Dodaj obiekt! Dodaj usługę!

Użyj filtrów aby znaleźć idealne miejsce na wakacje. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki Booking.com


 


 


 

Ciekawe miejsca w pobliżu: Hotel ** Dom Tancerza

Dane miejsca: 80-441 Gdańsk , Al. Legionów 3 , 48 58 344 90 73 , www.domtancerza.szkolabaletowa , domtancerza@szkolabaletowa.pl

  • Centrum Hewelianum Gdańsk

    więcej...

    Eksperymenty w Laboratorium Pana Kleksa, podróż do wnętrza Ziemi, spotkanie oko w oko z burzą piaskową i wybuchającym wulkanem, największe zagadki matematyczne oraz wehikuł czasu, który zabierze na wycieczkę w przeszłość – siedem interaktywnych wystaw w gdańskim Centrum Hewelianum pozwala dzieciom i dorosłym bawić się i poznawać świat.

     

    Centrum Hewelianum to unikalny w skali Europy pomysł na zaadaptowanie zespołu zabytków architektury militarnej na wiodące centrum nauki. Zabytkowe XIX-wieczne budynki dziś stanowią zachętę do poznawania świata i praw nim rządzących. Atrakcyjne wystawy interaktywne, pozwalają jeszcze lepiej zrozumieć matematykę, fizykę, chemię, biologię i historię, a przy tym są doskonałą okazją do świetnej, rodzinnej zabawy.  

     

    Wystawienniczą ofertę Centrum uzupełniają innowacyjne zajęcia edukacyjne adresowane do wszystkich grup wiekowych, wystawy czasowe, plenerowe imprezy historyczne, imprezy okolicznościowe, pokazy science show oraz wykłady popularnonaukowe.

     

    W Centrum Hewelianum można spędzić czas z rodziną, bawić się z przyjaciółmi lub zrelaksować się w pofortecznym parku.

    Na 25 ha można znaleźć liczne gatunki roślin i zwierząt, w tym pomniki przyrody czy użytki ekologiczne z chronionymi na tym terenie nietoperzami.

    Dzięki renowacji budynków i zaadaptowaniu ich na cele wystawiennicze, a także zagospodarowaniu otaczającego je parku, powstała nowa, interesująca i wielofunkcyjna przestrzeń publiczna w centrum Gdańska.

     

    Interaktywne wystawy:

    „Energia, Niebo i Słońce”

    „Łamigłówka”

    „Dookoła Świata”

    „Laboratorium Pana Kleksa”

    „Wehikuł Czasu. Zabawy z Historią”

    „Wehikuł Czasu. Człowiek i Pocisk”

    „Hewelianum bez Barier”

     

    Więcej informacji o Centrum Hewelianum dostępnych na stronie www.hewelianum.pl lub pod numerem tel. (58) 742 33 52.

     

  • Twierdza Wisłoujście

    więcej...

    Twierdza Wisłoujście zlokalizowana u ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego jako część Twierdzy Gdańsk od wieków  chroniła wejście do portu, sprawowała kontrolę nad ruchem statków oraz spełniała funkcje sygnalizacyjne.

     

    Zbudowana po obu brzegach ujścia Wisły budziła podziw architekturą, uzbrojeniem, kilkusetosobową załogą oraz ceremoniałem reprezentacyjnym, m.in. salwami na vivat. Jako perła w systemie obronnym Gdańska wizytowana była przez królów polskich: Zygmunta III, Władysława IV i Jana Kazimierza z dynastii Wazów, Jana III Sobieskiego, Stanisława Leszczyńskiego oraz Sasów: Augusta II i Augusta III, zagranicznych dostojników świeckich i duchownych.

     

    Twierdza Wisłoujście zmieniała się wraz z postępem militarnym, rozwojem szkół fortyfikacyjnych oraz sytuacją polityczno-gospodarczą Gdańska. Założenie składało się z obiektów ziemno-wodnych (sieć fos i obwałowań w typie holenderskiej szkoły fortyfikacyjnej, Szańce Wschodni i Zachodni, raweliny) oraz murowanych (Fort Carré w typie nowowłoskiej szkoły fortyfikacyjnej). W rozwoju architektonicznym Twierdzy uczestniczyli mistrzowie budowlani, wojskowi, wyspecjalizowani doradcy krajowi i zagraniczni.

     

    W 1974 roku zachowane do dziś części Twierdzy Wisłoujście - Szaniec Wschodni wraz z rawelinem oraz Fort Carré oddano pod opiekę Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które prowadzi w obiekcie prace naukowo - badawcze, konserwatorsko - rewitalizacyjne oraz chroni go przed postępującą destrukcją. Turystom muzeum udostępnia pierwotną część założenia – Fort Carré oferując zwiedzanie tego zabytku pod opieką wykwalifikowanych przewodników.

     

    www.mhmg.pl

    Fot.MHMG

  • Muzeum Zegarów Wieżowych Gdańsk

    więcej...

    Muzeum Zegarów Wieżowych jest jedynym tego typu obiektem w Polsce. Mieści się ono w wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku.

     

    Powstały w 1996 r. Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zgromadził ciekawą kolekcję zegarów z całego okresu zegarmistrzostwa mechanicznego i mechaniczno - elektrycznego. Obejrzeć tu można mechanizmy datowane nawet na wiek XIV czy XV, ale także te powstałe po II wojnie światowej. Pomiędzy nimi eksponowane są także rarytasy, takie jak oryginalny zegar kolebnikowy - jeden z nielicznych zachowanych w Europie, zegar z jedynej polskiej fabryki zegarów wieżowych Michała Mięsowicza z Krosna, a także mechanizm z Wysp Brytyjskich w typie zegara wieży parlamentu brytyjskiego („Big Ben”).

     

    W związku z obchodami 400 rocznicy urodzin Jana Heweliusza w 2011 roku zbudowany został w Muzeum Zegarów Wieżowych pierwszy na świecie Zegar Pulsarowy Gdańsk 2011, który wykonano w technologii sygnałów pulsarowych. Zegar ten wykorzystuje jako podstawę czasu impulsy wysyłane przez pulsary - gwiazdy neutronowe i jest jedynym zegarem, który oparty został o to zjawisko, zachodzące daleko poza Ziemią.

     

    W górnych partiach wieży kościoła podziwiać można największy koncertowy carillon w  Europie Środkowej (50 - dzwonowy instrument o masie 17 ton). Gdańsk jest jedynym w Polsce miastem posiadającym trzy czynne carillony. Wszystkie instrumenty są pod opieką Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Na balkonie hełmu wieży kościoła św. Katarzyny urządzono punkt widokowy Gdańska i okolic.

     

     

    www.mhmg.pl

    Fot.MHMG

  • Gdańsk

    więcej...

    Miasto nad Zatoką Gdańską. Jedno z najstarszych miast Polski. Razem z Sopotem i Gdynią tworzy tzw. Trójmiasto, bardzo popularne wśród turystów. Nazywany jest Stolicą Bursztynu, to tu najsłynniejsi mistrzowie bursztyniarstwa tworzą tu unikatową biżuterię i inne piękne przedmioty, które można kupić na każdym rogu ulicy. Gdańsk pełen zabytków, uliczek z małymi sklepikami, przytulnymi i klimatycznymi knajpkami, jest idealnym miejscem na spędzenie urlopu. Tym bardziej, że leżące tuż obok Gdynia i Sopot oferują dodatkowe atrakcje dla amatorów morskiej bryzy. Z Gdańska można się dostać bezpośrednio promem do Szwecji, a z lotniska im. Lecha Wałęsy do wielu miast Europy.
     

     

  • Wielka Zbrojownia (Arsenał)

    więcej...

    Wielka Zbrojownia w Gdańsku  – nazywana też arsenałem, stanowi najokazalszy świecki budynek manierystycznej zabudowy Gdańska. Inspiracją do powstania stały się Hale Mięsne w Haarlemie. Zbrojownia została wzniesiona w latach 1602 - 1605. Jest dziełem jednego z najwybitniejszych gdańskich architektów tamtej epoki, Antoniego van Obbergena. Zbudowano ją z drobnej, czerwonej, holenderskiej cegły zdobionej dekoracjami z piaskowca oraz bogatymi złoceniami. Konstrukcja sprawia wrażenie, jakby budynek składał się z czterech, pozornie oddzielnych kamieniczek.

    żródło: http://pl.wikipedia.org
     

  • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

    więcej...

    Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku znajduje się w okazałym, wielokondygnacyjnym budynku w stylu neoromańskim, zbudowanym w I połowie XX wieku.

     

    Powstałe 1 września 1979 r., w czterdziestą rocznicę wybuchu II wojny światowej (w miejscu Polskiego Urzędu Pocztowo - Telegraficznego nr 1) muzeum opowiada o działalności polskich urzędów pocztowych oraz o polskiej społeczności Gdańska w latach 1920- 1939. Ekspozycja prezentowana w tej placówce zawiera przede wszystkim informacje na temat wydarzeń mających miejsce 1 września 1939 r. o godzinie 4:45, czyli w momencie ataku na Polski Urząd Pocztowo – Telegraficzny nr 1.

     

    Obejrzeć tu można unikatowe dokumenty drukowane i rękopiśmienne, materiały ikonograficzne, eksponaty związane z obroną placówki oraz prezentujące losy jej obrońców. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. hitlerowski plan ataku na Pocztę Polską z dnia 3 lipca 1939 r., jedną z dziesięciu skrzynek pocztowych zawieszanych na polskich instytucjach i domach prywatnych oraz zrekonstruowany gabinet naczelnika poczty, a w nim aparat Hugesa.

     

    W Muzeum gromadzone i pokazywane są ponadto pamiątki związane z organizacjami polonijnymi o charakterze zawodowym, kulturalnym, oświatowym i sportowym, których zadaniem było podtrzymywanie ducha i budzenie tożsamości narodowej wśród Polaków żyjących w Wolnym Mieście Gdańsku.

     

     

    www.mhmg.pl

    Fot.MHMG

  • Wartownia nr 1 na Westerplatte

    więcej...

    Wartownia Nr 1 na Westerplatte to jeden z nielicznych oryginalnych budynków dokumentujących czasy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte i niemieckiej agresji na Polskę.

     

    Wartownia powstała w 1934 r.  Jej specjalna konstrukcja, m.in. wzmacniane stropy o grubości ponad 20 cm, miały stanowić ochronę przed ostrzałem nieprzyjaciela. To właśnie między innymi w tym budynku we wrześniu 1939 r.  polscy żołnierze bronili się przed atakami hitlerowców. Konstrukcja Wartowni dawała osłonę żołnierzom, a ukryte w podziemnej kabinie bojowej stanowiska  ciężkich karabinów maszynowych skutecznie powstrzymywały nacierających wrogów.

     

    Po wojnie dzięki zaangażowaniu byłych Obrońców Westerplatte udało się ocalić budynek od zniszczenia. W 1967 r. Wartownia została przesunięta o 78 metrów w miejsce jej dzisiejszego położenia. Dzięki temu zabiegowi możliwe było nie tylko ocalenie tego ważnego obiektu, ale z czasem powstanie w nim oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

     

    Dziś we wnętrzu Wartowni można zobaczyć szereg pamiątek m.in. po majorze Henryku Sucharskim – dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej, takich jak: kurtka mundurowa majora, szabla, papierośnica oraz neseser toaletowy, z którym udał się do obozu jenieckiego. Eksponaty te wkomponowano w multimedialną opowieść o dramatycznych wydarzeniach, jakie rozegrały się na Westerplatte we wrześniu 1939 r.

     

     

    www.mhmg.pl

    Fot.MHMG

  • Pałac Opatów w Oliwie

    więcej...

    Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku mieści się w Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie. Najstarsza część budynku, tzw. Stary Pałac, powstał w XV wieku. Ostateczny kształt budynek otrzymał w trakcie przebudowy w latach 1754–1756. Zamieszkiwał go wówczas ostatni polski opat – Jacek Rybiński. Później pałac był siedzibą opatów mianowanych przez króla Prus, Karola i Josepha Hohenzollernów.

    Można oglądać tu zbiory malarstwa i rysunku, grafiki i tkaniny artystycznej, ceramiki, rzeźby oraz zbiory teatralne. Stała Galeria Polskiej Sztuki Nowoczesnej prezentuje około 400 dzieł najwybitniejszych polskich artystów XIX i XX wieku. Kolekcja została pomyślana jako prezentacja najważniejszych nurtów w sztuce polskiej w kontekście ewolucji sztuki europejskiej.

    Prezentowane wystawy czasowe ukazują interesujących twórców i najciekawsze zjawiska w sztuce polskiej XIX i XX wieku. Oddział Sztuki Współczesnej organizuje wystawy tematyczne i monograficzne. W Pałacu Opatów odbywają się również cykliczne koncerty muzyki dawnej i współczesnej, odczyty, sympozja i spotkania z artystami.

     

    GODZINY OTWARCIA:

    sezon zimowy (01.01–30.04 i 1.10-31.12)

    wtorek – piątek: 9.00–16.00

    sobota – niedziela: 10.00–17.00

     

    sezon letni (01.05–30.09)

    wtorek – niedziela: 10.00–17.00

    czwartek (01.06–31.08): 12.00–19.00

     

    ul. Cystersów 18

    80–330 Gdańsk

    tel. 58 552 12 71 wew. 152

    www.mng.gda.pl

    Mapa dojazdu

    Fot. OSN - Oddział Sztuki Nowoczesnej, fot. Grzegorz Nosorowski

     

  • Gdańska Galeria Fotografii

    więcej...

    Gdańska Galeria Fotografii, będąca oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku stawia na prezentację szerokiego kontekstu fotografii we współczesnej sztuce, w tym instalacji fotograficznych, interaktywnych, wideo i działań performerskich.

     

    Ważnym elementem działalności jest budowanie kolekcji fotografii współczesnej.

    Zespół GGF poza wystawami w swej siedzibie, realizuje także obszerniejsze ekspozycje fotograficzne o charakterze problemowym w innych oddziałach Muzeum Narodowego w Gdańsku. 

     

    GODZINY OTWARCIA:

     

    sezon zimowy (01.01–30.04 i 1.10-31.12)

    wtorek, środa, piątek: 11.00–17.00

    czwartek: 11.00–18.00 (przerwa 13.30–14.00)

    sobota - niedziela: 11.00–16.00

     

    sezon letni (01.05–30.09)

    wtorek – piątek: 11.00–18.00 (przerwa 13.00 – 14.00)

    sobota – niedziela: 11.00–16.00

    czwartek (01.06–31.08): 12.00–19.00

     

    ul. Grobla I 8/11

    80-834 Gdańsk

    tel./fax +48 58 301 71 47

    www.mng.gda.pl

     

    Mapa dojazdu

     

    Fot GGF - Siedziba Gdańskiej Galerii Fotografii, fot. Grzegorz Nosorowski

     

  • Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich Gdańsk

    więcej...

    Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich mieści się w zabytkowym zespole budynków złożonym z kamienicy i dwóch oficyn usytuowanych wokół podwórza.

     

    W Muzeum obejrzeć można piękne wnętrza. To prawdziwa wycieczka w przeszłość, w fascynujący wiek Oświecenia. Wędrówka po domu prowadzi przez reprezentacyjną sień, okazały salon, dużą jadalnię, kameralne saloniki,  a wśród nich pokój muzyczny, małą jadalnię oraz kuchnię i spiżarnię. W lecie dużą atrakcją jest ocienione lipą podwórze ze studzienką.

     

    Właścicielem posesji był Johann Uphagen (1731–1802) – zamożny kupiec i członek władz miejskich. Po zakupieniu nieruchomości w 1775 r. zlecił przebudowę wszystkich wnętrz. Nowy wygląd nadano też fasadzie z rokokowym portalem i rzeźbionym herbem rodziny Uphagenów.

     

    We wnętrzach warto zwrócić uwagę na oryginalne osiemnastowieczne boazerie – pokryte malowidłami i dekoracją snycerską. W każdym z pomieszczeń dominuje inna tematyka – od dawnych Chin, starożytności greckich i rzymskich, po świat przyrody reprezentowany przez owady, ptaki, rośliny i owoce.

     

    Cenne są także fajansowe piece. W sieni pierwszego piętra ustawiona jest wspaniała barokowa szafa – sprzęt typowy dla gdańskiego meblarstwa, stanowiący ważny artykuł eksportowy. W kilku wnętrzach zobaczyć można meble wytwarzane w Gdańsku, ale wzorowane na osiemnastowiecznych wzorach angielskich – przeszklone szafki, kanapy i krzesła. Były one bardzo modne w XVIII w. Gdańscy stolarze sprzedawali je na terenie całej ówczesnej Rzeczypospolitej. W przeszklonych witrynach w dużej jadalni warto przyjrzeć się uważniej eleganckim srebrom stołowym produkowanym w Gdańsku. 

     

     

    www.mhmg.pl

    Fot.MHMG

  • Spichlerz Opacki Gdańsk

    więcej...

    Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku powstał w 1958 roku przy ówczesnym Muzeum Pomorskim w Gdańsku. W 1988 siedzibą Oddziału Etnografii został Spichlerz Opacki. Eksponowana jest tu stała wystawa etnograficzna „Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego”, prezentowane są także wystawy czasowe.Do tej pory zgromadzono około 9000 eksponatów z zakresu kultury ludowej. Obok zbiorów dotyczących Pomorza (na przykład bardzo interesująca kolekcja mebli) gromadzone są porównawcze obiekty z zakresu kultury Kujaw, Pałuk, Warmii i Mazur.Jako jedyna placówka w Polsce, Oddział jest w posiadaniu unikatowych przedmiotów po dawnych osadnikach fryzyjskich z terenu Żuław. Ponadto w zbiorach znajdują się zabytki kultury materialnej ludności przemieszczonej z dawnych Kresów w ramach akcji repatriacyjnej. Oddział posiada także małą, lecz bardzo interesującą kolekcję  pozaeuropejską – broń, rzeźby, ceramika, ozdoby z terenu Afryki, Ameryki Płd. i Oceanii.Działalność wystawiennicza Oddziału Etnograficznego koncentruje się wokół trzech zagadnień – tematyka regionalna, kresowa oraz związana z mniejszościami narodowymi i etnicznymi. Tak skonstruowany program pozwala prezentować publiczności zarówno najbliższy region, jak i szerszą perspektywę kulturowo-historyczną.

    GODZINY OTWARCIA:

     

    sezon zimowy (01.01–30.04 i 1.10-31.12)

    wtorek – piątek: 9.00–16.00

    sobota – niedziela: 10.00–17.00

     

    sezon letni (01.05–30.09)

    wtorek – niedziela: 10.00–17.00

    czwartek (01.06–31.08): 12.00–19.00

     

    ul. Cystersów 19

    80–330 Gdańsk

    tel. 58 552 12 71 wew. 104

    www.mng.gda.pl

     

    Mapa dojazdu

     

    Fot. OE - Budynek Spichlerza Opackiego - siedziba Oddziału Etnografii, fot. Grzegorz Nosorowski

     

  • Żuraw Gdańsk

    więcej...

    Żuraw - dawny dźwig portowy – to obok fontanny z Neptunem - najbardziej wyrazisty symbol Gdańska, zabytek jednoznacznie kojarzony z jego morską przeszłością i potęgą. Dlatego trudno o lepsze miejsce na ekspozycję poświęconą funkcjonowaniu dawnego portu gdańskiego.

    We wnętrzu Żurawia przygotowaliśmy informacje na temat pracy ludzi nierozerwalnie związanych z portem – tragarzy, dokerów, kupców, szyprów, żaglomistrzów, powroźników. Bardzo szczegółowo zajmujemy się portowymi obiektami: prezentujemy wnętrza spichlerzy, makiety drewnianych nabrzeży, modele statków, pogłębiarek toru wodnego i wreszcie dźwigów.Zapraszamy do zwiedzenia zrekonstruowanych gdańskich wnętrz: kantoru kupca, komory palowej (czyli miejsca poboru opłat portowych) i pokoju w domu mieszczańskim.
     

    Gwoździem programu jest mechanizm Żurawia, największego dźwigu portowego średniowiecznej Europy. Tworzą go dwie pary drewnianych kół deptakowych. Ponieważ Żuraw jest jednocześnie bramą miejską, która z ulicy Szerokiej prowadzi na Długie Pobrzeże, dolne koła - znajdujące się w miejscu, gdzie bramy zwykle mają sklepienia - są świetnie widoczne z zewnątrz.
     

    Warto jednak wejść do Żurawia, by zobaczyć również górne koła. Atrakcją jest już sama przechadzka wąskimi, drewnianymi schodkami na najwyższą kondygnację. Tam można z bliska podziwiać rozmiar mechanizmu, którego praca opierała się na bardzo prostej zasadzie. By Żuraw dźwigał z pokładów statków towary (np. beczki z winem i piwem czy koła młyńskie), należało wprawić koła w ruch. W ten sposób na kołowrót nawijała się lina. Ale co napędzało koła? Otóż wchodzili do nich robotnicy i stąpając po przymocowanych od wewnątrz deskach, rozkręcali mechanizm (stąd określenie "koła deptakowe"). Cztery osoby mogły "podnieść" ciężar o wadze nawet dwóch ton.
     

    Gdy już będziecie Państwo przy kołach, nie zapomnijcie wyjrzeć na zewnątrz budynku. Będziecie na wysokości ok. 27 metrów – z tego poziomu rozciąga się niezwykły widok na Motławę, Ołowiankę i jachty w marinie.

     

    Dzisiejszy murowano-drewniany Żuraw różni się od pierwszego, całkowicie drewnianego dźwigu portowego zbudowanego w tym miejscu. Najstarsza wzmianka źródłowa o tej budowli pochodzi z 1367 r. Wiemy też, że drewniany dźwig spłonął w 1442 r.
    Nowy wzniesiono w latach 1442-1444. Składał się z dwóch murowanych baszt, między którymi zainstalowano opisany wyżej drewniany mechanizm wyciągowy. Żuraw był własnością miasta, a administrował nim mistrz dźwigowy.
     

    W XIX w. Żuraw utracił znaczenie jako dźwig portowy i był wykorzystywany przede wszystkim do stawiania masztów na statkach wiślanych. Sto lat później znalazł jeszcze jedno zastosowanie: służył do wynurzania ruf statków z napędem mechanicznym, by umożliwić naprawę sterów i śrub. Ostatni mistrz dźwigowy Żurawia zmarł w 1858 r., a w basztach zadomowili się lokatorzy. Otwarto tu m.in. wytwórnię pantofli i zakład fryzjerski.
     

    Podczas II Wojny Światowej Żuraw został zniszczony - konstrukcja drewniana spłonęła doszczętnie, a z części ceglanej pozostało 60 %. Dokumentację rekonstrukcyjną opracowano w 1956 r., a następnie rozpoczęła się odbudowa. W 1962 r. Żuraw został przekazany Muzeum Morskiemu, 10 lat później przemianowanemu na Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, a od 10.12.2013 roku noszącemu nazwę Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

     

    Fot. M.Nicgorski

    www.nmm.pl

  • Ratusz Głównego Miasta - Gdańsk

    więcej...

    Ratusz Głównego Miasta przez niemal sześć stuleci – do roku 1921 – pełnił nieprzerwanie funkcję siedziby władz miejskich.

     

    Budowę Ratusza rozpoczęto w XIV w., lecz swój obecny kształt otrzymał on dopiero w drugiej połowie XVI stulecia. Powstał wówczas m.in. wspaniały renesansowy hełm, zwieńczony pozłacaną figurą przedstawiającą polskiego króla Zygmunta II Augusta. Nowy, reprezentacyjny wystrój otrzymały wnętrza, wśród których wyróżnia się Wielka Sala Rady (zwana również Salą Czerwoną), służąca niegdyś obradom miejskich rajców. Na szczególną uwagę zasługuje strop, wyróżniający się bogatą dekoracją malarsko-rzeźbiarską.

    Centralne miejsce zajmuje w nim obraz „Apoteoza Gdańska”, dzieło Izaaka van den Blocka z 1608 r. Wystroju sali dopełnia piękny kominek, pochodzący z końca XVI w. Obok klatki schodowej wiodącej do Sieni Głównej znajduje się pomieszczenie zwane „Małym Krzysztofem”, które zdobi częściowo zachowana do dziś dekoracja malarska pochodząca z XV wieku.

    Natomiast w sali zwanej „Wielkim Krzysztofem” umieszczonej na pierwszym, reprezentacyjnym piętrze budowli do końca XIX wieku znajdowało się archiwum miejskie. W dawnej Kamlarii, czyli Sali Kasy Miejskiej, warto zwrócić uwagę na pochodzący z początku XVII w. obraz Antona Möllera, zatytułowany „Grosz czynszowy”. Znaną z Ewangelii przypowieść artysta umieścił w scenerii gdańskiego Długiego Targu.

     

    Ratusz Głównego Miasta został poważnie zniszczony w 1945 r., bardzo szybko jednak przystąpiono do jego odbudowy. Ewakuowane w latach wojny i częściowo zachowane elementy wyposażenia powróciły na swoje pierwotne miejsce. Brakujące detale zastąpiono rekonstrukcjami bądź uzupełniono metodami współczesnymi. W odrestaurowanych ratuszowych wnętrzach można zobaczyć wiele zabytków kultury materialnej Gdańska. Uwagę przyciągają znakomite obrazy pędzla Hansa Vredemana de Vriesa oraz Andreasa Stecha.

     

    www.mhmg.pl

    Fot.MHMG

  • s. s. "Sołdek" Gdańsk

    więcej...

    "Sołdek" to pierwszy oddany do eksploatacji w historii polskiego przemysłu stoczniowego statek pełnomorski, który został zaprojektowany przez zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem mgr inż. Henryka Giełdzika, i zbudowany w utworzonej 19 X 1947 roku Stoczni Gdańskiej.

     

    Stępkę pod prototypowy rudowęglowiec typu B-30 położono 3 kwietnia 1948 roku na pochylni A 2. Po oficjalnych przemówieniach miejsce budowy poświęcił proboszcz parafii św. Jakuba, po czym pierwszy nit w elementy konstrukcyjne wbił ówczesny minister żeglugi - Adam Rapacki. W ciągu tygodnia pracy montowano przeciętnie 45 ton elementów ze stali okrętowej.

     

    Do budowy rudowęglowca zużyto około 300 tys. nitów, ich ciężar wyniósł około 6% ciężaru całego kadłuba. Statek zwodowano 6 listopada 1948 r. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami jednostka miała nosić nazwisko przodującego stoczniowca. Był nim traser Stanisław Sołdek. Matką chrzestną została jego żona Helena. 21 października 1949 r. "Sołdek" pod dowództwem kpt. ż.w. Zbigniewa Rybiańskiego udał się w swój pierwszy rejs do Szczecina, gdzie 25 października 1949 r. miało miejsce uroczyste podniesienie bandery.

    Do 2 stycznia 1981 r. "Sołdek" odbył 1479 podróży morskich. W ciągu 31 lat eksploatacji statek przewiózł ponad 3,5 miliona ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów.

     

    www.nmm.pl

    Fot. M. Nicgorski

     

    Bilety
    Normalny - 8 zł
    Ulgowy - 5 zł
    Bilet dla dzieci i młodzieży (Muzeum za złotówkę) - 1 zł

     

    Karnety
    Karnet do obiektów w Gdańsku: Spichlerze, "Sołdek", Żuraw wraz z przeprawą promem "Motława" w obie strony
    Normalny - 18 zł
    Ulgowy - 10 zł

    Bilety na "Sołdka" sprzedawane są w kasach Spichlerzy na Ołowiance i Ośrodka Kultury Morskiej.

     

    Prom "Motława"
    W jedną stronę - 1,50 zł
    W obie strony - 3 zł

    Oprowadzanie z przewodnikiem
    Rezerwacja: edukacja@nmm.pl, tel. 58 301 86 11 w. 400

     

    W języku polskim
    Grupa do 30 osób - 30 zł
    W języku angielskim lub rosyjskim
    Grupa do 30 osób - 35 zł

  • Spichlerze na Ołowiance Gdańsk

    więcej...

    W wyniku działań wojennych w 1945 r. większość spichlerzy w Gdańsku została zniszczona.

    Na Ołowiance zostały zachowane mury trzech z nich i po rekonstrukcji w 1985 r. stały się główną siedzibą ekspozycyjną Narodowego Muzeum Morskiego.

    Najstarszy z nich to gotycki spichlerz "Oliwski", zwany do 1677 r. "Klasztorny". Jego nazwa wywodzi się od użytkujących go cystersów oliwskich. Barokowy spichlerz "Panna" swoją nazwę otrzymał od stojącej kiedyś na jego szczycie figury (pierwsza wzmianka z 1709 r.), a powstał na miejscu starszego średniowiecznego spichlerza "Szkarpawskiego". Natomiast spichlerz "Miedź" zawdzięcza swoją nazwę przechowywanemu niegdyś w nim towarowi. Na frontach gdańskich spichlerzy umieszczano tablice (drewniane lub kute w kamieniu) pokazujące nazwę magazynu. Dwie takie tablice zachowały się na spichlerzu "Oliwskim" – z datami 1677 i 1738.

     

    www.nmm.pl

    Fot.D.Krakowiak

     

    Bilety
    Normalny - 8 zł
    Ulgowy - 5 zł
    Bilet dla dzieci i młodzieży (Muzeum za złotówkę) - 1 zł

     

    Karnety
    Karnet do obiektów w Gdańsku: Spichlerze, "Sołdek", Żuraw wraz z przeprawą promem "Motława" w obie strony
    Normalny - 18 zł
    Ulgowy - 10 zł


     

    Prom "Motława"
    W jedną stronę - 1,50 zł
    W obie strony - 3 zł

     

    Oprowadzanie z przewodnikiem
    Rezerwacja: edukacja@nmm.pl, tel. 58 301 86 11 w. 400

     

    W języku polskim
    Grupa do 30 osób - 30 zł
    W języku angielskim lub rosyjskim
    Grupa do 30 osób - 35 zł

     

  • Dwór Artusa Gdańsk

    więcej...

    Dwór Artusa jest jednym z ciekawszych zabytków Gdańska. 

    Powstał ok. 1350 roku, kiedy to rycerskie bractwo św. Jerzego wzniosło tutaj swoją siedzibę. Obecny gmach pochodzi z roku 1481, ale jedynie północna elewacja budowli zachowała pierwotny, późnogotycki charakter. Fasada południowa została przebudowana w latach 1616-1617.

     

    Przez stulecia gdański Dwór Artusa stanowił siedzibę bractw mieszczańskich. Od samego początku istnienia Dwór był forum towarzyskich spotkań elit  mieszczańskiej oraz gości przybywających do Gdańska. Był centrum wymiany informacji, poglądów, kształtowania się postaw, miejscem rozrywki, ale także salą otwartych rozpraw Sądu Ławniczego, siedzibą giełdy zbożowej i wreszcie muzeum.

     

    W roku 1945 budynek został poważnie uszkodzony wskutek działań wojennych. W latach 1948- 1952 obiekt został odbudowany i częściowo zrekonstruowany. Rozpoczęty wówczas proces wyposażania wnętrza nie został wciąż zakończony. W Dworze Artusa zobaczyć można najwyższy w Europie renesansowy piec kaflowy, unikalną kolekcję zbroi turniejowych z końca XV wieku oraz najcenniejszy w Polsce zbiór modeli okrętów.

     

    Oddział Dwór Artusa tworzy zespół kamieniczek, w skład których wchodzą: Stary Dom Ławy pełniący funkcję recepcyjną oraz Nowy Dom Ławy mieszczący Sień Gdańską ukazującą sień domu mieszczańskiego z przełomu XVII i XVIII w.

     

     

    www.mhmg.pl

    Fot.MHMG

  • Zielona Brama Gdańsk

    więcej...

    Siedzibą Oddziału Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku jest historyczna brama, która od wschodu zamyka Długi Targ.

     

    Zielona Brama to najokazalsza z bram głównego Miasta. Wzniesiona w latach 1564-1568 jako rezydencja polskich królów, zastąpiła skromną, gotycką Bramę Kogi.

     

    Dwa główne, reprezentacyjne pomieszczenia pełnią funkcję sal ekspozycyjnych, w których prezentowane są wystawy czasowe sztuki dawnej i współczesnej, polskiej i zagranicznej. Stylowe wnętrza bywają również miejscem spotkań, konferencji i pokazów.

     

    GODZINY OTWARCIA:

     

    wtorek – niedziela: 10.00–17.00

    czwartek: 10.00–17.00

     

    ul. Długi Targ 24

    80-828 Gdańsk

    tel. 58 307 59 12

    www.mng.gda.pl

     

    Mapa dojazdu

     

    Fot. ZB - Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama. Fot. Grzegorz Nosorowski

     

  • Muzeum Narodowe w Gdańsku

    więcej...

    Muzeum Narodowe w Gdańsku, dziedziczące zbiory i tradycje dwóch instytucji – Muzeum Miejskiego (1870) i Muzeum Rzemiosł Artystycznych (1881), należy do najstarszych w Polsce. Chlubą gdańskiego muzeum jest tryptyk z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga (1433–1494), jednego z największych twórców niderlandzkich.

     

    Muzeum Narodowe w Gdańsku, w którego głównym gmachu mieści się Oddział Sztuki Dawnej, posiada jeszcze sześć oddziałów. W Oliwie, w Pałacu Opatów działa Oddział Sztuki Nowoczesnej, a w sąsiadującym z nim Spichlerzu Opackim Oddział Etnografii. Zielona Brama jest miejscem wystaw czasowych, zbiory fotograficzne prezentuje Gdańska Galeria Fotografii na Głównym Mieście w Gdańsku. W dworku Józefa Wybickiego, w Będominie koło Kościerzyny, jest czynne Muzeum Hymnu Narodowego, a w Waplewie Wielkim powstało Muzeum Tradycji Szlacheckiej.

     

    Gmach Główny to późnogotycki klasztor franciszkański, adaptowany do celów muzealnych w latach 1867–1871. Zasadniczy trzon zbiorów ówczesnego Stadtmuseum (muzeum miejskiego) stanowiła kolekcja Jacoba Kabruna (1759–1814), złożona z kilku tysięcy obrazów, rysunków i rycin mistrzów europejskich od końca XV do początków XIX wieku, przekazana miastu testamentem właściciela.

     

    Oddział Sztuki Dawnej

    Chlubą gdańskiego muzeum jest tryptyk z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga (1433–1494), jednego z największych twórców niderlandzkich. Dzieło brugijskiego Mistrza należy do najcenniejszych zabytków w polskich kolekcjach sztuki. Hans Memling wykonał tryptyk w początkach swojej kariery malarskiej i pobytu w Brugii, najprawdopodobniej pomiędzy 1465 lub 1467 a 1471 rokiem.

    W Małym Refektarzu pokazane zostały dzieła złotników gdańskich (XV–XIX w.). Szczególną uwagę zwracają naczynia liturgiczne oraz imponujące wielkością i bogatą dekoracją barokowe naczynia do wina i celebrowania uroczystych toastów.

     

    Wielki Refektarz objęła w posiadanie wystawa ceramiki. Zainteresowanie zwiedzających budzą fajanse z Delft i wzorowane na nich fajanse gdańskie, a także duże zespoły fajansów niemieckich, szwedzkich i francuskich oraz porcelana pochodząca z królewskich wytwórni w Miśni i Berlinie, a także z Dalekiego Wschodu.

     

    Galeria malarstwa gdańskiego prezentuje dzieła malarzy związanych ze środowiskiem artystycznym miasta od XV do połowy XX wieku. Obok wczesnych obrazów o tematyce religijnej eksponowane są tutaj martwe natury, sceny rodzajowe, portrety mieszczan oraz widoki miasta.

     

    W galerii malarstwa niderlandzkiego odnaleźć można ulubione tematy twórców flamandzkich i holenderskich – pejzaże, mariny, martwe natury oraz sceny rodzajowe i biblijne, pędzla miedzy innymi Ferdinanda Bola, Jana Brueghela Młodszego czy Jana van Goyena.

    Uwagę zwiedzających przyciąga także imponująca kolekcja mebli gdańskich i północnoeuropejskich, budzących podziw i wręcz zazdrość zwiedzających.

    Wystawy, galerie i zbiory Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku tworzą wyjątkową szansę poznania artystycznego dorobku tysiącletniego Gdańska oraz sztuki i rzemiosła wielu ośrodków europejskich.

     

    GODZINY OTWARCIA:

     

    sezon zimowy (01.01–30.04 i 1.10-31.12)

    wtorek – piątek: 9.00–16.00

    sobota – niedziela: 10.00–17.00

     

    sezon letni (01.05–30.09)

    wtorek – niedziela: 10.00–17.00

    czwartek (01.06–31.08): 12.00–19.00

     

    ul. Toruńska 1

    80–822 Gdańsk

    tel. 58 301 70 61

    www.mng.gda.pl

     

    Mapa dojazdu

    Fot. OSD - Oddział Sztuki Dawnej, fot. Agnieszka Gawędzka

  • Archikatedra Oliwska

    więcej...

    Zbudowany w XIIw, najdłuższy (107 m), kościół cystersów na świecie. Posiada dzieła sztuki od renesansu, baroku, rokoko i klasycyzmu. Znajdują się w niej słynne organy Oliwskie, których możliwości można podziwiać podczas odbywających się przez cały rok prezentacji oraz letniego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

    Fot. www.archikatedraoliwa.pl

  • Organy Oliwskie

    więcej...

    Organy w Katedrze Oliwskiej należą do nacenniejszych w Europie. Skonstruowane w 1788r, były wtedy największymi na starym kontynencie i prawdopodobnie na świecie. Organy nie tylko dają piękne dźwięki, lecz również wprawiają w ruch zestaw wyjątkowych figurek, tworzący niecodzienny spektakl.

Tweetuj z Nami!

Pogoda, 30 Czerwiec
Pogoda w Warszawa
+14

Max.: +18° Min.: +13°

Wilgotność: 93%

Wiatr: NW - 13 KPH

Pogoda w Poznań
+17

Max.: +19° Min.: +11°

Wilgotność: 72%

Wiatr: WNW - 11 KPH

Pogoda w Cracow
+14

Max.: +17° Min.: +12°

Wilgotność: 93%

Wiatr: NW - 10 KPH

Pogoda w Wrocław
+17

Max.: +19° Min.: +11°

Wilgotność: 77%

Wiatr: WNW - 8 KPH

Pogoda w Lublin
+20

Max.: +21° Min.: +13°

Wilgotność: 93%

Wiatr: W - 6 KPH

Pogoda w Gdańsk
+17

Max.: +20° Min.: +12°

Wilgotność: 67%

Wiatr: WNW - 11 KPH