 – 18.00
Sobota: 10.00 – 18.00
Niedziela: 10.00 – 16.00Kontakt:
Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie
ul. Niemierzyńska 18A
71-441 Szczecin
tel. +48 91 / 459 92 00
e-mail: kasa@muzeumtechniki.eu
www.muzeumtechniki.euFot. Robert Stachnik
-
Hala widowiskowo-sportowa Arena Szczecin
więcej...Ogólnomiejska hala widowiskowo-sportowa przy ul. Szafera w Szczecinie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.
Składa się z trzech połączonych ze sobą budynków o zróżnicowanej formie i przeznaczeniu. Dzięki temu w środku mogą równocześnie funkcjonować niezależne od siebie centra sportowo-rekreacyjne (hala główna, hala rozgrzewkowa, kompleks siłowni, odnowy biologicznej oraz fitness). To powoduje, że hala idealnie nadaje się do organizacji m.in. zawodów, koncertów, widowisk czy konferencji zarówno o znaczeniu lokalnym jak i międzynarodowym. Budynek A to przede wszystkim główna arena, która łącznie pomieści ponad
7 tysięcy widzów (5 tysięcy miejsc stałych + 2 tysiące na parkiecie).Dla honorowych gości wybudowano loże VIP, skyboksy oraz loże sponsorskie. Hala przystosowana jest do organizowania meczów rangi międzynarodowej w następujących dyscyplinach: koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, piłka nożna halowa, tenis, badminton, sporty walki (boks, judo, zapasy, itp.), szermierka, gimnastyka sportowa, niektóre konkurencje lekkoatletyczne. Budynek B stanowi główne wejście do obiektu. Znajdują się w nim kasy, pomieszczenia biurowo-administracyjne oraz restauracja. W budynku C znajdują się dwie sale konferencyjne, sala rozgrzewkowa, kompleks siłowni oraz fitness. Na części dachu urządzony będzie taras gastronomiczny.Na zewnątrz obiektu znajduje się parking na 598 miejsc, 7 stanowisk dla autobusów oraz miejsca dla VIP.
W bezpośrednim sąsiedztwie hali jest główny plac, który może pełnić funkcję wystawową. Nadaje się do organizacji imprez handlowo-rekreacyjnych (jarmarki, wiece itp.) Obok znajduje się teren rekreacyjny, na którym znajdują się m.in. boiska sportowe, skatepark oraz amfiteatr. Zimą będzie działać lodowisko.
-
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
więcej...Kto wjeżdża do centrum Szczecina mostami nad Odrą, widzi górujący nad nim czerwony masyw gotyckiej katedry i jasnoszarą, wyniosłą sylwetę renesansowego zamku z zielonymi hełmami wież, dawną siedzibę książąt z pomorskiej dynastii Gryfitów.
Zamek Książąt Pomorskich przygotowuje i organizuje koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, konferencje oraz spotkania naukowe i popularno-naukowe, w tym dotyczące upowszechniania wiedzy o dziejach Pomorza Zachodniego (zobacz kalendarz imprez). Stałe propozycje to m.in.: Niedzielne Koncerty Południowe, Koncerty Kameralne przy Świecach, coroczne Wiosenne Koncerty Gitarowe, Jesienny Salon Muzyczny, letnie Koncerty Promenadowe oraz Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Szczecinie, czy Festiwal Kultur.
Działalność wystawiennicza to około czterdzieści wystaw rocznie. Wśród nich: prezentacje malarstwa polskiego i europejskiego, wystawy sztuki nowoczesnej, wystawy fotograficzne i historyczne. W Zamku Książąt Pomorskich znajdują się również pracownie: archeologiczna, konserwacji dzieł sztuki, ochrony dziedzictwa kulturowego. W skrzydle menniczym mieści się Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.
-
Wały Chrobrego Szczecin
więcej...Jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie - Wały Chrobrego, dawniej Tarasy Hakena. Stąd można obserwować rozległą panoramę na Odrę i port. Tarasy widokowe mają 500 metrów długości i leżą 19 metrów nad poziomem brzegu odrzańskiego.
Najstarsze pisane dzieje tego terenu sięgają XVI stulecia. W 1873 roku rozpoczęło się wyburzanie osiemnastowiecznych fortyfikacji Szczecina. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu nadburmistrza Szczecina Hermanna Hakena w latach 1902-05 na miejscu Fortu Leopold uformowano taras widokowy.
Z tarasu do brzegu Odry prowadzą szerokie schody po obu stronach których postawiono dwa pawilony służące jako wejścia do – współcześnie utworzonych w pozostałościach fortyfikacji – restauracji. Tu znajduje się fontanna zdobiona figurami Jana z Kolna i Wyszaka oraz dwie wysokie kolumny stylizowane na latarnie morskie.
W latach 1906-12 w północnej części tarasu zbudowano kompleks architektoniczny dla ówczesnej rejencji szczecińskiej, w którym obecnie mają swoją siedzibę władze województwa zachodniopomorskiego. Ponadto w południowej części Wałów Chrobrego zlokalizowany jest kompleks budynków Akademii Morskiej (z lat 1902-05 i 1918-21) oraz mieszczące się w jednym budynku Teatr Współczesny i Oddział Morski Muzeum Narodowego. Dodatkowo w pobliżu Wałów Chrobrego znajduje się rozległy park.
-
Szczecińska Wenecja
więcej...Zespół zabudowy fabrycznej nad Odrą na wysokości ul. Kolumba (kilkadziesiąt metrów od Dworca Głównego) to niepowtarzalne miejsce naszego miasta.
Zabytkowe budynki wytwórni alkoholi i drożdży były niegdyś ozdobą całego nadodrzańskiego pasa przemysłowej zabudowy sięgającej w kierunku Tamy Pomorzańskiej.
Wyrastające prosto z wody imponujące budynki nawet przy małej wyobraźni, można zobaczyć jako pięknie odrestaurowane np. na hotele. W planach zarządu miasta Szczecin miejsce to ma być odrestaurowane, ba cały Szczecin ma potencjał by zostać Wenecją Północy.