Użyj filtrów aby znaleźć idealne miejsce na wakacje. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki Booking.com
Ciekawe miejsca w pobliżu: Pensjonat ISKRA
-
Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim
więcej...Majątek Waplewo od początku XVII wieku pozostawał we władaniu polskich rodów szlacheckich związanych z Pomorzem Nadwiślańskim.
Ostatni właściciele Waplewa, rodzina hrabiów Ogończyk-Sierakowskich, w rękach których majątek pozostawał do roku 1939, na przestrzeni bez mała 200 lat angażowali się w działalność polityczną, artystyczną, naukową, oświatową i społeczną.
Na szczególne podkreślenie zasługuje ich wkład w pielęgnowanie tradycji narodowych na Pomorzu oraz działalność mającą na celu umacnianie polskiego charakteru tych ziem.
Obecnie trwa rewaloryzacja zespołu pałacowego. Co roku w Muzeum Tradycji Szlacheckiej, będącym oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku, organizowane są Pomorskie Dni Chopinowskie, prezentujące muzykę Fryderyka Chopina w mistrzowskich wykonaniach.
Po potwierdzeniu wizyty telefonicznie zapraszamy codziennie w godzinach od 11.00 do 18.00.
82-410 Stary Targ
tel. +48 55 277 15 68
Fot. MTS - Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie, fot. Grzegorz Nosorowski
-
Zamek w Malborku
więcej...Zamek krzyżacki w Malborku jest największym ceglanym budynkiem w Europie i największym pod względem powierzchni tego rodzaju zamkiem na świecie.Zbudowany przez Krzyżaków w XIII i XIV wieku, zamek jest klasycznym przykładem średniowiecznej twierdzy. Składa się właściwie z trzech zamków i zajmuje 20 ha. Aby naprawić szkody powstałe w trakcie II wojny światowej, zamek został starannie odrestaurowany. W 1997 r. UNESCO dodała "Zamek krzyżacki w Malborku" oraz Muzeum Zamkowe w Malborku na listę Dziedzictwa Kulturowego. Muzeum Zamek oferuje wiele atrakcji dla zwiedzających, w tym wystawy starej broni, bursztynu, porcelany oraz wyrobów rękodzieła artystycznego.
Photos: http://zamki-gotyckie.pl/ -
Zamek w Gniewie
więcej...Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich siedzibą starostów. W wieku XIX, wielokrotnie przebudowywany (spichlerz, więzienie), ostatecznie spłonął w Wielkim Pożarze w 1921 roku. W latach 1968-1974 rozpoczęto I etap odbudowy zamku zakończony ułożeniem stropów nad ostatnią kondygnacją, wykonaniem konstrukcji dachu i jego pokrycia dachówką ceramiczną. W roku 1992 Urząd Miasta i Gminy w Gniewie w ramach robót publicznych rozpoczął II etap odbudowy zamku polegający na wykonaniu stropów w skrzydłach zachodnim i wschodnim, adaptacji wnętrz wraz z rekonstrukcją kaplicy oraz zagospodarowaniem turystycznym Wzgórza Zamkowego.
Organizowane tu od 1992 roku spektakle i inscenizacje historyczne oraz turnieje rycerskie sprawiły, że Zamek Gniewski uznawany jest za jeden z głównych ośrodków krzewienia tradycji średniowiecznej w Polsce.
źródło: www.zamek-gniew.pl
-
Fabryka Sztuk w Tczewie
więcej...Fabryka Sztuk w Tczewie zajmuje się propagowaniem historii i tradycji Tczewa oraz regionu kociewskiego. To otwarta placówka kulturalna, którą można zwiedzić, wziąć udział w warsztatach artystycznych oraz wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach. Przyjazne miejsce idealne do obcowania ze sztuką i miłego spędzenia czasu.
-
Zamek w Kwidzynie
więcej...Zamek wzorowany na zamkach krzyżackich był w latach 1285-1587 siedzibą biskupstwa pomezańskiego. Cały kompleks zamkowo - katedralny kapituły pomezańskiej jest najcenniejszym zabytkiem w Kwidzynie. Atrakcją zamku jest charakterystyczna wieża latrynowa zwana gdaniskiem z 1384 roku. Połączona jest z zamkiem długim, pięcio-przęsłowym gankiem. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Zamkowe.
Photos: http://zamki-gotyckie.pl
-
Kanał Elbląski
więcej...Kanał Elbląski o długości 82 km ze względu na funkcjonujące na nim od 1860 roku urządzenia hydrotechniczne jest zaliczany do ewenementów w skali światowej. Różnica poziomów kanału na długości 9,6 km zmienia się o ponad 100 m, które statek pokonuje przy pomocy pięciu napędzanych wodą pochylni.
Kanał Elbląski z niepowtarzalnym na skalę światową systemem pochylni znalazł się na liście Siedmiu Cudów Polski tuż obok Kopalni Soli w Wieliczce, Zamku w Malborku i Katedry na Wawelu. Plebiscyt internetowy, który został ogłoszony przez Dziennik Rzeczypospolita w sierpniu 2007r. wzorowany był na konkursie "Siedem nowych Cudów Świata" zmierzający do wybrania najważniejszych polskich obiektów będących dziełem człowieka. Łącznie w plebiscycie Rzeczypospolitej udział wzięło 82 tysiące osób. (źródło: http://www.umelblag.pl)
-
Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy Faktoria
więcej...Wyjątkowe miejsce turystyczno-archeologiczne w Pruszczu Gdańskim, gdzie można zarówno odpocząć jak i poznać życie sprzed niemal 2 tysięcy lat. Warto zwiedzić: Chatę Wodza- z ekspozycją muzealną, Halę Targową – miejsce spotkań z żywą archeologią oraz rekonstrukcje Chaty Bursztyniarza i Chaty Kowala, miejsce połączenia nowych technologii z zabytkami archeologicznymi i pięknem bursztynu.
-
Muzeum Bursztynu Gdańsk
więcej...Siedzibą Muzeum Bursztynu jest zabytkowy, gotycko-renesansowy Zespół Przedbramia ulicy Długiej.
Składa się z trzech części: Wieży Więziennej, Szyi z Domem Więziennym i Katowni. Muzeum Bursztynu prezentuje historię powstania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie oraz obróbkę na przestrzeni dziejów.
W pierwszej sali znajduje się unikatowa kolekcja okazów przyrodniczych - bezcenny zbiór naturalnych form bursztynu, w tym ogromnych brył, inkluzji zwierzęcych i roślinnych, wyszukanych odmian barwnych oraz rozmaitych żywic kopalnych. Zwiedzając kolejne sale można zobaczyć neolityczne wyroby bursztynnicze, zabytki pochodzące z czasów rzymskich i wczesnego średniowiecza.
Najcenniejsze i najpiękniejsze obiekty pochodzą jednak ze ,,złotego okresu” rozwoju Gdańska, kiedy miasto było jednym z najważniejszych ośrodków rzemiosła bursztynniczego. Można podziwiać wiele przykładów wspaniałych zabytków sztuki dawnej, takich jak - kabinety, szkatułki, ołtarzyki, medaliony, sztućce. Zainteresowanie budzą również współczesne wyroby rzemiosła artystycznego oraz nowoczesnej biżuterii wybitnych projektantów ukazane w awangardowej aranżacji z wykorzystaniem multimediów. Dzięki nim można znaleźć się pośrodku bursztynowego lasu, poczuć zapach bursztynu lub być świadkiem pokazu mody z bursztynową biżuterią.
W Katowni zaaranżowano trzy cele więzienne. Pierwsza przedstawia przygotowanie do egzekucji, kolejna obrazuje typowe miejsce odosobnienia, zaś w ostatniej można zobaczyć narzędzia tortur. Można też prześledzić fakty dotyczące procesu jednego z osadzonych tu więźniów.
Fot.MHMG
-
Świat Labiryntów
więcej...Świat Labiryntów położony jest w miejscowości Bliziny koło Przywidza. Latem powstaje wielki labirynt na polu kukurydzy o powierzchni około 3 ha i 4,5 km ścieżek, czynny od lipca do końca września. Oprócz zielonego błędnika są też inne atrakcje, m.in. labirynt ze słomy, linowy, gruntowy czy labirynt mgieł. W motylarni można zobaczyć gatunki motyli, które występują na naszych polach i łąkach.
W Blizinach znajdują się zarówno labirynty wymagające ruchu: labirynt w polu kukurydzy, labirynty panelowe, labirynt wierzbowy, jak i łamigłówki, puzzle i labirynty wymagające logicznego myślenia. Wszystkie zabawy i zajęcia mają służyć rozwojowi świadomości ekologicznej, propagacji zdrowego trybu życia, rekreacji oraz rozwojowi umysłowemu. Labirynty w polu kukurydzy są odnawiane co roku i rokrocznie zmienia się ich projekt nawiązując do innego tematu przewodniego.
Świat Labiryntów Bliziny to pierwszy w Polsce park labiryntów, których projektantem jest światowej sławy projektant Adrian Fisher. Jego firma, z siedzibą w Dorset w Wielkiej Brytanii, stworzyła ponad 600 projektów labiryntów w 30 krajach na 6 kontynentach.
ŚWIAT LABIRYNTÓW
Ul. Zwierzyniecka 10
83-047 Bliziny
woj. pomorskie
info@swiatlabiryntow.pl
Tel: 602 476 331
Tel: (58) 3 512 512źródło: www.pomorskie.eu
-
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
więcej...Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia to jedna z pierwszych publicznych instytucji kultury utworzona w Polsce po przełomie 1989 roku. Jej głównym celem jest prezentacja i upowszechnianie uniwersalnych wartości sztuki współczesnej poprzez prezentowanie najnowszych zjawisk w sztuce. CSW to wystawy, nowatorskie programy edukacyjne, koncerty, prezentacje filmowe oraz panele dyskusyjne. -
Muzeum Narodowe w Gdańsku
więcej...Muzeum Narodowe w Gdańsku, dziedziczące zbiory i tradycje dwóch instytucji – Muzeum Miejskiego (1870) i Muzeum Rzemiosł Artystycznych (1881), należy do najstarszych w Polsce. Chlubą gdańskiego muzeum jest tryptyk z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga (1433–1494), jednego z największych twórców niderlandzkich.
Muzeum Narodowe w Gdańsku, w którego głównym gmachu mieści się Oddział Sztuki Dawnej, posiada jeszcze sześć oddziałów. W Oliwie, w Pałacu Opatów działa Oddział Sztuki Nowoczesnej, a w sąsiadującym z nim Spichlerzu Opackim Oddział Etnografii. Zielona Brama jest miejscem wystaw czasowych, zbiory fotograficzne prezentuje Gdańska Galeria Fotografii na Głównym Mieście w Gdańsku. W dworku Józefa Wybickiego, w Będominie koło Kościerzyny, jest czynne Muzeum Hymnu Narodowego, a w Waplewie Wielkim powstało Muzeum Tradycji Szlacheckiej.
Gmach Główny to późnogotycki klasztor franciszkański, adaptowany do celów muzealnych w latach 1867–1871. Zasadniczy trzon zbiorów ówczesnego Stadtmuseum (muzeum miejskiego) stanowiła kolekcja Jacoba Kabruna (1759–1814), złożona z kilku tysięcy obrazów, rysunków i rycin mistrzów europejskich od końca XV do początków XIX wieku, przekazana miastu testamentem właściciela.
Oddział Sztuki Dawnej
Chlubą gdańskiego muzeum jest tryptyk z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga (1433–1494), jednego z największych twórców niderlandzkich. Dzieło brugijskiego Mistrza należy do najcenniejszych zabytków w polskich kolekcjach sztuki. Hans Memling wykonał tryptyk w początkach swojej kariery malarskiej i pobytu w Brugii, najprawdopodobniej pomiędzy 1465 lub 1467 a 1471 rokiem.
W Małym Refektarzu pokazane zostały dzieła złotników gdańskich (XV–XIX w.). Szczególną uwagę zwracają naczynia liturgiczne oraz imponujące wielkością i bogatą dekoracją barokowe naczynia do wina i celebrowania uroczystych toastów.
Wielki Refektarz objęła w posiadanie wystawa ceramiki. Zainteresowanie zwiedzających budzą fajanse z Delft i wzorowane na nich fajanse gdańskie, a także duże zespoły fajansów niemieckich, szwedzkich i francuskich oraz porcelana pochodząca z królewskich wytwórni w Miśni i Berlinie, a także z Dalekiego Wschodu.
Galeria malarstwa gdańskiego prezentuje dzieła malarzy związanych ze środowiskiem artystycznym miasta od XV do połowy XX wieku. Obok wczesnych obrazów o tematyce religijnej eksponowane są tutaj martwe natury, sceny rodzajowe, portrety mieszczan oraz widoki miasta.
W galerii malarstwa niderlandzkiego odnaleźć można ulubione tematy twórców flamandzkich i holenderskich – pejzaże, mariny, martwe natury oraz sceny rodzajowe i biblijne, pędzla miedzy innymi Ferdinanda Bola, Jana Brueghela Młodszego czy Jana van Goyena.
Uwagę zwiedzających przyciąga także imponująca kolekcja mebli gdańskich i północnoeuropejskich, budzących podziw i wręcz zazdrość zwiedzających.
Wystawy, galerie i zbiory Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku tworzą wyjątkową szansę poznania artystycznego dorobku tysiącletniego Gdańska oraz sztuki i rzemiosła wielu ośrodków europejskich.
GODZINY OTWARCIA:
sezon zimowy (01.01–30.04 i 1.10-31.12)
wtorek – piątek: 9.00–16.00
sobota – niedziela: 10.00–17.00
sezon letni (01.05–30.09)
wtorek – niedziela: 10.00–17.00
czwartek (01.06–31.08): 12.00–19.00
ul. Toruńska 1
80–822 Gdańsk
tel. 58 301 70 61
Fot. OSD - Oddział Sztuki Dawnej, fot. Agnieszka Gawędzka
-
Zielona Brama Gdańsk
więcej...Siedzibą Oddziału Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku jest historyczna brama, która od wschodu zamyka Długi Targ.
Zielona Brama to najokazalsza z bram głównego Miasta. Wzniesiona w latach 1564-1568 jako rezydencja polskich królów, zastąpiła skromną, gotycką Bramę Kogi.
Dwa główne, reprezentacyjne pomieszczenia pełnią funkcję sal ekspozycyjnych, w których prezentowane są wystawy czasowe sztuki dawnej i współczesnej, polskiej i zagranicznej. Stylowe wnętrza bywają również miejscem spotkań, konferencji i pokazów.
GODZINY OTWARCIA:
wtorek – niedziela: 10.00–17.00
czwartek: 10.00–17.00
ul. Długi Targ 24
80-828 Gdańsk
tel. 58 307 59 12
Fot. ZB - Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama. Fot. Grzegorz Nosorowski
-
Dwór Artusa Gdańsk
więcej...Dwór Artusa jest jednym z ciekawszych zabytków Gdańska.
Powstał ok. 1350 roku, kiedy to rycerskie bractwo św. Jerzego wzniosło tutaj swoją siedzibę. Obecny gmach pochodzi z roku 1481, ale jedynie północna elewacja budowli zachowała pierwotny, późnogotycki charakter. Fasada południowa została przebudowana w latach 1616-1617.
Przez stulecia gdański Dwór Artusa stanowił siedzibę bractw mieszczańskich. Od samego początku istnienia Dwór był forum towarzyskich spotkań elit mieszczańskiej oraz gości przybywających do Gdańska. Był centrum wymiany informacji, poglądów, kształtowania się postaw, miejscem rozrywki, ale także salą otwartych rozpraw Sądu Ławniczego, siedzibą giełdy zbożowej i wreszcie muzeum.
W roku 1945 budynek został poważnie uszkodzony wskutek działań wojennych. W latach 1948- 1952 obiekt został odbudowany i częściowo zrekonstruowany. Rozpoczęty wówczas proces wyposażania wnętrza nie został wciąż zakończony. W Dworze Artusa zobaczyć można najwyższy w Europie renesansowy piec kaflowy, unikalną kolekcję zbroi turniejowych z końca XV wieku oraz najcenniejszy w Polsce zbiór modeli okrętów.
Oddział Dwór Artusa tworzy zespół kamieniczek, w skład których wchodzą: Stary Dom Ławy pełniący funkcję recepcyjną oraz Nowy Dom Ławy mieszczący Sień Gdańską ukazującą sień domu mieszczańskiego z przełomu XVII i XVIII w.
Fot.MHMG
-
Ratusz Głównego Miasta - Gdańsk
więcej...Ratusz Głównego Miasta przez niemal sześć stuleci – do roku 1921 – pełnił nieprzerwanie funkcję siedziby władz miejskich.
Budowę Ratusza rozpoczęto w XIV w., lecz swój obecny kształt otrzymał on dopiero w drugiej połowie XVI stulecia. Powstał wówczas m.in. wspaniały renesansowy hełm, zwieńczony pozłacaną figurą przedstawiającą polskiego króla Zygmunta II Augusta. Nowy, reprezentacyjny wystrój otrzymały wnętrza, wśród których wyróżnia się Wielka Sala Rady (zwana również Salą Czerwoną), służąca niegdyś obradom miejskich rajców. Na szczególną uwagę zasługuje strop, wyróżniający się bogatą dekoracją malarsko-rzeźbiarską.
Centralne miejsce zajmuje w nim obraz „Apoteoza Gdańska”, dzieło Izaaka van den Blocka z 1608 r. Wystroju sali dopełnia piękny kominek, pochodzący z końca XVI w. Obok klatki schodowej wiodącej do Sieni Głównej znajduje się pomieszczenie zwane „Małym Krzysztofem”, które zdobi częściowo zachowana do dziś dekoracja malarska pochodząca z XV wieku.
Natomiast w sali zwanej „Wielkim Krzysztofem” umieszczonej na pierwszym, reprezentacyjnym piętrze budowli do końca XIX wieku znajdowało się archiwum miejskie. W dawnej Kamlarii, czyli Sali Kasy Miejskiej, warto zwrócić uwagę na pochodzący z początku XVII w. obraz Antona Möllera, zatytułowany „Grosz czynszowy”. Znaną z Ewangelii przypowieść artysta umieścił w scenerii gdańskiego Długiego Targu.
Ratusz Głównego Miasta został poważnie zniszczony w 1945 r., bardzo szybko jednak przystąpiono do jego odbudowy. Ewakuowane w latach wojny i częściowo zachowane elementy wyposażenia powróciły na swoje pierwotne miejsce. Brakujące detale zastąpiono rekonstrukcjami bądź uzupełniono metodami współczesnymi. W odrestaurowanych ratuszowych wnętrzach można zobaczyć wiele zabytków kultury materialnej Gdańska. Uwagę przyciągają znakomite obrazy pędzla Hansa Vredemana de Vriesa oraz Andreasa Stecha.
Fot.MHMG
-
Spichlerze na Ołowiance Gdańsk
więcej...W wyniku działań wojennych w 1945 r. większość spichlerzy w Gdańsku została zniszczona.
Na Ołowiance zostały zachowane mury trzech z nich i po rekonstrukcji w 1985 r. stały się główną siedzibą ekspozycyjną Narodowego Muzeum Morskiego.
Najstarszy z nich to gotycki spichlerz "Oliwski", zwany do 1677 r. "Klasztorny". Jego nazwa wywodzi się od użytkujących go cystersów oliwskich. Barokowy spichlerz "Panna" swoją nazwę otrzymał od stojącej kiedyś na jego szczycie figury (pierwsza wzmianka z 1709 r.), a powstał na miejscu starszego średniowiecznego spichlerza "Szkarpawskiego". Natomiast spichlerz "Miedź" zawdzięcza swoją nazwę przechowywanemu niegdyś w nim towarowi. Na frontach gdańskich spichlerzy umieszczano tablice (drewniane lub kute w kamieniu) pokazujące nazwę magazynu. Dwie takie tablice zachowały się na spichlerzu "Oliwskim" – z datami 1677 i 1738.
Fot.D.Krakowiak
Bilety
Normalny - 8 zł
Ulgowy - 5 zł
Bilet dla dzieci i młodzieży (Muzeum za złotówkę) - 1 zł
Karnety
Karnet do obiektów w Gdańsku: Spichlerze, "Sołdek", Żuraw wraz z przeprawą promem "Motława" w obie strony
Normalny - 18 zł
Ulgowy - 10 zł
Prom "Motława"
W jedną stronę - 1,50 zł
W obie strony - 3 zł
Oprowadzanie z przewodnikiem
Rezerwacja: edukacja@nmm.pl, tel. 58 301 86 11 w. 400
W języku polskim
Grupa do 30 osób - 30 zł
W języku angielskim lub rosyjskim
Grupa do 30 osób - 35 zł
-
s. s. "Sołdek" Gdańsk
więcej..."Sołdek" to pierwszy oddany do eksploatacji w historii polskiego przemysłu stoczniowego statek pełnomorski, który został zaprojektowany przez zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem mgr inż. Henryka Giełdzika, i zbudowany w utworzonej 19 X 1947 roku Stoczni Gdańskiej.
Stępkę pod prototypowy rudowęglowiec typu B-30 położono 3 kwietnia 1948 roku na pochylni A 2. Po oficjalnych przemówieniach miejsce budowy poświęcił proboszcz parafii św. Jakuba, po czym pierwszy nit w elementy konstrukcyjne wbił ówczesny minister żeglugi - Adam Rapacki. W ciągu tygodnia pracy montowano przeciętnie 45 ton elementów ze stali okrętowej.
Do budowy rudowęglowca zużyto około 300 tys. nitów, ich ciężar wyniósł około 6% ciężaru całego kadłuba. Statek zwodowano 6 listopada 1948 r. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami jednostka miała nosić nazwisko przodującego stoczniowca. Był nim traser Stanisław Sołdek. Matką chrzestną została jego żona Helena. 21 października 1949 r. "Sołdek" pod dowództwem kpt. ż.w. Zbigniewa Rybiańskiego udał się w swój pierwszy rejs do Szczecina, gdzie 25 października 1949 r. miało miejsce uroczyste podniesienie bandery.
Do 2 stycznia 1981 r. "Sołdek" odbył 1479 podróży morskich. W ciągu 31 lat eksploatacji statek przewiózł ponad 3,5 miliona ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów.
Fot. M. Nicgorski
Bilety
Normalny - 8 zł
Ulgowy - 5 zł
Bilet dla dzieci i młodzieży (Muzeum za złotówkę) - 1 zł
Karnety
Karnet do obiektów w Gdańsku: Spichlerze, "Sołdek", Żuraw wraz z przeprawą promem "Motława" w obie strony
Normalny - 18 zł
Ulgowy - 10 zł
Bilety na "Sołdka" sprzedawane są w kasach Spichlerzy na Ołowiance i Ośrodka Kultury Morskiej.
Prom "Motława"
W jedną stronę - 1,50 zł
W obie strony - 3 zł
Oprowadzanie z przewodnikiem
Rezerwacja: edukacja@nmm.pl, tel. 58 301 86 11 w. 400
W języku polskim
Grupa do 30 osób - 30 zł
W języku angielskim lub rosyjskim
Grupa do 30 osób - 35 zł -
Żuraw Gdańsk
więcej...Żuraw - dawny dźwig portowy – to obok fontanny z Neptunem - najbardziej wyrazisty symbol Gdańska, zabytek jednoznacznie kojarzony z jego morską przeszłością i potęgą. Dlatego trudno o lepsze miejsce na ekspozycję poświęconą funkcjonowaniu dawnego portu gdańskiego.
We wnętrzu Żurawia przygotowaliśmy informacje na temat pracy ludzi nierozerwalnie związanych z portem – tragarzy, dokerów, kupców, szyprów, żaglomistrzów, powroźników. Bardzo szczegółowo zajmujemy się portowymi obiektami: prezentujemy wnętrza spichlerzy, makiety drewnianych nabrzeży, modele statków, pogłębiarek toru wodnego i wreszcie dźwigów.Zapraszamy do zwiedzenia zrekonstruowanych gdańskich wnętrz: kantoru kupca, komory palowej (czyli miejsca poboru opłat portowych) i pokoju w domu mieszczańskim.
Gwoździem programu jest mechanizm Żurawia, największego dźwigu portowego średniowiecznej Europy. Tworzą go dwie pary drewnianych kół deptakowych. Ponieważ Żuraw jest jednocześnie bramą miejską, która z ulicy Szerokiej prowadzi na Długie Pobrzeże, dolne koła - znajdujące się w miejscu, gdzie bramy zwykle mają sklepienia - są świetnie widoczne z zewnątrz.
Warto jednak wejść do Żurawia, by zobaczyć również górne koła. Atrakcją jest już sama przechadzka wąskimi, drewnianymi schodkami na najwyższą kondygnację. Tam można z bliska podziwiać rozmiar mechanizmu, którego praca opierała się na bardzo prostej zasadzie. By Żuraw dźwigał z pokładów statków towary (np. beczki z winem i piwem czy koła młyńskie), należało wprawić koła w ruch. W ten sposób na kołowrót nawijała się lina. Ale co napędzało koła? Otóż wchodzili do nich robotnicy i stąpając po przymocowanych od wewnątrz deskach, rozkręcali mechanizm (stąd określenie "koła deptakowe"). Cztery osoby mogły "podnieść" ciężar o wadze nawet dwóch ton.
Gdy już będziecie Państwo przy kołach, nie zapomnijcie wyjrzeć na zewnątrz budynku. Będziecie na wysokości ok. 27 metrów – z tego poziomu rozciąga się niezwykły widok na Motławę, Ołowiankę i jachty w marinie.
Dzisiejszy murowano-drewniany Żuraw różni się od pierwszego, całkowicie drewnianego dźwigu portowego zbudowanego w tym miejscu. Najstarsza wzmianka źródłowa o tej budowli pochodzi z 1367 r. Wiemy też, że drewniany dźwig spłonął w 1442 r.
Nowy wzniesiono w latach 1442-1444. Składał się z dwóch murowanych baszt, między którymi zainstalowano opisany wyżej drewniany mechanizm wyciągowy. Żuraw był własnością miasta, a administrował nim mistrz dźwigowy.
W XIX w. Żuraw utracił znaczenie jako dźwig portowy i był wykorzystywany przede wszystkim do stawiania masztów na statkach wiślanych. Sto lat później znalazł jeszcze jedno zastosowanie: służył do wynurzania ruf statków z napędem mechanicznym, by umożliwić naprawę sterów i śrub. Ostatni mistrz dźwigowy Żurawia zmarł w 1858 r., a w basztach zadomowili się lokatorzy. Otwarto tu m.in. wytwórnię pantofli i zakład fryzjerski.
Podczas II Wojny Światowej Żuraw został zniszczony - konstrukcja drewniana spłonęła doszczętnie, a z części ceglanej pozostało 60 %. Dokumentację rekonstrukcyjną opracowano w 1956 r., a następnie rozpoczęła się odbudowa. W 1962 r. Żuraw został przekazany Muzeum Morskiemu, 10 lat później przemianowanemu na Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, a od 10.12.2013 roku noszącemu nazwę Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Fot. M.Nicgorski
-
Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich Gdańsk
więcej...Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich mieści się w zabytkowym zespole budynków złożonym z kamienicy i dwóch oficyn usytuowanych wokół podwórza.
W Muzeum obejrzeć można piękne wnętrza. To prawdziwa wycieczka w przeszłość, w fascynujący wiek Oświecenia. Wędrówka po domu prowadzi przez reprezentacyjną sień, okazały salon, dużą jadalnię, kameralne saloniki, a wśród nich pokój muzyczny, małą jadalnię oraz kuchnię i spiżarnię. W lecie dużą atrakcją jest ocienione lipą podwórze ze studzienką.
Właścicielem posesji był Johann Uphagen (1731–1802) – zamożny kupiec i członek władz miejskich. Po zakupieniu nieruchomości w 1775 r. zlecił przebudowę wszystkich wnętrz. Nowy wygląd nadano też fasadzie z rokokowym portalem i rzeźbionym herbem rodziny Uphagenów.
We wnętrzach warto zwrócić uwagę na oryginalne osiemnastowieczne boazerie – pokryte malowidłami i dekoracją snycerską. W każdym z pomieszczeń dominuje inna tematyka – od dawnych Chin, starożytności greckich i rzymskich, po świat przyrody reprezentowany przez owady, ptaki, rośliny i owoce.
Cenne są także fajansowe piece. W sieni pierwszego piętra ustawiona jest wspaniała barokowa szafa – sprzęt typowy dla gdańskiego meblarstwa, stanowiący ważny artykuł eksportowy. W kilku wnętrzach zobaczyć można meble wytwarzane w Gdańsku, ale wzorowane na osiemnastowiecznych wzorach angielskich – przeszklone szafki, kanapy i krzesła. Były one bardzo modne w XVIII w. Gdańscy stolarze sprzedawali je na terenie całej ówczesnej Rzeczypospolitej. W przeszklonych witrynach w dużej jadalni warto przyjrzeć się uważniej eleganckim srebrom stołowym produkowanym w Gdańsku.
Fot.MHMG
-
Gdańska Galeria Fotografii
więcej...Gdańska Galeria Fotografii, będąca oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku stawia na prezentację szerokiego kontekstu fotografii we współczesnej sztuce, w tym instalacji fotograficznych, interaktywnych, wideo i działań performerskich.
Ważnym elementem działalności jest budowanie kolekcji fotografii współczesnej.
Zespół GGF poza wystawami w swej siedzibie, realizuje także obszerniejsze ekspozycje fotograficzne o charakterze problemowym w innych oddziałach Muzeum Narodowego w Gdańsku.
GODZINY OTWARCIA:
sezon zimowy (01.01–30.04 i 1.10-31.12)
wtorek, środa, piątek: 11.00–17.00
czwartek: 11.00–18.00 (przerwa 13.30–14.00)
sobota - niedziela: 11.00–16.00
sezon letni (01.05–30.09)
wtorek – piątek: 11.00–18.00 (przerwa 13.00 – 14.00)
sobota – niedziela: 11.00–16.00
czwartek (01.06–31.08): 12.00–19.00
ul. Grobla I 8/11
80-834 Gdańsk
tel./fax +48 58 301 71 47
Fot GGF - Siedziba Gdańskiej Galerii Fotografii, fot. Grzegorz Nosorowski
-
Gdańsk
więcej...Miasto nad Zatoką Gdańską. Jedno z najstarszych miast Polski. Razem z Sopotem i Gdynią tworzy tzw. Trójmiasto, bardzo popularne wśród turystów. Nazywany jest Stolicą Bursztynu, to tu najsłynniejsi mistrzowie bursztyniarstwa tworzą tu unikatową biżuterię i inne piękne przedmioty, które można kupić na każdym rogu ulicy. Gdańsk pełen zabytków, uliczek z małymi sklepikami, przytulnymi i klimatycznymi knajpkami, jest idealnym miejscem na spędzenie urlopu. Tym bardziej, że leżące tuż obok Gdynia i Sopot oferują dodatkowe atrakcje dla amatorów morskiej bryzy. Z Gdańska można się dostać bezpośrednio promem do Szwecji, a z lotniska im. Lecha Wałęsy do wielu miast Europy.